Upvest s Komerční bankou pilotují první společné projekty

22. 10. 2021 – | Doba čtení: 3 min

Zdroj: Upvest. Na fotografii: David Musil (vlevo) a Petr Volný

Popularita modelu developerského crowdfundingu v Čechách roste a spolupráce Komerční banky a českého fintechu Upvest postoupila do další fáze. Klienti banky nyní mohou využít investování pomocí Upvestu.

Banka a fintech můžou společně vytvořit určitou symbiózu, ze které můžou obě strany rovnocenně čerpat výhody. Toto partnerství je sice nelehké uskutečnit, jelikož oba mají jinou DNA i jazyk, ale jestli se to povede, tak výhod je hned několik: ze strany banky je to bankovní know-how, zdroje, databáze klientů, silná distribuční síť, ale i manažerské zkušenosti. Banka může pomoci postavit provoz, provázat IT systémy, vymyslet distribuci a řízení sales funnelu, vyjednávat s dodavateli, řešit bezpečnost, řídit firmu ekonomicky atp. Start-up zas pro velkou korporaci představuje způsob, jak systematicky inovovat, zrychlit vývoj a vyhnout se leckdy svazujícím pravidlům korporátu. Snahou je také přenést část kultury ze start-upu do banky, zejména dynamičnost, pružnost, rychlost a snaha neustále inovovat. A v neposlední řadě je to samozřejmě chytré řešení, které rovnou uspokojuje konkrétní klientskou potřebu.

Jak se to všechno událo

Po prvotních diskuzích, kdy se potvrdil oboustranný zájem o partnerství mezi Komerční bankou a Upvestem, jenž se zaměřuje na online investování do developerských projektů formou crowdfundingu, Komerční banka k 1.7.2020 vstoupila do Upvestu jako minoritní akcionář s jasným plánem strategické spolupráce a dosažení majoritního podílu v dalších letech. Pro Upvest bylo toto spojení ultimátní validací jejího produktu. A k radosti samotných zakladatelů se dostavilo relativně rychle po založení společnosti. Komerční banka svým majetkovým vstupem rozšířila možnosti investování pro své klienty a developerům může pomoci při financování real estate projektů. Každý potenciální investiční projekt u Upvestu nejdříve prochází podrobnou technickou, právní a komerční prověrkou. Následně je předložen ke schválení investiční komisi, která má rozhodující slovo při výběru projektů, a až po jejím odsouhlasení je projekt zveřejněn na platformě Upvestu a nabídnut k investování.

V podstatě okamžitě po podpise se spustila společná nabídka financování pro developery a po více jak roce můžeme říct, že to funguje skvěle. Kombinace bankovního úvěru a financování od Upvestu je pro developery skutečně atraktivní a o tento balíček mají zájem i ti největší hráči na českém trhu.

Pilotní projekt

Další úrovní spolupráce je nabídka pro drobné investory, kterou aktuálně již v rámci pilotu Komerční banka nabízí vybrané skupině klientů. Tito mají jako klienti Komerční banky po registraci šanci přednostně a za zvýhodněných podmínek investovat do konkrétních projektů, které obě strany společně pečlivě vybrali. První investiční příležitostí v rámci pilotního provozu pro drobné investory se stal projekt renomovaného developera FINEP. Konkrétně šlo o financování již jedenácté etapy převážně rezidenčního projektu v Praze. Jednalo se o podřízený juniorní úvěr o objemu 54,25 mil Kč, jehož seniorním věřitelem je Komerční banka. Fundraising se naplnil během devíti dnů od spuštění a potvrzuje se tak, že produkt Upvest je lákavým investičním doplňkem do portfolia klientů Komerční banky.

Záhy po úspěchu prvního projektu byl spuštěn prodej dalšího projektu neméně renomovaného developera Crestyl a jeho projekt Hagibor v Praze.  Úvěr je poskytován pro druhou etapu, v rámci které bude realizováno 120 bytových jednotek a 18 ateliérů. Mezaninový úvěr je určen pro financování části kupní ceny, případně refinancování vlastních zdrojů developera. V tomto případě je už fundraising dvojnásobný – 109 mil. Kč a je to první projekt, který je vypsán na částku přesahující 100 milionů Kč. Start prodeje se vydařil opět skvěle, už po prvním dnu bylo vybráno 30% částky.

Do budoucna velké plány neboli rozšíření na prospěšné projekty

To ale není ani zdaleka všechno. Cílem Upvestu i Komerční banky je, aby tato crowdfundingová platforma nesloužila pouze k financování projektů z oblasti real estate, ale aby se na ní sbírali zdroje i na projekty všemožného typu, jako např. infrastrukturní projekty, sociálně prospěšné projekty nebo výstavba fotovoltaických, větrných nebo bioplynových elektráren. Pro oba partnery je totiž důležité být odpovědnou společností, fungovat udržitelným způsobem a zajímat se o společnost a komunitu.

Jelikož má Komerční banka jakožto člen mezinárodní skupiny Societé Generále silné zázemí, v úvahu připadá i zahraniční expanze, např. do Francie.

Zdroj: KB SmartSolutions

Další doporučené články

Martin Pacholet

blockchain, UX, openbanking, BankID a wealth management, to jsou aktivity, kterým se v posledních letech intenzivně věnuje.

Další články autora