Reklama

5 miliard na půjčky živnostníkům a malým podnikům

12. 11. 2019 – | Doba čtení: 2 min

Překleneme úvěrovou propast, která dělí od půjček na rozvoj podnikání malé a střední firmy a také živnostníky. S takovým plánem vstupuje na český trh firemního úvěrování finančně-technologická společnost Lidya. V České republice je připravena během prvních pěti let poskytnout úvěry ve výši přesahující 5 miliard korun. Půjčky vyřizuje on-line do 24 hodin – bez nutnosti zdlouhavého dokladování či zajištění nemovitostmi. Klíčem je vlastní digitální platforma, která analyzuje více než 100 ukazatelů, na jejichž základě dokáže spolehlivě vyhodnotit profil žadatele o úvěr. Analýzy se navíc neustále zdokonalují na principu umělé inteligence. 

Malé a střední podniky jsou motorem každé ekonomiky. Podle údajů Ministerstva průmyslu a obchodu ČR (za rok 2017) představují 99,8 % z celkového počtu aktivních podnikatelských subjektů v ČR, na přidané hodnotě naší ekonomiky se podílejí téměř z 55 % a na celkové zaměstnanosti dokonce 58 %. Svým počtem zároveň představují velmi stabilní, diverzifikované portfolio. Podle zprávy International Finance Corporation (ze skupiny Světové banky) se však tento segment zároveň na většině trhů potýká s nedostatkem financí na rozvoj.

Konkrétně v České republice představuje rozdíl mezi identifikovanou potřebou a reálně získanými finančními zdroji téměř 80 miliard dolarů (přes 1,8 bilionu korun). „Přinášíme řešení, které tuto disproporci zmenší. Mezi firmami dané velikosti je velké množství těch zdravých a perspektivních, které ale z různých důvodů nedosáhnou na bankovní úvěry. Na rozdíl od mnohých bank se na tento segment specializujeme a umíme jej efektivně obsloužit. Vedle tržního potenciálu hrálo v našem rozhodování roli i to, že Česká republika patří mezi stabilní země s nadprůměrným ekonomickým růstem a že je tu již velmi slušně rozvinuta digitální ekonomika,“ vysvětluje motivaci pro vstup na český trh spoluzakladatel společnosti Lidya Ercin Eksin. 

„Specializujeme se na poskytování krátkodobého provozního financování bez požadavku zástavy. Typickými klienty jsou tak například maloobchodníci, e-shopy, restaurace či hotely, které nakupují zboží do zásob, malé stavební či řemeslnické firmy, které potřebují profinancovat nákup materiálu na nové zakázky, nebo třeba výrobní podniky či zemědělci, kteří potřebují krátkodobě posílit likviditu. Obecně jde o živnostníky a firmy, kteří mají zavedený byznys, ale pro tradiční banky jsou příliš malí, atypičtí nebo podnikají v oborech, které banky považují za příliš rizikové,“ upřesňuje plány společnosti Lidya na našem trhu její ředitel pro Českou republiku Libor Vaníček.

 „Nabízíme provozní financování od výše úvěru 50 tisíc korun, ale předpokládáme, že nejčastěji se půjčky budou pohybovat v rozmezí 250 až 400 tisíc korun,“ doplňuje.  Žadatel si v on-line systému společnosti Lidya založí uživatelský účet, nahraje do něj pouze výpisy z firemního bankovního účtu a počítačový algoritmus vyhodnotí přes 100 různých ukazatelů z poskytnutých podkladů i z veřejných zdrojů. Do jednoho dne se pak podnikatel dozví, zda byl úvěr schválen a v jaké výši. V případě kladného vyřízení jsou peníze k dispozici ihned. Lidya nevyžaduje ručení majetkem ani další obtěžující administrativu. Také splácení a veškerá obsluha úvěru probíhá on-line, inkasním příkazem z bankovního účtu žadatele. Již zaregistrovaným uživatelům bude Lidya při opakovaných žádostech o úvěr nabízet zjednodušený postup a lepší podmínky. 

Zdroj: Tisková zpráva

Další doporučené články

Květen a červen 2024 na FinTechCowboys

Květen a červen 2024 na FinTechCowboys

První půlka roku je za námi. Praha se stala centrem kryptoměnových konferencí: ETH Prague a posléze pompézní BTC Prague dělají ve...
1. 7. 2024 – Doba čtení: 3 min
Nákup zlata za krypto? V CoinBank to jde

Nákup zlata za krypto? V CoinBank to jde

Česká kryptoměnová směnárna a burza CoinBank rozšiřuje portfolio služeb o investici do zlata. Novinku jsme mohli poprvé vidět na BTC Prague 2024....
27. 6. 2024 – Doba čtení: 2 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce