Reklama

Halving podle 2Bminer – rozhovor

25. 1. 2024 – | Doba čtení: 2 min

Nezadržitelně se blíží další bitcoin halving, a proto jsme se spojili s těmi nejpovolanějšími a zjišťovali, jaký podle nich nastane další vývoj. Za 2BMiner odpovídá jeden ze zakladatelů, Jakub Hlavenka. Co myslíte, kolik z toho se v nejbližších měsících skutečně splní? Otázky i odpovědi jsou úderné, tak vzhůru na věc. A jestli se Jakub neplete, možná nás bude čekat pěkná jízda.

Jak se tzv. bitcoin halving projeví na těžbě bitcoinu ?

Základem je, že se bude půlit odměna pro těžaře. Půlení odměny znamená, že do oběhu bude emitováno o 50 % méně bitcoinů, a to má vždy za následek rapidní růst jeho hodnoty. Navíc rostou i poplatky za převody, které tvoří dnes skoro polovinu celé odměny pro těžaře. I proto těžaři halving nepociťují až tak drasticky, jak se na první pohled zdá. Právě naopak bývá rok po halvingu nejlepší období pro těžaře. Je to období, které je většinou nutné k tomu, aby trh zareagoval na všech frontách.

Co se stane s vašimi investory a jejich pravidelným příjmem – změní se nějak?

V první řadě je třeba říct, že nabízíme bitcoinové i altcoinové stroje a dopady budou na tyto skupiny jiné. Ti altcoinoví možná budou dokonce krátkodobě ve výhodě, protože u nich k žádným změnám nedojde. Ale naši obchodníci obecně doporučují mix, právě proto, aby se snižovalo riziko a optimalizoval zisk.

Odměna u bitcoinové těžby se skládá ze dvou částí. Jedna klesne na polovinu, ta druhá, která je za zapisování transakcí v síti, zůstane stejná a naopak bude mít tendenci růst. Reálně tedy může dojít k prvotnímu poklesu odměny o 20–25 %. Otázkou pak zůstává, jak zareaguje cena bitcoinu, která může vše změnit do značných plusů.

Je lepší s investicí do těžebního serveru počkat až po halvingu, nebo ji naopak udělat co nejdřív, a proč?

Aktuálně začaly ceny těžebních zařízení růst ze svého dna. Stále vidím investici do hardwaru jako jednu z nejlepších. Navíc zde existují stroje, které síť bitcoinů obchází a halving se jich vůbec týkat nebude. Tyto stroje jsou momentálně nejvíce vyhledávané a 2Bminer je má ve své nabídce.

Myslíte si, že se bude opakovat vývoj ceny bitcoinu stejně, jako to bylo v posledních třech půleních?

Ano, myslím si, že nás čeká nový bull run a s ním i nové ATH. Je to přirozený vývoj komodity, která má deflační povahu. Všemu navíc přispívá světová adopce největších investičních firem a států.

Může se 2Bmineru dotknout nějaká z chystaných regulací?

Zatím jako prodejci hardwaru a poskytovatelé servisu do regulací nespadáme. Jako společnost jsme ale připraveni na jakékoliv změny a případné regulace budeme ochotně podstupovat.

Další doporučené články

Alan Pock – jak škálovat podle Investownu

Alan Pock – jak škálovat podle Investownu

Když se podíváme na první rozhovor, který jsme před několika lety dělali se začínajícím startupem Investown, zjistíme, že reálně se...
7. 2. 2024 – Doba čtení: 2 min

Martin Pacholet

blockchain, UX, openbanking, BankID a wealth management, to jsou aktivity, kterým se v posledních letech intenzivně věnuje.

Další články autora