Reklama

Extrémní situace si žádají extrémní pojištění

12. 8. 2024 – | Doba čtení: 3 min

Zdroj: midjourney

Pojištění je snad jediný produkt, který si sjednáváte a budete nejraději, když ho nebudete muset nikdy použít. Ale co když jste se včas nepojistili proti… no třeba proti pádu vesmírné stanice na vaši chalupu? Pojďme si projít pět situací, které třeba za pár let budou patřit mezi běžná pojištění. Nebo taky možná ne 🙂

Padající vesmírné smetí

Objekty konstruované pro pobyt ve vesmíru čas od času padají na zem. Proto jsou vyrobené tak, aby shořely při průletu atmosférou. Jenže v březnu spadl na dům na Floridě válcový předmět a protrhl střechu a dvě patra. V dubnu pak NASA potvrdila, že objekt pochází z Mezinárodní vesmírné stanice, konkrétně z nákladní palety stárnoucích baterií, která byla uvolněna z ISS v roce 2021.

Ještě si stále myslíte, že vám nehrozí žádné nebezpečí? Možná máte pravdu a ta šance je malinkatá, ale tím, jak se lety do vesmíru začnou stávat běžnou záležitostí, tato šance na „výhru“ bohužel poroste.

Megasucho

Všichni si pamatujeme poslední roky, kdy i u nás ve střední Evropě panovalo v létě extrémní sucho. Zásoby podzemních vod citelně klesly. Ale třeba na západě USA megasucho trvá už 23 let. Ale jaké to může mít dopady na náš život?

Omezení používání vody v obcích po dobu kritického sucha je jenom nepříjemnost v porovnání s dalšími dopady, jako jsou třeba rozsáhlé požáry. Můžeme očekávat změnu fauny a flóry a samozřejmě to s sebou ponese vážné dopady na zemědělství. Úroda klasických plodin bude klesat. Náklady na pěstování porostou a pojistných událostí začne výrazně přibývat.

Hodné, zlé nebo ošklivé bioplasty

Nové výzkumy ukazují, že plasty rostlinného původu obsahují tisíce syntetických chemikálií, z nichž některé jsou extrémně toxické. Přestože se k bioplastům obrací velcí výrobci v potravinářství a restauratérství, tak nejnovější studie naznačují, že chemický proces výroby bioplastů je velmi problematický. Rostlinné zdroje bioplastů, jako je třeba kukuřice, nejsou toxické, ale aby se vyrobil kelímek s dostatečnou tvrdostí a trvanlivostí, používá se množství přísad, které už jsou dost problematické.

Takže možná že dřív, než přijde válka s AI, tady bude válka s plasty. Takže až si příště dáte jídlo v kukuřičné krabičce, pozorně si ji prohlédněte, třeba tam na vás mrkne i nějaký ten pesticid.

Může v Mostu spadnout most?

Most je jeden ze základních pilířů naší moderní infrastruktury. Ale řada mostů slouží desítky let a za tu dobu už se z nich staly nebezpečné stavby. Jen v USA se odhaduje, že přes 21 000 mostů je zralých k rekonstrukci nebo strhnutí. Opět i tady jsou často na vině extrémní vlivy počasí – vysoká horka, hurikány apod. Ale nemusíme chodit s džbánem daleko pro vodu – v Praze spadla v roce 2017 betonová lávka do Vltavy a pár let poté se začal rekonstruovat Libeňský most, právě na základě zvýšeného dohledu.

Takže až zase příště půjdete/pojede přes most, tak si držte palce. A je jedno, jestli to bude v Itálii, v Čechách nebo v Americe.

midjourney

Tropické nemoci na výletě

Změny klimatu mají samozřejmě vliv i na šíření infekčních chorob. Zejména tedy myslíme ty choroby, které šíří hmyz. V USA se začala objevovat malárie, kterou šíří komáři. Ostatně právě komáři a podobní přenašeči různých nemocí si asi na globální oteplování úplně stěžovat nebudou, pokud tedy budou mít vodu, kde se mohou rozmnožovat.

Extrémní teploty ale obecně mají dopady na lidi i bez subtropických chorob. Pro starší a nemocné může být nebezpečná skoro jakákoliv zátěž. Ale existují studie, které zkoumají vliv teplot na deprese, případně nemoci, jako je demence či epilepsie. A zdá se, že lidé s neurologickými či duševními nemocemi jsou při extrémních teplotách také velmi ohroženi.


Nechtěli jsme vás úplně vyděsit, ale možná že už někteří z vás běží do pojišťovny (nebo zběsile klikají na nějakém webu) a přece jen si nějaké to rozšířené pojištění na extrémní výkyvy počasí či padající (nejen vesmírné) předměty sjednávají. A nemyslete si, že jsou to hlupáci… Pojištění si přece člověk platí cíleně proto, aby se mu daná věc nestala. Tak hodně štěstí všem!

Zdroj: carriermanagement.com

Další doporučené články

Červenec a srpen 2024 na FinTechCowboys

Červenec a srpen 2024 na FinTechCowboys

Prázdniny nám úspěšně končí. Překonali jsme zase nějaké teplotní rekordy, akciové trhy se nám krásně přehřívají, zatímco bitcoin si dává...
2. 9. 2024 – Doba čtení: 3 min
Neobanka bunq vylepšuje svého genAI asistenta

Neobanka bunq vylepšuje svého genAI asistenta

Nizozemská neobanka bunq vylepšila svého asistenta GenAI Finna tak, aby byl „plně konverzační“, a zavedla produkt cestovního pojištění. Bunq se svými...
17. 5. 2024 – Doba čtení: < 1 min

Martin Pacholet

blockchain, UX, openbanking, BankID a wealth management, to jsou aktivity, kterým se v posledních letech intenzivně věnuje.

Další články autora