Reklama

Fintechové a insurtechové trendy podle Tatum, Twisto a Pillow

2. 12. 2021 – | Doba čtení: 4 min

Zdroj: startupreport

Oslovili jsme tři významné představitele českého fintechu, aby nám okomentovali, jak vidí aktuální situaci ve své doméně a také, jaké můžeme očekávat směřování fintechu. V Pillow jsme mluvili se spoluzakladatelem Martinem Podávkou. V Tatum nám odpovídal Jiří Kobelka, CEO, a v Twistu jsme oslovil Pavla Prucka, head of product.

Naši hosté tentokrát neodpovídají náhodou, ale jejich odpovědi a spoustu dalších informací najdete v digitálním magazínu miniSTARTUP, který je věnován fintechu, a kde je FinTechCowboys.cz jedním z hlavních partnerů. Minimálně z pohledu obsahu 🙂

O insurtechu

Martin Podávka, zdroj: Pillow

Martina Podávky z Pillow jsme se ptali na trendy v insurtechu:

FinTechCowboys: Kam bude směřovat v nejbližších letech český insurtech? Očekáváte, že vzniknou nové insurtechy? Konzervativní pojišťovny se pokusí o inovace a nebo dojde k propojení tradičních institucí a insurtechů jako se to třeba děje mezi bankami a „investičními“ fintechy?

A jeho komentář:

Hlavní technologické inovace v pojišťovnictví nás teprve čekají, stojíme na počátku proměny pojišťovnictví. Jisté je, že budoucí vývoj ovlivní každou ze tří oblastí InsurTechu jinak.

Martin Podávka: Vznik nových společností je obtížný, důvodem je vysoká míra regulace, kapitálové požadavky a potřeba odborníků z mnoha oborů (risk, aktuáři, zajištění atd.) Shrnuto: nové české digitální pojišťovny trh v dalších letech určitě nezaplaví, Pillow a Simplea své konkurenty snadno nezískají. Pravděpodobnější je vstup zahraničních subjektů a jejich nabídka českým klientům, podobně jako americká Lemonade nabízí své služby v Německu. A o slovo se přihlásí i specializované pojišťovny jednotlivých automobilek, Tesla již ukazuje svým konkurentům cestu.

Martin Podávka: Střední míra regulace a bez kapitálových požadavků umožní v dalších letech vznik nových zprostředkovatelů. Je možné rozdělit do dvou skupin. První tvoří on-line srovnávače, již v tomto okamžiku jich lze napočítat 16. Jako InsurTech bude možné označit výhradně ty, jejichž cílem je nabídnout kompletní on-line sjednání (ne pouze sběr leadů) a robotizované doporučení optimálního nastavení smlouvy kombinované s objektivním hodnocením nabízených produktů. Druhou skupinu tvoří specificky vytvořené produkty, které promují vlastní značku a záměrně potlačují skutečného tradičního pojistitele (např. MutuMutu nebo PetExpert).

Martin Podávka: Vzhledem k malému trhu je pro české vývojáře obtížné vytvořit službu, která by byla životaschopná bez rychlé expanze do zahraničí. AI řešení pro vstupní prohlídku vozidla, likvidaci škody, detekci pojistného podvodu atd. jsou vzhledem ke snadné implementaci přes API rozhraní vystaveny světové konkurenci a úspěch české firmy by byl spíše zázrakem. Naopak řešení vyžadující lokální znalost mají šanci. V současnosti se dynamicky rozvíjí oblast B2B srovnávačů od fintech společností (např. ATAQAMA nebo Business Logic).

O BNPL

pavel prucek
Pavel Prucek, zdroj: Twisto

Na téma odložených plateb jsme se zeptali Pavla Prucka z Twisto.

FinTechCowboys: BNPL je celosvětový fenomén, kterého se chytly fintechy a pak i banky. Čím je způsobené, že největší fintech dle valuace je v Evropě Klarna a jeden z největších fintechů v ČR Twisto?

Pavel Prucek: Myslíme si, že částečně je to dáno tím, že obě firmy stály u zrodu tohoto odvětví. Klarna byla založena už v roce 2005, Twisto v roce 2013, a tím pádem lze obě firmy považovat za pionýry BNPL (buy now pay later) segmentu, který se stal v posledních letech celosvětovým trendem především díky globální pandemii, která akcelerovala růst online plateb. Tím, že Klarna i Twisto měly v této době už poměrně rozsáhlé portfolio služeb, tak z tohoto trendu profitovaly více než ostatní konkurenti, kteří teprve naskakovali na tento nový trend v e-commerce.

FinTechCowboys: Očekáváte nějakou konsolidaci na trhu? Nebo naopak se do této oblasti budou pouštět noví hráči?

Pavel Prucek: Tento rok jasně ukázal, že konsolidace v BNPL sektoru je aktuálním tématem. Příkladem může být akvizice AfterPay firmou Square anebo třeba japonské Paidy koupené firmou PayPal. Navíc se do toho segmentu začínají pouštět tradiční hráči jako ING nebo banka Santander a aby toho nebylo málo, tak se k tomuto trendu přidávají i inovativní neobanky jako je Monzo nebo třeba Revolut. Zároveň se ale profilují opravdu globální hráči typu Klarna nebo Zip, kteří pohlcují lokální společnosti poskytující BNPL služby. I my v Twistu se snažíme rozšiřovat naše produktové portfolio a i proto ještě v letošním roce přineseme na trh novou službu, která umožní zákazníkům nakoupit na třetiny přímo na e-shopu bez nutnosti registrace. Věříme, že opět budeme mezi prvními, kteří tuto službu na náš trh přinesou.

O blockchainu

Jiří Kobelka, zdroj: Tatum

A poslední oblast nám okomentoval Jiří Kobelka, CEO z Tatum. Téma bylo následující:

Blockchain je stále u některých bank slovo na blacklistu. Dá se to nějak zlomit? Je ve světě nějaký pěkný příklad, kde se to u velké banky už stalo? A jsou třeba klasické fintechové společnosti tím vhodným uživatelem pro použití blockchainové technologie?

Jiří Kobelka: Zatímco některé tradiční finanční instituce mohou být vůči blockchainu poněkud skeptické, mnoho jich zároveň podrobně zkoumá možnosti, které jim tato technologie může přinést. Blockchain má potenciál revolucionalizovat tradiční finanční systémy a zvýšit jejich bezpečnost, transparentnost, i spolehlivost.

Jiří Kobelka: Původní idea kryptoměn byla odstranit zprostředkovatele ve finančních transakcích. To bylo umožněno využitím distribuované sítě k ověření transakcí, kde v celém procesu neexistuje pouze jedna entita, která má kontrolu nad celým procesem. DeFi jako obor vzešlo z blockchainu a zavázalo se k dodržení principu odstranění jednoho zprostředkovatele. Takže dává smysl, že tradiční finanční instituce nebudou velkými fanoušky. Každopádně, eliminace prostředníků není jediným benefitem, který blockchain přináší. Transakce a vůbec veškerá data jsou na blockchainu lépe zabezpečená, více transparentní, a více spolehlivá než data uložená kdekoliv jinde. Finančním institucím tato technologie přináší nespočetné benefity, a mnoho z nich již hledá způsoby, jak blockchain zapojit do svých stávajících systémů.

Jiří Kobelka: Brzy uvidíme i hybridní modely, kde finanční instituce budou zároveň využívat blockchain, i se stále chovat jako zprostředkovatelé, což přinese výhody i bankám i jejich zákazníkům. Ve světě existuje už slušný počet bank, které fungují na blockchainu: J.P. Morgan, 100 bank v Itálii běží na místním blockchainu Spunta, 15 Indických bank spojilo síly k implementaci této technologie,a  the Bank of England už v roce 2019 začala zhodnocovat benefity blockchainu. Řada fintechů jako PayPal nebo Revolut už podporuje i kryptoměny v širokém měřítku.

Takto vidí trendy zástupci tří významných fintechů u nás. Děkujeme všem za komentář a třeba někdy zase příště.

Zdroj: startupreport.cz/minisupr-2021

Další doporučené články

Liberecká konference CryptoByte bude nabitá obsahem

Liberecká konference CryptoByte bude nabitá obsahem

Třetí ročník kryptoměnové konference CryptoByte zavítá již 4. května 2024 na půdu Technické univerzity v Liberci. Konference se v minulých ročnících zúčastnilo přes...
23. 4. 2024 – Doba čtení: 2 min
Březen 2023 na FinTechCowboys

Březen 2023 na FinTechCowboys

Velikonoce skončily a místo drahých vajíček tu tentokrát máme drahý bitcoin. Také jste si nějaký koupili? A do vlastní peněženky, nebo vám...
3. 4. 2024 – Doba čtení: 3 min

Martin Pacholet

blockchain, UX, openbanking, BankID a wealth management, to jsou aktivity, kterým se v posledních letech intenzivně věnuje.

Další články autora