Fintech roku versus Technology Fast 50

13. 12. 2023 – | Doba čtení: 2 min

Zdroj: Deloitte Fast 50

Před pár týdny byla v rámci Mastercard Banka roku 2023 představena nová kategorie Fintech roku. A vyhrála oblíbená společnost Portu. Možná je to dobrá správa, nebýt jedné maličkosti. Portu je krásný produkt, Portu je určený mase lidí, Portu je líbivý a úspěšný produkt pro Českou republiku. Ale vyhrál v době, kdy se mezi největší české firmy zařadil fintech FTMO. Trojnásobný výherce Deloitte Technology Fast 50. V době, kdy máme konečně firmu se světovými ambicemi, jsou výsledky soutěže od Mastercardu přinejmenším diskutabilní.

Ale pojďme se na situaci českého fintechu podívat s odstupem několika let. Kdyby se Fintech roku vyhlašoval v letech 2020 nebo 2021, dost možná by se vítězem stalo Twisto. To Twisto, které se vezlo na vlně BNPL a dokázalo za rok vygenerovat stamilionové ztráty. A ještě pár let před Twisto by fintech roku pravděpodobně vyhrála platforma Zonky. Firma s nezaměnitelnou zebrou, kterou znal v podstatě každý. Firma, která prodělávala… ano, můžete hádat… tušíte správně… prodělávala velmi podobné částky jako Twisto. Takže dnes v roce 2023, kdy výhercem je investiční společnost se stabilním nebo přesněji řečeno s rostoucím ziskem, jde vlastně o velmi pozitivní zprávu.

Ale má být soutěž Fintech roku nějakým okresním přeborem, když máme v ČR několik společností s opravdu globálními ambicemi? Například jsou tu blockchain/krypto firmy typu SatoshiLabs. To je společnost, která je v podstatě synonymem bezpečnosti hardwarových peněženek. Nebo je tu Tatum, který nabízí unikátní platformu pro vývojáře aplikací nad blockchainem. Ano, možná můžeme diskutovat, kolik blockchainové firmy vydělávají nebo možná prodělávají, ale alespoň je znají i jinde než v Brně a Praze.

Vraťme se ovšem k FTMO. To je firma, která v podstatě vymyslela zcela novou fintechovou službu. Dokonce je natolik úspěšná, že ji kopírují nově vznikající zahraniční fintechy. Komu se v posledních letech v České republice něco takového povedlo? Ale pozor, to není poslední unikát FTMO. Tato společnost totiž od začátku funguje s vlastními penězi. Nepotřebuje k růstu externí kapitál, a je tak opravdu splněným americkým snem, protože generuje obří zisky. Ne nějaké desítky milionů korun, což už většina firem bere jako obří úspěch. Ale v současné době jsou to jednotky miliard. Je otázka, jestli když sečteme zisky všech dalších českých fintechů (teď myslíme ty ziskové), vyrovná se výsledek vůbec ziskům FTMO :). Ale to už jsme na hraně spekulace. Ale je jisté, že tu máme horkého kandidáta na čistokrevného fintechového jednorožce.

Ale přestaňmě spekulovat, výsledky soutěží pro rok 2023 jsou uzavřené. Možná že fintechem roku se stala firma postavená na trvalých příkazech a investování do ETF, kvůli čemuž by se Warren Buffet investorům asi vysmál, ale na druhou stranu je to stále posun vůči přístupu tradičních bank.

Pravidla byla daná, a tak se třeba v roce 2024 věci posunou správným směrem. A pokud si někdo na závěr našeho článku myslí, že se nám výsledky nezdají, tak i my jsme v porotě měli svého zástupce :-). A pro příští rok si přejme, aby se zapojilo víc fintechů, zejména ty inovativní (třeba bratříček od Portu – fintech Portu Gallery – je v našem českém rybníčku úkaz opravdu neobvyklý) a pak ty, které dělají českému fintechu ve světě to nejlepší jméno. Protože, jak říkají naši kolegové ve Fintechové asociaci: nechceme být montovnou, ale mozkovnou.

Další doporučené články

Regulovat, či neregulovat prop trading?

Regulovat, či neregulovat prop trading?

Po krachu společností typu My Forex Funds (MFF), která manipulovala s příkazy klientů, se stále častěji zmiňuje potřeba regulace prop tradingu,...
18. 10. 2024 – Doba čtení: 2 min

Martin Pacholet

blockchain, UX, openbanking, BankID a wealth management, to jsou aktivity, kterým se v posledních letech intenzivně věnuje.

Další články autora