Fintechový startup TransferWise je už druhý rok za sebou ziskový, obrat téměř zdvojnásobil

12. 9. 2018 – | Doba čtení: 2 min

TransferWise, jeden z největších evropských startupů v oblasti finančních technologií (fintech), řekl, že byl v druhém roce v řadě ziskový. Společnost pro převod peněz se sídlem v Londýně oznámila zisk 6,2 milionů liber (8 milionů dolarů) za fiskální rok končící březnem 2018.

Roční obrat se téměř zdvojnásobil, a to z 66 milionů liber v předchozím roce na 117 milionů v roce letošním, potvrdil TransferWise. Provozní zisk činil 9,5 milionů liber, loni byla ztráta společnosti 519 tisíc liber. 

Účetnictví společnosti se do černých čísel dostalo poprvé v březnu 2017, šest let poté, co byla firma založena estonskými podnikateli Taavetem Hinrikusem a Kristem Kaarmannem.

„Dokázali jsme, že fintech může zákazníkům nabídnout neuvěřitelnou zkušenost za nízkou cenu a zároveň jsme vytvořili solidní byznys, na který je možné se dlouhodobě spolehnout,“ řekl Kristo Kaarmann, spoluzakladatel a generální ředitel TransferWise. „Když se podíváme do budoucnosti, udržitelný růst a naše zdravá finanční pozice znamenají, že můžeme pokračovat ve snižování nákladů a zároveň investovat do rozvoje našeho produktu.“

TransferWise je oceňována na 1,6 miliardy dolarů a řadí se tak mezi evropské „unicorn“ startupy – firmy s hodnotou 1 miliardy dolarů nebo více. Od svého založení v roce 2011 vybral celkem 397 milionů dolarů. Mezi jeho investory jsou obří správce aktiv Old Mutual, Institutional Venture Partners a Andreessen Horowitz, společnosti ze Silicon Valley působící v oblasti rizikového kapitálu, nebo britský miliardář Richard Branson.

Společnost říká, že každý měsíc její více než 4 miliony uživatelů provedou prostřednictvím aplikace TransferWise na celém světě transakce v hodnotě 3 miliard liber. Firma přitom vydělává na poplatcích, které účtuje za mezinárodní transfery a o kterých tvrdí, že jsou až osmkrát nižší než ty bankovní.

Loni firma představila svůj cestovatelsky přívětivý účet bez hranic zákazníkům v Evropě: těm umožňuje držet více než 40 měn a okamžitě mezi nimi přepínat. Ke konci letošního roku plánuje TransferWise nasazení svého produktu na americkém trhu. 

 V červnu se TransferWise spojil s francouzskou bankovní skupinou Groupe BPCE a prostřednictvím svého prvního velkého bankovního partnerství vůbec tak nabízí jejím zákazníkům přístup k převodům jejich peněz. Dohodl se také na spolupráci se svými fintechovými rivaly Monzem a N26.

Zpráva o finančních výsledcích může pro fintechové firmy jako TransferWise znamenat, pokud jde o ziskovost, velkou změnu. Až do teď totiž bylo téměř pravidlem, že velká většina startupů v odvětví, nabízející služby levněji než velké banky, měla problém byť jen s pokrytím investic do svých produktů a uživením byznysu.

Například konkurent v oblasti směny měn a bankovní aplikace Revolut oznámil na začátku tohoto roku, že poprvé prorazil hranici černých čísel v prosinci 2017. Další soupeř, WorldRemit, očekává ziskovost do roku 2019. 

Konkurence v odvětví peněžních převodů je velká, mezi giganty na něm patří Western Union a MoneyGram, společnosti, které významně investují do digitálních částí svého byznysu.

Brexit

V dubnu loňského roku spoluzakladatel TransferWise Hinrikus vyjádřil obavy z rozhodnutí Velké Británie vystoupit z Evropské unie. Hinrikus, který si na konci roku 2017 vyměnil role s Kaarmannem, řekl, že do března 2019 startup přesune svoje evropské ředitelství z Londýna na pevninu, svoji globální základnu ale v hlavním městě Británie ponechá. Kaarmann však Brexitu takovou váhu nepřikládá a připomněl, že firma má v Evropě celou řadu kanceláří a působí po celém světě.

„Způsob, jakým vnímáme ředitelství, je možná trochu netradiční,“ prohlásil Kaarmann. „Už teď ve 1 200 lidech operujeme z celkem devíti kanceláří na celém světě. Tento koncept ředitelství už pro technologickou společnost v reálu až tolik neznamená.“

Londýn je všeobecně považován za centrum fintechu a do fintechových společností se sídlem v britském hlavním městě přitéká velké množství investic. Podle agentury londýnského primátora Sadiqa Khana jen v uplynulém roce fintechové firmy sídlící v Londýně vybraly více než 980 milionů dolarů. 

Zdroj: CNBC

Další doporučené články

Je bitcoin lepší investice než NVIDIA?

Je bitcoin lepší investice než NVIDIA?

Bitcoin po několika měsících konečně vzlétl k novým rekordům a opět tak na sebe strhává obří pozornost. V Čechách se dokonce s oblibou říká, že...
18. 11. 2024 – Doba čtení: 3 min
BBVA školí manažery v oblasti generativní AI

BBVA školí manažery v oblasti generativní AI

Společnost BBVA vytváří školicí program, který má jejím vrcholovým manažerům poskytnout základy v oblasti využívání GenAI, aby se zvýšila jejich produktivita....
15. 11. 2024 – Doba čtení: 2 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce