Reklama

Co má společného web 3.0 s fintechem?

12. 1. 2022 – | Doba čtení: 2 min

Zdroj: Unsplash

Většinu aplikací a obsahu na internetu dnes vlastní a provozuje koncentrovaná skupina společností, které známe jako „Big Tech“. Současná podoba webu, někdy označovaná jako web 2.0, je charakterizována interaktivitou mezi uživateli a za její typické zástupce jsou označovány aplikace (weby) jako YouTube, Twitter nebo třeba Wikipedie. Dá se říct, že je to pojem, kterému ani běžní lidé nepotřebují rozumět. Ale v současné době naše slovníky obohatil nový pojem web 3.0, který mluví o demokratizaci webu.

Vysvětlit aktuálně pojem „web 3.0“ je extrémně těžké. Je to jako byste v roce 1995 svojí babičce vysvětlovali blockchain. Ale protože některé myšlenky, které se této eventuality týkají, stojí na podobných základech jako část fintechů (transparentnost, otevřenost, disrupce trhu, alternativa za monopolní poskytovatele platebních či finančních služeb a právě ten blockchain), pojďme se na ně podívat blíže.

Web 3.0 je zatím spíše teorie

Web 3.0 má využít některých konceptů, které dnes zatím v oblasti webu prakticky žádné velké využití nepřináší. Tento pojem se poprvé objevil už někdy v roce 2006, ale následně tak trochu upadnul do zapomnění a šlo spíše o vizi, než o reálnou záležitost. Nyní se začaly objevovat hlasy, že v právě roce 2022 se celá technologie začne reálně využívat. Primárně je postaven na těchto pilířích:

  • decentralizace
  • umělá inteligence a strojové učení
  • blockchain

Ve webu 3.0 jsou data decentralizovaná, což znamená, že uživatelé budou svá data vlastnit. Decentralizované datové sítě umožňují různým zdrojům dat prodávat nebo obchodovat s daty, aniž by došlo ke ztrátě vlastnictví nebo soukromí. Umožní vám se bezpečně přihlásit přes internet, aniž byste byli sledováni pomocí Internetové Identity.

Umělá inteligence a algoritmy strojového učení pokročily, aby mohly vytvářet cenné a někdy život zachraňující předpovědi a akce. V kombinaci se vznikajícími decentralizovaných datovými strukturami možné využití sahá daleko za cílenou reklamu. Tím nechceme říct, že cílená reklama zde nebude, právě naopak se může jednat o reklamu, která bude opravdu myslet za uživatele. Nicméně obrovský potenciál má třeba lokální předpovídání počasí, nová generace medicínství a řada dalších věcí, které si ani neumíme představit. Klidně může vzniknout sdílená ekonomika úplně všeho nebo alternativní svět peněz, který se zcela obejde bez tradičních bankovních či platebních systémů.

zdroj: markus-spiske na unsplash

Blockchain je pro web 3.0 vlastně technologickým základem. Data uložená na blockchainu jsou neměnná a dá se sledovat jejich historie. Data zároveň díky blockchainu budou odolnější proti ztrátě, protože nebudou jenom na jednom konkrétním serveru. Obecně koncept webu 3.0 říká, že povede k vyšší otevřenosti a transparentnosti.

Web 3.0 by také měl být dostupný uživatelům širšího spektra zařízení – nepůjde už jenom o počítače a telefony, ale opravdu o IoT, které bude využívat výhod této nové generace webu.

Nicméně za tím vším samozřejmě stojí i nějaké nevýhody nebo spíše omezení. Méně výkonné počítače nebudou mít schopnost poskytovat výhody webu 3.0. Vzhledem k současným předpokladům sice bude web 3.0 pro každého, ale zpočátku ho bude využívat jen omezený počet lidí.

Všechny uvedené koncepty a vlastnosti webu 3.0 mohou být pro fintechy (ale také klasické finanční instituce) inspirací a budeme dál sledovat, co z toho se skutečně stane realitou. A nebo si na konci roku řekneme, že tento trend zatím nevyužil svůj potenciál a nebo se dokonce ukázal jako totálně slepá ulička.

Zdroj: singlegrain.comweb3.foundation

Další doporučené články

Kryptozima skončila, ale co to vlastně je?

Kryptozima skončila, ale co to vlastně je?

Obchodování s kryptoměnami začalo u bitcoinu v roce 2009, takže historie krypta a vzorce chování krypto investorů mají za sebou aktuálně jenom 15 let....
18. 3. 2024 – Doba čtení: 2 min

Martin Pacholet

blockchain, UX, openbanking, BankID a wealth management, to jsou aktivity, kterým se v posledních letech intenzivně věnuje.

Další články autora