Češi si spravují finance sami, ale naráží na problémy – Partners Banka představuje řešení
19. 8. 2024 – Barbora Vrátilová | Doba čtení: 4 min
Z nejnovějšího průzkumu Partners Banky vyplývá, že tři čtvrtiny Čechů se starají o své finance samy, ale většina přiznává, že při tom často naráží na problémy. Příjmy a výdaje pravidelně kontroluje jen pětina lidí. Nejaktivnější jsou v tomto směru mladí Češi, z nichž třetina sleduje své finance denně. Překvapivě i ti, kteří se považují za finančně gramotné, často své investice nediverzifikují. Nejoblíbenějším produktem mezi Čechy zůstává spořicí účet.
Tři čtvrtiny Čechů si spravují a aktualizují své finanční produkty samy, přičemž podle průzkumu Partners Banky 60 % z nich naráží na problémy. Mnozí nemají o svých financích dostatečný přehled, a to i přesto, že pravidelná kontrola příjmů a výdajů je základem finanční gramotnosti. Pětina Čechů kontroluje své účty a produkty méně než jednou za měsíc. Naopak denně sleduje stav svých účtů každý pátý Čech. Nejaktivnější jsou mladí lidé, z nichž třetina kontroluje své finance každý den. Průzkum byl proveden aplikací Instant Research agentury Ipsos.
Strašák v podobě smluv
Valná část Čechů si finance spravuje sama, ale často naráží na různé výzvy. Složitost podmínek finančních produktů a přemíra informací spolu s nedostatkem času často vedou k nesprávnému výběru produktů, které neodpovídají jejich potřebám.
„Uvědomujeme si, že číst všechny podmínky smluv, které mívají desítky až stovky stran a jsou psány složitě, může být nad síly běžného člověka. Zároveň ale podporujeme, aby si klienti mohli vybírat finanční produkty z celého trhu, proto je Partners Banka první poradenská banka, jejíž klienti získají finanční plán na míru a možnost výběru těch nejvhodnější produktů celého finančního trhu,“ popisuje Marek Ditz, generální ředitel Partners Banky, která v červenci spustila novou službu na podporu této strategie.
Aby klienti Partners Banky měli přístup ke svému ideálnímu průvodci ve světě financí, banka v červenci spustila službu „Vyber si svého poradce“. Tato funkce, dostupná v Partners aplikaci, se zobrazí všem klientům, kteří dosud nemají svého finančního poradce. Podmínky pro zařazení poradců byly přísné – každý musí mít minimálně 5 let úspěšné praxe a všechny potřebné certifikace od České národní banky, aby klienti měli zajištěný komplexní a odborný přístup.
Klienti si mohou vybrat poradce podle svých preferencí. Každý poradce má v aplikaci osobní profil s fotografií a informacemi o svých pracovních i osobních zkušenostech, včetně zálib. To klientům pomáhá najít poradce, který jim bude nejvíce vyhovovat. Poradce lze navíc filtrovat podle regionu a zobrazit podle vzdálenosti od bydliště, pracoviště nebo aktuální polohy.
Jak Češi spravují své finance: spoření, investice a rizika
Podle průzkumu se o správu a aktualizaci svých účtů a finančních produktů stará devět z deseti Čechů. Asi 10 % přenechává tuto zodpovědnost svým partnerům či rodinným příslušníkům a služeb finančních poradců využívá jen desetina lidí.
V polovině případů mají lidé své finance uloženy pouze na jednom či dvou místech, zatímco ti, kteří využívají finančního poradce, diverzifikují své investice výrazně více – dvě třetiny z nich mají uloženy ve třech a více produktech. Diverzifikace investic je zásadní, protože rozložení peněz do více produktů snižuje riziko, ať už jde o krátkodobou rezervu na spořicím účtu, nebo o dlouhodobé investice na stáří, koupi vozu či bydlení.
Průzkum odhalil i zajímavý fakt: „Překvapilo nás, že respondenti, kteří deklarovali, že mají dostatek znalostí v oboru a podmínky produktů nepokládají za složité, sice kontrolovali své finance nejčastěji, ale rozložení jejich financí se výrazně neodlišovalo od těch, kteří uvedli, že svět financí není jejich parketou,“ dodává Vladimír Weiss, finanční poradce Partners.
Dlouhodobě nejoblíbenějším finančním produktem mezi Čechy je spořicí účet, který využívá 7 z 10 lidí. Druhým nejčastějším nástrojem je penzijní spoření, které má téměř polovina respondentů. Více než pětina pak investuje do akcií, dluhopisů a dalších cenných papírů.
Spořicí účet je snadno dostupný a velmi likvidní nástroj pro zhodnocování peněz, ideální pro vytváření finanční rezervy, kterou můžete využít v případě neplánovaných výdajů. Nicméně je důležité, aby nebyl jediným produktem ve vašem portfoliu. Obecně se doporučuje mít rezervu ve výši minimálně třech měsíčních platů. „U nás v Partners Bance nabízíme základní i společný spořicí účet, který je vhodný pro páry. Společný účet pomáhá předejít riziku zablokování peněz v případě úmrtí partnera, což se může stát u běžných účtů,“ vysvětluje Marek Ditz, generální ředitel Partners Banky. Dodává, že pro oba typy účtů platí až do konce srpna základní sazba 4,53 % ročně.
Všechny finanční produkty na pár kliknutí
Průzkum rovněž ukázal, že téměř dvě třetiny Čechů by uvítaly službu, která by umožnila spravovat všechny jejich finanční účty a smlouvy na jednom místě. Zájem o integrované řešení správy financí roste zejména mezi mladšími respondenty. Partners Banka tuto službu brzy nabídne prostřednictvím své mobilní aplikace, která umožní připojení účtů z různých bank. Uživatelé tak budou moci sledovat pohyby na všech svých účtech, a dokonce zadávat platební příkazy do jiných bank přímo z bankovní aplikace.
„Průzkum jasně ukazuje, že většina Čechů by ocenila lepší nástroje pro správu svých financí. Partners apka tuto potřebu naplňuje tím, že umožňuje uživatelům spravovat všechny své finance i produkty snadno a rychle na jednom místě,“ zmiňuje výhody apky Marek Ditz.
Průzkum odhalil, že Češi stále více hledají jednoduché a efektivní způsoby, jak spravovat své finance. Výsledky ukazují, že většina z nich se snaží mít přehled o svých účtech a finančních produktech, ale často čelí různým výzvám. Vzrůstající zájem o integrovaná řešení správy financí naznačuje, že moderní technologie mohou hrát klíčovou roli v budoucnosti osobního finančního managementu.
Průzkum Partners Banky probíhal ve dnech od 19. 4. do 24. 4. 2024 na reprezentativním vzorku 1050 respondentů ve věku 18–65 let ze všech krajů České republiky. Sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos.
Zdroj: TZ Partners Banka