Seed Starter expanduje na Slovensko. Pomůže tam s rozvojem inovační scény
23. 9. 2022 – fintechcowboys | Doba čtení: 2 min
Do osvědčeného startupového programu Seed Starter, který již více než dva roky běží pod hlavičkou České spořitelny, se mohou nově zapojit i startupy působící na Slovensku. Se stejnou filozofií jako Česká spořitelna nově program spouští i Slovenská spořitelna, která je taktéž součástí skupiny Erste.
Jde tak o vůbec první „corporate venture capital“ program (CVC) na slovenském trhu. Slovenská spořitelna tím chce přispět k rozvoji slovenské startupové scény a podpořit rozvoj technologických inovací. Ambicí je investovat v nejbližších letech až 5 milionů eur do startupů v tzv. seed fázi. Klíčovou podmínkou pro výběr projektů je, aby aktivity a řešení zainvestovaných firem zapadaly do dlouhodobé filozofie Spořitelny v ČR i na Slovensku, tj. aby podporovaly finanční zdraví klientů a rozvíjely inovace.
„Program poskytující startupům nejen finanční investici, ale také dlouhodobou komplexní podporu v podobě inkubace a akcelerace bude fungovat pod taktovkou Slovenské spořitelny u našich východních sousedů,“ říká Jiří Skopový, lídr programu Seed Starter. „Výsledky Seed Starteru v Česku se setkávají s pozitivní odezvou v celé skupině Erste a bylo jen otázkou času, kdy tento ověřený model převedeme do dalších zemí. Jsem rád, že je to právě u našich sousedů na Slovensku, kde dosud CVC a inkubační program zaměřující se na technologické startupy v seed fázi chyběl,“ dodává Jiří Skopový.
Nutnost inovovat
Podle generálního ředitele Slovenské spořitelny Petera Krutila má slovenská ekonomika strukturální problém a bez výraznější podpory inovací nepřežije. Přestože Slovenská spořitelna podporovala aktivity na startupové scéně i v minulosti, tímto krokem chce tamnímu startupovému prostředí dodat výrazný impuls a aktivně ho spoluvytvářet. „Cílem není pouze startupy financovat, ale chceme se o ně starat komplexně a vytvářet vhodné prostředí pro růst inovací,“ uvádí Peter Krutil s tím, že největší přidanou hodnotou spolupráce banky se startupy je propojení se širokou bází firemních i retailových klientů a možnost rychlého škálování.
Obdobně jako je tomu v Česku, startupy z portfolia slovenského Seed Starteru budou těžit ze spolupráce s partnery Unicorn Attacks a USMAC. Pro ty nejnadějnější je navíc vytvořen i akcelerační program Silicon Valley Camp, který otevírá globálně smýšlejícím startupům dveře na americký trh.
Lepší budoucnost
Slovenská startupová scéna je ve srovnání s českou méně vyspělá. Jedním z důvodů je také fakt, že Slovensko dlouhodobě čelí „odlivu mozků“, mimo jiné právě do České republiky. Z výsledků šetření Startup Reportu 2020 přitom vyplývá, že více než 70 % zakladatelů startupů v Čechách má vysokoškolské vzdělání, nezřídka jde o slovenské občany či studenty. Také tento trend by Slovenská spořitelna ráda zvrátila. „V rámci Seed Starteru na Slovensku chceme primárně podpořit tuzemské projekty. Už nebude platit, že pro startupy bude jednodušší začít podnikání v zahraničí, potřebnou podporu dostanou od nás,“ uvádí executive manager Seed Starteru Slovenské spořitelny Michal Vanovčan s tím, že do programu se však mohou zapojit jakékoli projekty, které mají produkt vhodný pro slovenský trh.
Snazší zahraniční expanze
Rozšířením působnosti programu Seed Starter do dalších zemí skupiny Erste se ještě více otevírá prostor pro expanzi zainvestovaných startupů. „Prakticky všech pět startupů, do nichž jsme investovali, se v dohledné době chystá vstoupit na další trhy, kde působí skupina Erste. Díky přítomnosti Seed Starteru pro ně bude expanze na dané trhy snazší,“ popisuje další synergii Jiří Skopový s tím, že například u startupů PalmApp nebo wflow.com je to otázka následujících měsíců.
Zdroj: tisková zpráva