Reklama

5 tipů od eToro, jak se chránit při investování do kryptoměn

22. 5. 2024 – | Doba čtení: 4 min

Zdroj: midjourney

Trh s kryptoměnami zaznamenal za poslední rok obrovský růst a stále přitahuje nové zájemce, kteří chtějí využít potenciálu digitálních aktiv. Stejně jako ve všech oblastech financí se však i zde objevují podvodníci, kteří se snaží zneužít jednotlivce různými podvody, což znamená, že investoři by měli být i nadále ostražití.

Nejčastější typy podvodů v oblasti kryptoměn

Odborníci z investiční platformy eToro představují nejčastější a zřejmě také nejúspěšnější typy podvodů, se kterými se můžete ve světě krypta potkat. Prvním krokem k tomu, abyste se vyhnuli podvodům, je znát jejich principy a naučit se je rozpoznat.

Phishing – krádeží hesla to začíná

„Phishing“ označuje podvodníky, kteří se vydávají za legitimní společnosti, aby od uživatelů získali osobní údaje. Mohou například pomocí falešných webových stránek, e-mailů, telefonátů nebo SMS zpráv požadovat vaše přihlašovací údaje a ukrást peníze z vaší digitální peněženky. Termín „phishing“ skutečně vychází ze slova „fishing“, jen je na začátku vyměněné písmeno f za ph, které je odvozené od slova „Password“ (anglicky heslo), protože tito zločinci se vás snaží vylákat k tomu, abyste jim poskytli své citlivé údaje, jako je heslo, informace o vašem účtu a další.

Falešné burzy a webové stránky s kryptoměnami

Zločinci vytvářejí falešné burzy, kde nabízí kryptoměny a které se tváří jako legitimní. Lákají tak investory, aby na ně vložili své prostředky, a pak s penězi zmizí nebo zablokují výběry. Vzhledem k tomu, že se jedná o podvodné a neregulované platformy, nemohou oběti získat své peníze zpět.

Ponziho schéma – stará dobrá klasika funguje u všech investic

Podvodníci se v oblasti kryptoměn nevyhýbají ani jednomu z nejznámějších typů finančních podvodů – využívají tzv. Ponziho schémata. Většina údajných „zisků“ dosažených účastníky těchto podvodů jsou ve skutečnosti prostředky přerozdělené z počátečních investic nových investorů, nikoli nově vytvořené výnosy. Nechvalně známým příkladem je OneCoin, který v letech 2014 až 2016 vynesl 4 miliardy dolarů, ale ve skutečnosti za ním nikdy nestála žádná blockchainová technologie.

Spekulanti a falešný hype

Při těchto podvodech skupina jednotlivců nashromáždí velké množství určité kryptoakcie a pak uměle navyšuje její cenu tím, že vytváří falešný humbuk a klamavé informace, nejčastěji na sociálních sítích. Jakmile cena dosáhne určité úrovně, rychle své podíly prodají, čímž způsobí prudký pokles ceny a zanechají ostatní investory ve výrazných ztrátách.

„Rug pull”

Často jde v kombinaci s taktikami okolo spekulace ceny ruku v ruce takzvaný „rug pull“, kdy vývojáři vytvoří nový kryptoměnový token, přimějí lidi, aby do něj investovali, a pak náhle stáhnou všechny prostředky z jeho fondu likvidity, což způsobí prudký pokles hodnoty tokenu. Vzhledem k tomu, že blockchain je decentralizovaný a uživatele lze identifikovat pouze pomocí pseudonymů, je obtížné podvodníky využívající „rug pull“ odhalit a lokalizovat. Notoricky známým příkladem je token SQUID (inspirovaný jihokorejským seriálem Squid Game z produkce Netflix, který s ním však nemá nic společného), jehož vývojáři v roce 2021 utekli odhadem s 3,38 miliony dolarů a dodnes nebyli odhaleni.

unsplash.com

Jak se těmto a podobným podvodům bránit

Zeptejte se sami sebe: Není to příliš výhodné na to, aby to byla pravda?

Jakékoli schéma, které slibuje zaručené zisky nebo „dárky“ zdarma, bude pravděpodobně podvod. Žádná forma investování nemůže zaručit návratnost a žádný seriózní subjekt by to netvrdil.

Udělejte si důkladnou rešerši

Ke kryptoprojektům obvykle existují whitepapers, které vysvětlují, kdy a proč byly dané tokeny vytvořeny, kolik jich bylo vytvořeno a jaká technologie za nimi stojí. Špatně napsaný nebo neexistující whitepaper je jistým znamením, že projekt není důvěryhodný. Buďte kritičtí i při čtení cizích poznatků a rad na sociálních sítích a internetových fórech.

Zpochybňujte zdroj informací

Při investování svých peněz buďte opatrní. Neposlouchejte rady celebrit, internetových rádců, „investičních manažerů“ nebo kohokoli, kdo nemůže prokázat své finanční znalosti. Když s někým komunikujete, zkontrolujte si jeho e-mailovou adresu – když to bude třeba právě eToro, tak oficiální zástupci mají e-mail s touto doménou @etoro.com.

Ignorování nevyžádaných zpráv – neposkytujte neznámému zdroji svá data

Pokud obdržíte nevyžádané telefonáty nebo e-maily od brokera nebo kryptoměnové společnosti, kterou nevyužíváte, zejména pokud se vám snaží prodat investiční příležitost, neodpovídejte. Nikdy neposkytujte své osobní údaje ani nepřevádějte finanční prostředky osobám, které vás tímto způsobem osloví.

Používejte důvěryhodné platformy a peněženky

Ujistěte se, že obchodujete, investujete a ukládáte svá kryptoaktiva pouze u renomovaných krypto brokerů, burz a peněženek. Nikdy neprozrazujte svá hesla a na všech účtech si zapněte dvoufázové ověřování (2FA). Zkontrolujte, zda má webová stránka, kterou používáte, oficiální doménu a aplikace oficiální verzi.

O kryptoměnách je známo, že jsou vysoce rizikové a často podléhají volatilním cenovým pohybům. Více informací o obchodování s kryptoměnami a investičních strategiích se můžete dozvědět v Akademii eToro, abyste si mohli vybrat správný přístup pro své cíle a toleranci k riziku. Nezapomeňte, že byste měli investovat pouze peníze, které jste ochotni i ztratit.

BTC versus další kryptoměny a tokeny

A na závěr tu máme ještě jednu radu navíc. Kryptoměn a různých blockchainových tokenů existují tisíce. Skutečnou hodnotu však má jen několik z nich a existují i lidé, pro které je to jenom bitcoin. Za druhou nejvíce důvěryhodnou měnu se obecně považuje ether, ale čím jste „dál“ od těchto kryptoměn – například u nějakých nově vydaných tokenů, tak se riziko prudce zvyšuje. Na jednu stranu je tu malá možnost snadného zbohatnutí, ale pravděpodobně spíše riskujete ztrátu celé investice. Je úplně jedno, od koho jste dostali doporučení na novou kryptoměnu nebo nějaký kouzelný token. Nevěřte ani svým obchodním partnerům ani celebritám, které propagují krypto investici na webu. A pokud skutečně chcete riskovat, pak vložte tolik peněz, aby to v případě 100% ztráty nemělo dopad na vaše běžné finance.

zdroj: eToro a redakce

Další doporučené články

Pozor, podvodů s umělou inteligencí přibývá

Pozor, podvodů s umělou inteligencí přibývá

V nedávné zprávě společnost Elliptic uvedla pět způsobů, jak se umělá inteligence používá k podvodům v oblasti kryptoměn. Přestože je tu umělá...
17. 6. 2024 – Doba čtení: 2 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce