Reklama

Využití telematiky v pojištění – jezděte bezpečněji, plaťte méně

27. 8. 2021 – | Doba čtení: 2 min

Zdroj: Riccardo Pierri na Unsplash

Internet věcí (IoT) pomalu, ale nenápadně způsobuje revoluci v našem světě. Na konci roku 2020 se odhadovalo, že na světě je až 20 miliard IoT zařízení, která odesílají data o sobě a nebo o svých uživatelích. To je o něco méně, než před deseti lety odhadovali největší hráči v oboru, ale jejich počet neustále roste. Jednou z klíčových oblastí, kde se IoT zařízení používají, je oblast pojištění vozidel.

Zejména v USA je poměrně časté, že řidiči dostanou ke svému pojištění kouzelnou „telematickou“ krabičku, která pak pojišťovně posílá data. Sledování vozidel takovými zařízení má dva způsoby využití, které si můžeme popsat snadno na pojištění společnosti Allstate, která takto sbírá informace asi od dvou milionů uživatelů.

Drivewise – pro bezpečnější jízdu

Drivewise je pojistný program, který odměňuje řidiče za bezpečnou jízdu. Při sjednání tohoto typu pojištění řidič dostane telematické zařízení, které sleduje základní jízdní charakteristiky. Samozřejmě se měří rychlost jízdy, způsob brzdění, ale také se třeba sleduje doba, kdy řidič jezdí, jak dlouho jízda trvá, jaká je poloha vozidla. Jinými slovy toto zařízení a následně i pojišťovna přesně zná styl jízdy řidiče. Pojišťovna pak řidičům umožňuje použít mobilní aplikaci a v ní pak vidí, jestli za svůj styl jízdy dostal nějakou odměnu. Tato odměna pak je u Allstate vyplácena zpětně po šesti měsících na účet klienta.

Použití programu Drivewise pak vede ke dvěma vzájemně propojeným pozitivním efektům. Řidiči se učí bezpečnějšího způsobu řízení a pokud jezdí bezpečněji, pak za to mají velmi transparentní odměnu.

Milewise – platí se za používání

V programu Milewise se vlastně platí za ujeté míle (v Americe by s kilometry asi nikdo neuspěl :). Samozřejmě zařízení, které se používá pro měření, je úplně to samé. Sledují se stejné charakteristiky, ale zde je klíčový nájezd vozidla. Toto pojištění je extrémně výhodné pro řidiče, kteří méně. V USA je průměr na řidiče 13 500 mil za rok a dá se říct, že všichni řidiči, kteří jsou pod tímto průměrem, díky pojištění uspoří.

Něco navíc

Telematická krabička pak potenciálně může mít i další využití. Třeba sledování vozidla při krádeži. Ale také se nesmí zapomínat na to, že na této krabičce závisí celé pojištění. Pokud by ji někdo odmontoval (ať už cíleně ve snaze najezdit menší vzdálenost nebo omylem), v tu chvíli poruší pojistné podmínky.

Zdroj: carriermanagement.com, insurify.com

Další doporučené články

České fintechy 2024 – Q1

České fintechy 2024 – Q1

S novým rokem vám opět přinášíme aktualizaci přehledu českých fintechů a zase jedeme na pozitivní vlně, protože jejich nový počet je...
5. 3. 2024 – Doba čtení: 2 min
Únor 2024 na FintechCowboys

Únor 2024 na FintechCowboys

Další zimní měsíc s jarními teplotami je za námi, a přestože se jednalo o krátký únor, stihli jsme toho z fintechu zaznamenat víc než...
1. 3. 2024 – Doba čtení: 3 min
Startup CarbonPool pojišťuje „uhlíkové kredity“

Startup CarbonPool pojišťuje „uhlíkové kredity“

Pojišťovací startup CarbonPool založený třemi bývalými manažery Allianz, jehož cílem je zaručit společnostem nakupujícím uhlíkové kredity, že dostanou zaplacená povolení,...
9. 2. 2024 – Doba čtení: 2 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce