Projekt Nekrachni připravil aplikaci pro moderní vzdělávání dětí ve finančních otázkách

26. 4. 2022 – | Doba čtení: 3 min

Nekrachni apka
Zdroj: nekrachni

Projekt Nekrachni je jedním z pěti projektů, které získaly podporu v rámci Laboratoře Nadace Vodafone. Projekt dostal nejen finanční pomoc (100 000 Kč), ale také podporu v rozvoji – Laboratoř se ho snaží propojit s investory a v průběhu šesti měsíců mu také poskytne sérii konzultací ze strany mentorů.

Cílem projektu Nekrachni je finanční vzdělání dětí a mládeže, aby se v budoucnu jako dospělí uměli orientovat ve světě financí a uměli zacházet se svými penězi. Počet lidí v exekuci za poslední tři roky totiž raketově vzrostl a podle výzkumu ministerstva financí z jara 2020 má více než polovina české veřejnosti nízké, anebo velmi nízké znalosti finanční gramotnosti. Jedná se přitom převážně o lidi do 29 let.

V první fázi projekt míří na vzdělání studentů středních škol a 8. a 9. ročníků škol základních. Právě u této cílové skupiny dochází k prvnímu finančnímu osamocení a potřeba orientace v soukromých a veřejných financí razantně stoupá – studenti mají první dlouhodobou práci, shání si vlastní bydlení, stěhují se do větších měst, kde život stojí o poznání více. Tuto skupinu chce projekt vzdělávat tím, že jí nabídne přístupný, jednoduchý a zábavný nástroj ke každodennímu cvičení – aplikaci Nekrachni. V ní studentům stačí denně deset minut k tomu, aby se stabilně a dlouhodobě zlepšovali ve svých finančních znalostech.

Aplikace Nekrachni

Aplikace začíná testem dosavadních znalostí, v němž si ověří, jaké má student vědomosti. Následně se uživateli zobrazí dostupné lekce. Pokud student začíná od nuly, tak si nejdříve projde svět financí obecněji (podle osnov ZŠ a SŠ) a dále se naváže dalšími potřebnými znalostmi – například se jedná o tyto témata: pochopení principů půjček, sestavování rozpočtů, práce s penězi během měsíce anebo jak hospodařit s penězi na cestách. Jako základ se ale bere i porozumění fungování státního rozpočtu. Dlouhodobě chce aplikace pokrýt veškerá témata od osobních financí až po kryptoměny, a nabídnout tak školám komplexní a atraktivní řešení založené na příkladech z praxe.

Aktuálně je hotový prototyp aplikace, intenzivně se vytváří prvních 12 výukových videí dle školních osnov a projekt aktivně přispívá na svůj Instagram, kde se snaží vzdělávat veřejnost už teď. Kromě možnosti efektivního vzdělávání v dlouho zanedbávaném předmětu projekt nabízí i další motivaci k používání aplikace, a to skrze gamifikační prvky. Uživatel kupříkladu získává XP, díky kterému může porovnávat svůj pokrok a úspěšnost v testech s ostatními. Učitelé získají vlastní administrační prostředí, kde mohou vyhodnocovat znalosti své třídy, sledovat postup ve výuce a provádět v ní i testy. Ke každé lekci má učitel navíc k dispozici komplexní didaktické materiály, s návody na diskuzi a s návrhy na navazující aktivity v hodině. Právě i ty často na základních a středních školách chybí.

Zdroj: Nekrachni

Aplikace bude pro všechny studenty základních a středních škol zdarma, to samé platí pro učitele a vedení školy, které bude moci sledovat vývoj finanční gramotnosti na své škole (zcela anonymně). V současné chvíli aplikaci platí partneři projektu – fondy, neziskové organizace, ale také komerční subjekty, jako jsou banky nebo startupy. Nekrachni se už také spojilo s projektem Fondee nebo Abecedou Peněz od České spořitelny. Do budoucna se ale také chce věnovat i individuálnímu fundraisingu.

Cíle projektu

Dlouhodobým cílem projektu je dostat Nekrachni na většinu základních a středních škol České republiky. Každý rok u nás končí střední školu 78 000 studentů, do tří let se projekt chce rozšířit alespoň mezi polovinu z nich. Jeho cílem je být nejen finančním průvodcem pro každého mladého člověka, ale také užitečnou pomůckou pro každého lektora nebo učitele, kterému může aplikace nabídnout zajímavou alternativu výuky a obsahu. Formát kurzů si projekt ověřil na dotazníkovém šetření na několika desítkách studentech základních, středních a vysokých škol. V létě 2022 projekt mimo jiné také chystá několik letních příměstských kempů ve spolupráci s Magistrátem hl. m. Prahy a Středoškolským sněmem.

Aplikace bude dostupná i pro veřejnost, a to jak pro Android a iOS nebo i pro webový prohlížeč. Uživatel si bude kurzy vybírat sám a dostane přístup k obchodu, v němž bude moci peníze získané z lekcí vyměnit za drobné odměny, anebo je poslat na dobré účely – například na výuku finanční gramotnosti v dětských domovech. Projekt je ale určen pro jakoukoli věkovou skupinu, která si chce vylepšit finanční gramotnost či jenom oprášit své znalosti.

Zdroj: tisková zpráva

Další doporučené články

Regulovat, či neregulovat prop trading?

Regulovat, či neregulovat prop trading?

Po krachu společností typu My Forex Funds (MFF), která manipulovala s příkazy klientů, se stále častěji zmiňuje potřeba regulace prop tradingu,...
18. 10. 2024 – Doba čtení: 2 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce