Reklama

PSD3, do třetice všeho dobrého i zlého

7. 7. 2023 – | Doba čtení: < 1

Zdroj: midjourney

Nová směrnice o platebních službách (PSD3) předložená Evropskou komisí před několika dny (konkrétně 28. června 2023) má opět ambice stát se milníkem ve vývoji finančních služeb. PSD3 je navržená tak, aby řešila vzrůstající rizika podvodů a zajistila, aby finanční sektor Evropské unie zůstal konkurenceschopný, adaptabilní a stavěl zájmy spotřebitelů, bezpečnost a důvěru do popředí. Wow.

Vzhledem k tomu, že u nás jsou v současné době všichni na dovolené, tak pro odborníky přinášíme tento odkaz (ano, jedná se právě o ten návrh PSD3) a pro ostatní vydáme v příštích týdnech samostatné shrnutí.

Krátký pohled do historie

Směrnice PSD1 z roku 2007 zavedla právní rámec pro vytvoření integrovaného platebního trhu EU. Na ni navázala PSD2, která vstoupila postupně v platnost v letech 2018 a 2019. PSD2 přinesla povinnosti jako silné ověřování zákazníka. V České republice ji řada odborníků považovala za průlom v oblasti open bankingu. Banky dostaly povinnost vystavit API pro čtení klientských dat (AIS) či pro zahájení platby (PIS).

Jenže ouha. Získat PSD2 licenci se ukázalo, minimálně u nás a minimálně pro nebankovní instituce, velmi obtížné, až nemožné. Skoro nikdo nedokázal nad PSD2 postavit fungující, tedy přesněji řečeno samofinancovatelný případ užití. PSD2 ambice se prostě střetly s realitou. Banky se v rámci implementace ukázaly být kreativnější než Banksy a PSD2 se stala černou dírou na peníze. Po prvních dvou letech opadlo počáteční nadšení a od minulého roku se o PSD2 skoro nemluví. Možná s výjimkou aplikace kevin.

Tak si držme palce, ať PSD3 dopadne o něco lépe.

Další doporučené články

Neobanka bunq vylepšuje svého genAI asistenta

Neobanka bunq vylepšuje svého genAI asistenta

Nizozemská neobanka bunq vylepšila svého asistenta GenAI Finna tak, aby byl „plně konverzační“, a zavedla produkt cestovního pojištění. Bunq se svými...
17. 5. 2024 – Doba čtení: < 1 min
Velké pokuty pro velké fintechy

Velké pokuty pro velké fintechy

Když se v ČR rozdávají pokuty pro fintechy, nebo dokonce banky, většinou to bývají částky v řáku statisíců nebo jednotek milionů. V nedávné...
15. 5. 2024 – Doba čtení: 2 min

Barbora Vrátilová

Další články autora