Pět nových fintechů, které stojí za pozornost
10. 1. 2024 – fintechcowboys | Doba čtení: 3 min
V roce 2023 vznikla řada nových společností po celém světě, od specializovaných fintech startupů, které se zabývají potřebami konkrétních spotřebitelů, až po nové challenger banky a digitální neobanky. Pojďme se společně s webem FinTech Futures ohlédnout za pěti novými fintechy, které byly loni uvedeny na trh.
TodayPay – nový způsob refundací
Startup TodayPay, který založil bývalý výkonný ředitel JP Morgan Jeremy Balkin, byl spuštěn během říjnové akce Money20/20 USA, jež se konala v Las Vegas.
Společnost TodayPay tvrdí, že jako první na světě vytvořila rychlejší platební technologii, která pomáhá obchodníkům vracet zákazníkům okamžitě peníze prostřednictvím různých platebních metod. Zakladatel a generální ředitel Balkin popisuje tradiční refundace jako „monolitické, nepružné a nejisté“.
Řešení společnosti TodayPay, které je přizpůsobeno obchodníkům v oblasti e-commerce, tržištím, poskytovatelům logistických služeb a pojišťovnám, si klade za cíl zvýšit procento úspěšně dokončeného nákupu, získat větší loajalitu zákazníků a zároveň chce pomoci firmám vyhnout se podvodům a sporům. Startup říká, že jeho technologie „odděluje platební řešení refundace od logistického problému navrácení peněz“.
Black Ore – AI pro podniky poskytující finanční služby
Black Ore, nový americký startup s umělou inteligencí pro finanční služby, byl spuštěn v listopadu s financováním ve výši 60 milionů dolarů, vedou ho společnosti a16z a Oak HC/FT.
Společnost Black Ore se sídlem v texaském Austinu nabízí platformu pro automatizaci umělé inteligence určenou podnikům poskytujícím finanční služby, která je navržena tak, aby pomohla zefektivnit pracovní postupy a zvýšit produktivitu, příjmy a ziskovost.
Startup uvedl na trh svůj vlajkový produkt Tax Autopilot, který využívá umělou inteligenci ke zjednodušení federálních a státních procesů dodržování daňových předpisů pro certifikované účetní (CPA) a účetní firmy. Produkt, který byl zpočátku určen pro omezený počet společností, bude plně uveden na trh na začátku roku 2024.
CapitalOS – nový fintech s 39 miliony dolary v akciovém a dluhovém financování
Fintech CapitalOS se sídlem v San Francisku, který poskytuje infrastrukturu pro správu výdajů pro B2B platformy, byl spuštěn v listopadu s kapitálovým financováním ve výši 9 milionů dolarů a s dluhovým financováním ve výši 30 milionů dolarů.
Společnost CapitalOS, kterou založili bývalí zaměstnanci společností Microsoft, Stripe, Lyft a Tipalti, uvádí, že její software umožňuje B2B platformám malých podniků vyhnout se drahému a časově náročnému internímu vývoji řešení pro správu výdajů. CapitalOS tvrdí, že jeho technologie zvládne celou cestu uživatele, od onboardingu až po průběžnou správu karet.
Sibstar – pomoc se správou financí pro lidi s demencí
Nový startup Sibstar, který nabízí debetní kartu a aplikaci určenou pro lidi s demencí, byl spuštěn ve Velké Británii již v březnu ve spolupráci s Alzheimer’s Society a Mastercard.
Podle výzkumu provedeného společností Sibstar a Alzheimer’s Society má devět z deseti lidí postižených demencí denně potíže se správou svých financí, přičemž mnozí jsou často podvedeni a přijdou o své peníze. Aby se tomu zabránilo, nabízí debetní karta Sibstar možnost spravovat peníze a výdaje prostřednictvím aplikace, která je k dispozici pro iOS i Android.
Firma říká, že kartu lze okamžitě zapnout nebo vypnout prostřednictvím mobilní aplikace, online nebo v bankomatech, což „poskytuje flexibilní řešení dle potřeb jednotlivých zákazníků“. Aplikace také obsahuje limit útraty, automatické dobíjení a upozornění v reálném čase.
„Věříme, že Sibstar poskytuje lidem žijícím s demencí bezpečnější způsob, jak spravovat své vlastní peníze a přistupovat k nim, čímž snižuje jejich finanční zranitelnost. Díky tomu mohou být více nezávislí a žít takový život, jaký si vyberou,“ uvedla společnost.
Startup Slash cílí na mladé podnikatele
Americká online bankovní platforma Slash se objevila v květnu a získala 19 milionů dolarů v počátečním a sériovém financování vedeném NEA.
Startup cílí na mladé podnikatele a jejich problémy. Nabízí řešení osobního a firemního bankovnictví, která podnikatelům umožňují spravovat osobní i podnikatelský účet na stejném řídicím panelu a převádět peníze mezi nimi bez problémů.
Victor Cardenas, spoluzakladatel společnosti Slash, říká, že mladí podnikatelé jsou „zcela přehlíženi“ tradičními finančními institucemi i ostatními fintech společnostmi. „Pro menší podnikatele je užitečné mít zvlášť podnikatelský bankovní účet, který je oddělený od osobního. Neustálé posílání peněz mezi účty v různých bankách však může být obtížné a může trvat až několik pracovních dnů ročně,“ dodává Cardenas. „Náš produkt vám umožní snadno vytvořit a spravovat osobní i firemní bankovní účet na jednom místě, což z něj činí skvělou volbu pro osoby samostatně výdělečně činné.“
Tak, který fintechový nápad vás zaujal?
Zdroj: fintechfutures.com