Co všechno se dá pojistit: drony
16. 7. 2020 – Martin Pacholet | Doba čtení: 3 min
Mezi další pojištění, která v poslední době zažívají rozmach je pojištění dronů resp. obecně bezpilotních letadel. I ten nejlevnější dron něco stojí a zároveň může napáchat pěknou paseku. Víte, že dokonce existuje už i pojištění pro komerčně používané drony? Pojďme se na toto pojištění podívat trochu detailněji.
Pojištění dronů pro osobní použití
Ve světě a dokonce i v České republice byste dokázali najít celou řadu pojištění dronů. Jediná nevýhoda je, že se o tomto pojištění nikdy skoro nic dopředu nedozvíte a sjednat online… nelze :-(. Takže dá se říct, že tady je docela velký prostor ke zlepšení, ale obecně je třeba poznamenat, že celý problém s takovým pojištěním se týká i legislativy – ve chvíli, kdy bude mít každý dron svojí SPZ, pak bude asi digitalizace jednodušší.
Pojištění dronů zahrnuje především:
- pojištění škod způsobených jejich provozem.
- havarijní pojištění, které kryje poškození během letu a přistání
- poškození robota způsobené přírodními riziky, krádežemi nebo přepravou
- některé pojišťovny pak umožňují dopojistit speciální – většinou odjímatelné součásti dronu – například kamerové systémy, měřicí přístroje apod.
Existují různá omezení, typicky lze pojistit jen drony s určitou nosností. V závislosti na konkrétní zemi potřebujete na pilotování dronu různá povolení a bez nich samozřejmě pojištění neuzavřete.
U některých pojišťoven oceňujeme také to, že přímo radí, kdy je a kdy není pojištění dronu pro klienta výhodné. Jednoduše řečeno, pro dron za dva tisíce, se kterým nevylétnete ze svého dvorku nebo ho pouštíte jen na poli, kde nikdo nikdy není, tak to se takové pojištění nevyplatí. Ale čím je dron dražší a létá v místech s provozem, tím bude pojištění lepší „pojistka“.
Na celém pojištění dronů je ovšem asi nejzajímavější pojistná matematika. Dá se vysledovsst jistá paralela k řízení vozidel – nezkušený pilot je mnohem více náchylný k nehodě. Podobně to platí pro podmínky, ve kterých se létá – ve složitějších podmínkách pojištění bude více stát. Takže pojišťovna po klientovi může chtít docela detailní informace – jakou má kvalifikaci, kolik toho nalétal, kde bude létat apod.
Vlastní pojištění se pak dá sjednat podle potřeby na různou dobu – od „pay per flight“, přes měsíční či roční předplatné.
Jeden z mála veřejných ceníků, které jsme objevili byl 5 USD za jedno létání, 23 USD za měsíc, a 350 USD ročně. Nicméně toto byly minimální ceny a jaká bude realita z toho nezle jednoduše odvodit. A zároveň si asi odvodíte, že v takovém případě by bylo fajn, aby dron stál alespoň těch 350 dolarů.
Komerční pojištění dronů
Komerční pojištění dronů je snad ještě více pod mlžným závojem tajemství, protože na webu jednotlivých společností se typicky dostanete pouze ke kontaktnímu formuláři. Pojďme se ted alespoň podívat na úryvek jedné nedávno vydané tiskové zprávy:
Australská pojišťovací společnost Precision Autonomy oznámila spuštění nové online platformy pro komerční pojištění dronů. Významně ji v tom podpořila také společnost Old Republic Aerospace (ORA), pojišťovací společnost pohybující se na trhu týkajícím se letectví.
Platforma je přizpůsobena makléřům a komerčním operátorům a nabízí pojištění dronů na podnikové úrovni s online procesem nabídky, který trvá méně než 60 sekund, uvedla Precision Autonomy.
Pojištění společnosti ORA má vysoké limity odpovědnosti, zdravotní odpovědnost, kryje TRIA (terorismus) a volitelně i válečný konflikt. Pokrytí bude zpočátku nabízeno v 11 státech: Arizona, Kalifornie, Colorado, Florida, Georgia, Illinois, New York, Severní Karolína, Ohio, Virginie a Washington.
„Prostřednictvím naší cloudové platformy bude Precision Autonomy poskytovat bezproblémové komplexní prostředí pro makléře i jejich klienty,“ řekl Mark Halverson, zakladatel Precision Autonomy. „Jsme nadmíru spokojeni, že spolupracujeme s pojišťovnou ORA, která se zaměřuje na inovace a poskytuje makléřům intuitivní a jednoduché řešení.“
„Naše partnerství s Precision Autonomy je dalším velkým krokem ve vývoji pojištění dronů,“ řekla Stephanie Kleebergová ze společnosti ORA. „V nadcházejících letech pozvedneme naši jednotnou vizi pojištění dronů na novou úroveň a jsme nadšeni, že můžeme prezentovat inovativní platformu, dostupnost a dynamiku na trhu.“
Některá další pojištění pro komerčně používané drony najdeme i na evropské scéně, ale opravdu je velmi složité se dohledat nějaké konkrétní informace bez toho, aniž byste pojišťovnu kontaktovali. To je samozřejmě veliká škoda, ale pokud na něco narazíme, určitě se k tomuto tématu vrátíme.
————-
A co vy – máte už svého drona? A budete si ho pojišťovat?
Zdroj: insurancebusinessmag.com, drone-insurance.com, renomia.com, uavcoach.com
Foto od david henrichs, Mitch Nielsen na Unsplash