Banky se bojí BigTechu, a tak investují do FinTechů
20. 11. 2023 – Martin Pacholet | Doba čtení: 2 min
Podle reportu Economist Impact se téměř polovina bank obává velkých BigTech společností, jako jsou Amazon, Apple či Google, a tak se banky snaží bránit, seč mohou. Můžeme vysledovat dvě obranné (nebo možná útočné?) linie – regulační a investiční.
Regulace
Pokud se podíváme na to, jak fungují BigTechy, tak tyto společnosti skutečně staví své platební a další služby na hraně, aby nemusely plnit náročný reporting, jako mají banky. To je ostatně jedna z nenápadných oblastí, která bankám ale způsobuje celou řadu nákladů a nutnost udržovat velké týmy, které se o reporting a dodržování všech možných regulací starají.
Člen představenstva v Bank for International Settlements již v únoru vyzval ke koordinované regulační reakci s cílem omezit moc velkých technologických firem, protože banky jsou v současné době v konkurenční nevýhodě.
V USA aktuálně zveřejnil Úřad pro finanční ochranu spotřebitelů návrh, podle kterého by nebankovní finanční společnosti, které ročně zpracovávají více než pět milionů transakcí, čelily stejným pravidlům jako velké banky a družstevní záložny.
Pokud nechceme chodit daleko, tak jedna z posledních regulací, která českým fintechům zavařila hlavu, byla regulace crowdfundingu.
Investice
BigTechy v současné době válcují banky primárně v platbách – velkou část plateb dnes uživatelé provádí přes Google Pay či Apple Pay. Velké množství plateb je dnes svázáno víc s mobilními telefony než s bankou jako takovou. Další množina fintechů pak poskytuje rychlé přeshraniční platby, které často bývají levnější a rychlejší než ty od tradičních bank. A pak je tu samozřejmě celá řada blockchainových projektů, které převody peněz urychlují pomocí převodu peněz do krypta a následně převodu z krypta do fiatu.
Nesmíme ani zapomenout na trend Buy Now, Pay Later, který sice možná lavíruje mezi červenými čísly a černou nulou, ale zase v něm lítá spousta klientských dat, která mají také svou hodnotu a k nimž by se banky chtěly dostat. Výsledkem je, že banky do FinTechů investují víc než kdy jindy.
U nás můžeme zmínit několik případů – jako například v oblasti crowdfundingu/investic:
- fintech Upvest a KB SmartSolutions (neboli firma spojená s KB)
- Investown s investicí od fondu Seed Starter ČS (neboli od České spořitelny)
nebo v oblasti BNPL jiné dvě banky:
- PlatímPak, který patří Raiffeisenbank (původně patřil bance Equa)
- Skip Pay, který patří ČSOB (původně částečně vlastněný Mallem)
A jaká je podle vás nejlepší spolupráce mezi českou banku a fintechem? A jaký další fintech bude pohlcen bankou? Sledujte nás a třeba se to brzy dozvíte 🙂
Zdroj: finextra.com