McKinsey: Firmy by se měly připravit na „nevyhnutelné změny“ CBDC
18. 10. 2021 – fintechcowboys | Doba čtení: 2 min
Výroční zpráva společnosti McKinsey o platebních trendech nastiňuje pozitivní návrat k růstu v celém odvětví po pandemii Covid-19 a zdůrazňuje opatření, která by firmy měly podniknout v očekávání širokého přijetí digitálních měn. Pojďme si blíže říct, co zpráva očekává v oblasti CDBC a stablecoinů.
Rozsáhlá zpráva se zabývá čtyřmi klíčovými oblastmi: soužití CBDC a stablecoinů; vývoj globálního transakčního bankovnictví; způsob, jakým transakční banky znovu objevují služby státní pokladny; akvizice obchodníků a příležitosti ve výši 100 miliard dolarů v malých a středních podnicích.
Pro připomenutí:
- CBDC (central bank digital currency) – je plně digitální měna centrálních/národních bank
- Stablecoin – kryptoměna, která se snaží navázat svou hodnotu na nějakou referenční hodnotu. Například americký dolar nebo třeba hodnotu zlata.
- Jaký je rozdíl mezi CDBC a stablecoinem? CDBC v zásadě vykazují podobné charakteristiky jako stablecoiny, ale CDBC jsou oficiální plnohodnotnou měnou, zatímco stablecoiny jsou typicky soukromé, alternativní měny.
Podle zprávy koevoluce stablecoinů a CBDC bude mít přímý dopad na společnost a její pokrok je nyní v plném proudu, protože došlo k posunu v myšlení kolem kryptoměny, a to z potenciálního úložiště hodnoty směrem k finančnímu prostředku. Zároveň dochází k tomu, že soukromé firmy i měnové orgány začínají vydávat stabilizované kryptoměny mainstreamovějším způsobem.
S odkazem na snížení počtu hotovostních plateb v průběhu roku 2020 zpráva vysvětluje, že regulátoři v zemích s dramatickým snížením využití hotovosti připravují strategie k zajištění trvalé dostupnosti měny centrální banky, což přivádí zvýšenou pozornost k používání CBDC. Zatím se situace nedá předpovědět s jistotou, ale pravděpodobně bude existovat nějaká forma soužití mezi CBDC a stablecoiny.
„V tomto kontinuu můžeme vidět specifika určená například geografií (centrální banka Číny, která uplatňuje větší vliv prostřednictvím přímé kontroly měnové politiky), dále vlivem trhu mezi soukromými institucemi (giganti v e-commerce a sociálních sítích ve Spojených státech s potenciálem migrovat některé uživatelské transakce na stablecoiny) nebo podle odvětví (například věrnostní stablecoiny za používání).“
McKinsey povzbuzuje různé hráče napříč platebním prostředím, aby věnovali pozor této stavební dynamice a připravili se na blížící se nevyhnutelné změny:
- Poskytovatelé infrastruktury finančních služeb: sledovat vhodnost svých návrhů řešení pro budoucí součinnost s digitálními měnami;
- Retailové banky, obchodníci a poskytovatelé platebních služeb: zvážit, kolik investic do infrastruktury je zapotřebí pro implementaci více sítí CBDC a stablecoinů;
- Banky v soukromém sektoru: zvážit nejlepší tempo pro zavedení CBDC, protože rychlé přijetí by mohlo mít dopad na tok finančních prostředků do bankovních vkladů – což by omezilo jejich schopnost generovat příjmy z poplatků;
- Risk a finanční manažeři: vyhodnotit široký dopad digitálních měn na likviditu bank a kapitálové požadavky vzhledem k možným změnám politiky;
- Vláda, regulátoři centrálních bank: vyrovnat faktory, jako je nadměrná regulace vs. měřená regulace při posuzování dopadu soukromé měny na účinnost měnové politiky;
- Investoři: předvídat dopad CBDC na svá aktiva.
Mezi další klíčová zjištění ve zprávě patří:
S příjmy v celkové výši 1,9 bilionu dolarů během roku 2020 zaznamenalo odvětví plateb 5% pokles oproti roku 2019. Navzdory tomu zpráva uvádí, že odvětví plateb se ukázalo jako pozoruhodně odolné vůči drastickým hospodářským změnám i přesto, že mnoho ekonomik strávilo významnou část roku v lockdownu.
Společnost McKinsey očekává, že se příjmy z globálních plateb nejen vrátí na svou 6-7% růstovou trajektorii, ale v roce 2021 budou kompenzovat poklesy z roku 2020.
Hotovostní platby se během roku 2020 celosvětově snížily o 16 %, ale očekává se, že se během roku 2021 částečně vzpamatují. Predikuje se, že zhruba dvě třetiny poklesu jsou trvalé.
Zdroj: finextra.com a mckinsey.com