Reklama

Práce z domova ovlivňuje zdraví zaměstnanců. A co na to pojišťovny?

30. 6. 2021 – | Doba čtení: 2 min

home office
Zdroj: Christopher Gower na Unsplash

Během pandemie téměř 40% pracovníků začalo pracovat na dálku na plný úvazek. To přineslo celou řadu nových vzorců chování. Výrazně se omezily sociální kontakty. Někteří pracovníci přešli do módu osmi hodin schůzek bez přestání a po relativně krátké době se u nich začaly objevovat psychické i zdravotní potíže. Zaměstnanci zvýšili používání soukromých zařízení, například počítačů a tiskáren, pro firemní účely. Ale je tu i celá řada dalších drobných dopadů, které se teprve začínají projevovat.

Jednou z reakcí na tuto situaci je plán Evropské komise na aktualizaci pravidel souvisejících s bezpečností práce v tomto novém prostředí. V pokynech na ochranu téměř 170 milionů pracovníků v EU chce rovněž připravit doporučení v oblasti duševního zdraví při práci. Ambice je takové pokyny připravit do konce roku 2022, ale je otázka, jestli pro řadu lidí již nebude pozdě. Řada organizací se s potížemi mentálního charakteru u svých lidí začíná hodně potýkat právě nyní. Ale pozor, nemluvíme jen o zemích jako je Anglie či Německo, ale i o českých firmách – fintechy, banky či pojišťovny patří mezi takové ohrožené skupiny.

Ještě předtím, než udeřil COVID-19, postihly problémy duševního zdraví přibližně 84 milionů lidí v EU, přičemž stres přispěl k přibližně polovině všech ztracených pracovních dnů, uvádí Evropská komise. S pandemií se však začalo duševní zdraví v některých oborech výrazně zhoršovat. Zejména v oblastech, kde pracovníci tráví celou pracovní dobu u počítače, zcela omezují pohyb a běžnou komunikaci, kterou zažívají v kanceláři, a která jim vytváří v pracovní době přirozený prostor pro odpočinek.

Úrazy a nemoci z povolání stojí ekonomiku EU ročně více než 3,3% hrubého domácího produktu, uvedla Komise. Ukazuje se, že za každé euro investované do bezpečnosti a ochrany zdraví při práci je návratnost pro zaměstnavatele zhruba dvojnásobná, protože zaměstnanci čerpají méně pracovní neschopnosti.

Příležitost pro pojišťovny a insurtechy

Na situaci tak reagují nejenom firmy a Evropská komise, ale dokonce už se začínají objevovat i první insurtechové pokusy pro nové typy pojištění právě pro tzv. home office pracovníky. V zahraničí se objevily první specializované pojistné balíčky pro lidi, kteří pracují z domova. Takové balíčky kombinují například nižší využívání auta, vyšší důležitost domácího hardware a také počítačové zabezpečení.

Právě bezpečnost firemních dat se stává klíčovou ve chvíli, kdy zaměstnanec pracuje na zcela nezabezpečené domácí síti, a nebo když se pracovníci schází v nízko zabezpečených online hovorech. Ale to už samozřejmě pojišťovna neovlivní a tady by si zase firmy měly pro své lidi nastavit vlastní pravidla. Zejména pokud u nich práce na HO zůstane na trvalo novým normálem.

V ČR pak víme minimálně o jednom pojištění (od Pojišťovny VZP), která kombinuje několik typů pojištění do jednoho právě s cílem ochránit pracovníky, kterým se mnohdy pracovní život a péče o domácnost díky pandemii neoddělitelně prolínají. Tento kombinovaný produkt umožňuje do jedné smlouvy spojit běžnou občanskou odpovědnost a odpovědnost zaměstnance, včetně komplexní ochrany vybavení domova (ať už jde o byty, domy, chaty, nebo chalupy). Součástí je i využití asistenční služby až třikrát do roka v celkové hodnotě až osmi tisíc korun na události jako zablokování dveří nebo havarijní situace (např. prasklé vodovodní potrubí či porucha kotle v zimě).

Do budoucna očekáváme, že podobná hybridní (kombinovaná) pojištění bude poskytovat stále více pojišťoven. A budeme sledovat, jestli skutečně nevzniknou i specializovaná pojištění, která budou zaměřená víc na psychiku a mentální zdraví, než jenom na běžné úrazy a škody.

A co vy, nehledáte si pro sebe home office pojištění?

Zdroj: finparada.cz, reuters.com

Další doporučené články

České fintechy 2024 – Q1

České fintechy 2024 – Q1

S novým rokem vám opět přinášíme aktualizaci přehledu českých fintechů a zase jedeme na pozitivní vlně, protože jejich nový počet je...
5. 3. 2024 – Doba čtení: 2 min
Únor 2024 na FintechCowboys

Únor 2024 na FintechCowboys

Další zimní měsíc s jarními teplotami je za námi, a přestože se jednalo o krátký únor, stihli jsme toho z fintechu zaznamenat víc než...
1. 3. 2024 – Doba čtení: 3 min
Startup CarbonPool pojišťuje „uhlíkové kredity“

Startup CarbonPool pojišťuje „uhlíkové kredity“

Pojišťovací startup CarbonPool založený třemi bývalými manažery Allianz, jehož cílem je zaručit společnostem nakupujícím uhlíkové kredity, že dostanou zaplacená povolení,...
9. 2. 2024 – Doba čtení: 2 min

Martin Pacholet

blockchain, UX, openbanking, BankID a wealth management, to jsou aktivity, kterým se v posledních letech intenzivně věnuje.

Další články autora