Co číst (a poslouchat) v druhé půlce prázdnin

13. 8. 2019 – | Doba čtení: 4 min

Léto se úspěšně přehouplo do své druhé poloviny, parné dny však, zdá se, ani zdaleka nekončí, a tak příležitostí na pár řádků u bazénu určitě ještě pár bude. Dochází-li vám inspirace a jste-li fanoušci financí, technologií, či dokonce finančních technologií, jsou následující tipy určené právě pro vás.

James Vlahos – Mluv se mnou: Amazon, Google, Apple a závod o hlasem kontrolovanou umělou inteligenci (Talk to me: Amazon, Google, Apple and the Race for Voice-Controlled AI)

Povinné čtení pro všechny, kterým nedá spát, s čím giganti Sillicon Valley přijdou zase příště. Závod, do kterého se podle Vlahose Amazon, Google a Apple pouští tentokrát, nebude jen tak nějaká přetahovaná. Cílem je totiž ten nejlepší počítač, který svět kdy bude potřebovat, a revoluce, kterou tento mocný stroj přinese do vztahu lidí a technologie. Řeč je o konverzační umělé inteligenci, o počítačích, které mluví a myslí jako lidé. Science fiction? Kdepak: podle Vlahose a výzkumníků z Google, Amazon a Apple už brzy realita všedních dní, která přinese radikální změnu do všech společenských odvětví – od přístupu k informacím přes nové nástroje pro firmy až po bezpečnost. Zajímá vás, co si o tom myslí chatbotová verze autorova vlastního umírajícího otce? Tak se pusťte do čtení této skvělé, zábavné a informacemi nabité knihy, kterou jen tak neodložíte. 

Nick Bolstrom – Superinteligence: Cesty, nebezpečí, strategie (Superintelligence: Paths, Dangers, Strategies) 

Lidský mozek je mocný nástroj, který nemá v živočišné říši srovnání. Co když ale přijde někdo ještě chytřejší než člověk? Někdo, nebo snad něco? Nick Bolstrom se ve své ambiciózní a do značné míry originální knize zaměřil na to, co se stane, až „mozek“ strojů jednou předstihne ten lidský a objeví se nová superinteligence, která se stane pánem našim osudů. Bude ale vůbec možné dát k tomuto kroku podmínky a zkonstruovat natolik mocnou a životaschopnou umělou inteligenci? Na odpověď si čtenáři pár desítek stránek počkají: autor se do vyprávění pouští opravdu zeširoka a věnuje se celé řadě témat: od orákul a džinů přes nepřímou normativitu, Malthusiánskou ekonomiku až po kolektivní inteligenci. Navzdory tomu kniha zůstává překvapivě čtivá a přivádí čtenáře na hranici myšlenek o lidských podmínkách a budoucnosti inteligentního života. 

Anne Boden – Revoluce peněz: jednoduché způsoby, jak spravovat vaše finance v digitálním světě (The Money Revolution: Easy Ways to Manage Your Finances in a Digital World)

Návodů sice není nikdy dost, ale opravdu potřebujeme další, který nám řekne, jak zacházet s vlastními penězi? My říkáme ano! Anne Boden se totiž na finance podívala způsobem, který nechává tradiční způsoby myšlení – a s nimi i tradiční finanční instituce – daleko za sebou. Podnikatelka a zakladatelka oceňované Starling Bank se ve své knize zaměřila na to, jak spoříme, utrácíme a investujeme naše peníze, a na to, jak bychom to za pomoci několika málo snadných kroků mohli dělat lépe. Jaké jsou výhody chytrého bankovnictví, fintechových řešení a otevřeného bankovnictví a proč s nimi spoření, investice, placení účtů a cestovní peníze přináší lepší výsledky než klasické nástroje bank? Výživné čtení pro začátečníky i pokročilé, kteří chtějí být na konci prázdnin zase v černých číslech. 

