Top 10 fintech společností podle Forbesu – letos trochu jinak

10. 7. 2023 – | Doba čtení: 3 min

Zdroj: midjourney

Každoroční seznam top fintech společností časopisu Forbes, který přináší přehled o neustále se vyvíjejícím fintechovém prostředí, je tady. Podíváme se, které společnosti od loňského roku „přežily“ a jak je ovlivnila nastupující recese a propad pověsti trhu s kryptem v důsledku letošních skandálů (spoiler alert: FTX letos na třetím místě žebříčku neuvidíme). Letošní seznam je také i kvůli nepříznivým podmínkám na trhu opatřen drobnou výhradou, a to sice v přesnosti určování hodnoty jednotlivých firem.

Slavný seznam Forbes’ top 10 fintech companies každoročně představuje největší fintech společnosti ve Spojených státech a vyzdvihuje jejich přínos pro celý sektor. Tyto společnosti stojí v čele formování budoucnosti finančních služeb a zákaznické interakce s nimi. Než začneme hovořit o společnostech, které se umístily na předních místech, musíme nastínit situaci kolem letošního žebříčku a zmínit i nějaké výhrady.

Výhrady a výzvy

Letošní seznam Forbes’ top 10 je i dle slov autorů lehce nepřesný. Týká se to způsobu, kterým Forbes určuje hodnotu společností, jež umisťuje na svůj žebříček –  ten se totiž opírá o hodnotu firmy při posledním fundraisingovém kole. Pokud daná společnost v posledním roce neemitovala akcie, Forbes odvozuje její hodnotu z posledního kola, kdy k tomu došlo. Ocenění na základě předchozích kol financování nemusí odrážet současnou finanční situaci a konkurenceschopnost těchto společností na trhu. V praxi to znamená, že většina z letošní top desítky by se pravděpodobně musela hodně uskromnit, kdyby se dnes vydala získávat další finanční prostředky.

Stripe – přes všechno stále na vrcholu ($50 miliard)

Společnost Stripe, gigant v oblasti zpracování plateb, zůstává nejhodnotnější fintechovou společností. A to i přesto, že zaznamenala podstatný pokles, co se týče její hodnoty, a to sice z 95 miliard dolarů v roce 2021 na 50 miliard dolarů v březnu 2023. I když to představuje výrazný pokles, společnost Stripe je i nadále naprostou špičkou ve zprostředkování online transakcí. V roce 2022 zpracovala transakce v hodnotě 817 miliard dolarů pro zákazníky, včetně společností OpenAI, Microsoft a Ford.

Přizpůsobivost za každou cenu – Chime ($25 miliard)

Navzdory nedávnému propouštění 12 % zaměstnanců vykazuje Chime odolnost a slušný růstový potenciál. Dnes je Chime největší digitální bankou ve Spojených státech. V roce 2021 Chime údajně plánovala IPO, tyto plány byly ale kvůli nepříznivé situaci odloženy. V roce 2022 měla aplikace Chime 13,8 milionu stažení oproti 13,2 milionu v roce 2021, takže navzdory tržní situaci lze hovořit i o určité míře růstu. Navíc se Chime povedlo získat 2,3 miliardy dolarů od risk capital investorů Sequoia Capital a Menlo Ventures.

Nekonečné právní bitvy – Ripple ($15 miliard)

Přestože je Ripple v dlouhém právním sporu s SEC (Komisí pro kontrolu cenných papírů USA) ohledně tokenu XRP, který SEC vnímá jako neregistrovanou emisi cenných papírů, udržel si třetí pozici s oceněním 15 miliard dolarů. Optimismus ohledně budoucnosti Ripplu lze pozorovat i v nedávné akvizici Metaco, švýcarského krypto startupu, nebo na udělení operační licence v Singapuru.

Dominance v oblasti kryptoměn – Blockchain.com ($14 miliard)

Blockchain.com, společnost známá svou platformou pro obchodování s digitálními aktivy, datovým centrem a poskytováním krypto peněženek, si zajistila čtvrtou pozici na seznamu s oceněním 14 miliard dolarů. Díky přítomnosti ve více než 200 zemích a podpoře 25 jazyků zůstává Blockchain.com i nadále předním hráčem v oblasti kryptoměn. Nedávno také oznámila expanzi do Singapuru, kde plánuje postavit globální R&D centrum se zaměřením na vývoj technologií webu 3, umělé inteligence a blockchainu.

Černá ovce – OpenSea ($13,3 miliardy)

Rostoucí konkurence ze strany nově vznikajících uchazečů, jako je Blur, představuje pro dominantní postavení OpenSea na trhu s NFTs výzvu. Navzdory svému ocenění ve výši 13,3 miliardy dolarů při posledním kole financování (2021), kdy byl OpenSea předním tržištěm s NFTs, se hodnota obchodů propadla z 4,81 miliardy dolarů v lednu 2022 na 191 milionů dolarů minulý měsíc (propad zhruba o 96,03 %).

Uvidíme, zdali se OpenSea podaří adaptovat na nové tržní podmínky, nebo je čeká wash-out round a za rok je na žebříčku již neuvidíme.

Další společnosti na seznamu

Mezi další společnosti ze žebříčku patří například Bolt, Brex, GoodLeap a Alchemy (s oceněním 11 miliard, 12,3 miliardy, 12 miliard a 10,2 miliardy dolarů). Tyto společnosti se s různou mírou úspěchu snaží růst a přizpůsobit se náročným tržním podmínkám. Přesto je tento rok na žebříčku Forbesu najdeme a nezbývá než doufat, že se jim podaří přežít i do dalšího roku.

Letošní žebříček nabízí zajímavý pohled na dynamické fintech prostředí a jeho vývoj. Nicméně je třeba si uvědomit, že nepříznivé tržní podmínky (a způsob, jakým Forbes společnosti hodnotí) mohou vést k určité míře nepřesnosti.

Přestože u společnosti Stripe došlo k výraznému poklesu hodnoty, drží se stále na vrcholu. Chime prokázal svou přizpůsobivost a růstový potenciál. Naopak přetrvání firem z oblasti blockchainu je v žebříčku velmi nejisté – na jednu stranu jsou tu velké regulatorní bitvy, na stranu druhou všichni nedočkavě vyhlížejí další bull run na bitcoinu. Dokonce může dojít k úplnému zániku těchto firem, protože budou muset fungovat transparentněji a už nebude možné kouzlit s valuací tolik, jako dříve.

Ostatní společnosti na seznamu mají dle všeho podobný problém jako finalisté. Současné tržní prostředí je pro spoustu mladých společností příliš volatilní. Volatilita a opatrnost ze strany investorů jsou bohužel známky každé (nastupující) recese. Otázkou zůstává, zdali se společnostem podaří přizpůsobit novým tržním podmínkám a uvidíme je i na seznamu 2024.

Další doporučené články

Je bitcoin lepší investice než NVIDIA?

Je bitcoin lepší investice než NVIDIA?

Bitcoin po několika měsících konečně vzlétl k novým rekordům a opět tak na sebe strhává obří pozornost. V Čechách se dokonce s oblibou říká, že...
18. 11. 2024 – Doba čtení: 3 min
BBVA školí manažery v oblasti generativní AI

BBVA školí manažery v oblasti generativní AI

Společnost BBVA vytváří školicí program, který má jejím vrcholovým manažerům poskytnout základy v oblasti využívání GenAI, aby se zvýšila jejich produktivita....
15. 11. 2024 – Doba čtení: 2 min

Richard Šubrt

Další články autora