Brett King – Banka 4.0: Bankovnictví všude, nikdy v bance (Bank 4.0: Banking Everywhere, Never at a Bank)

Je to tady a nejde to vzít zpět. Bankovnictví je online, v počítačích i na přenosných zařízeních, a role tradičních bank upadá. Jakou úlohu budou hrát v budoucnu a jakou změnou budou muset projít, aby se udržely nad hladinou v globální ekonomice, která je stále více bezhotovostní a upřednostňuje elektronické platby jako nikdy předtím, rozebírá ve své nové knize autor, futurista a spoluzakladatel newyorského mobilního bankovního startupu, Australan Brett King. Platby za pomoci selfie v Číně, blockchainová řešení, šířící se v Africe jako lesní požár, auta, která se řídí sama, i rozšířená realita – takhle bude vypadat Banka 4.0, banka budoucnosti. 

Duena Blomstrom – Emoční bankovnictví: spravování kultury, využívání fintechu a transformace retailového bankovnictví do značek (Emotinal Banking: Fixing Culture, Leveraging FinTech, and Transforming Retail Banks into Brands)

Kritika tradičních bank podruhé, tentokrát z úst respektované blogerky, konzultantky a startupové investorky Dueny Blomstrom. Bankovní sektor je v ohrožení a mohou za to jeho zastaralé obchodní modely a vnitřní organizace, která banky paralyzuje a neumožňuje jim přijmout fintech a jeho metody. Její kniha přináší svěží pohled na požadovanou kulturní změnu a navrhuje akční kroky k vyřešení problémů ve fintechu. Odpovědí je emoční bankovnictví, koncept, který do centra pozornosti bankovních produktů a služeb nepostaví nikoho jiného než zákazníka. Zajímá vás, jaké velké značky a challengeři budou na žebříčku těch top za 5 let? Sáhněte po Emočním bankovnictví.   

Nejste-li zrovna velcí čtenáři a přesto toužíte po novinkách z fintechového světa, pusťte si podcast. 

Fintech Insider

Každé dva týdny přináší Fintech Insider skvělé rozhovory s ideovými lídry a inovátory na témata fintechu, bankovnictví, technologií a finančních služeb. Zaposlouchejte se do těch nejnovějších – o revolučním konceptu JTBD (job-to-be-done), americké digitální transformaci nebo Atom Bank – nebo zabrouzdejte do starších vydání. 

Blockchain Insider

Týdenní podcast Blockchain Insider uspokojí každého fanouška Bitconu, blockchainu a kryptoměn obecně. Epizody z posledních několika týdnů mluví o tom, kdo a k čemu využíval Bitcoin, zda může Čína ohrozit právě spuštěnou Libru Facebooku, a přináší také živý záznam z červnové Money20/20. Podcastů je už víc než 100, a tak je určitě z čeho vybírat. 

Insurtech Insider

Technologie stále více pronikají také do pojišťovnictví a bezmála 50 epizod Insurtech Insideru potvrzuje, že je o čem mluvit. Mezi tématy poslední doby nechybí pojištění dronů, spolupráce fintechových a insurtechových startupů, umělá inteligence nebo podvody při pojišťování domácích mazlíčků. 

Komu by to snad bylo málo, může se zaposlouchat do Breaking Banks výše zmíněného Bretta Kinga nebo již dekádu běžících podcastů Planet Money

Tak pěkné čtení, poslech i hezký zbytek léta!

Další doporučené články

Je bitcoin lepší investice než NVIDIA?

Je bitcoin lepší investice než NVIDIA?

Bitcoin po několika měsících konečně vzlétl k novým rekordům a opět tak na sebe strhává obří pozornost. V Čechách se dokonce s oblibou říká, že...
18. 11. 2024 – Doba čtení: 3 min
BBVA školí manažery v oblasti generativní AI

BBVA školí manažery v oblasti generativní AI

Společnost BBVA vytváří školicí program, který má jejím vrcholovým manažerům poskytnout základy v oblasti využívání GenAI, aby se zvýšila jejich produktivita....
15. 11. 2024 – Doba čtení: 2 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce