Laboratoř Nadace Vodafone – 8. ročník
10. 12. 2020 – fintechcowboys | Doba čtení: 2 min
Osmý ročník akceleračního programu Laboratoř Nadace Vodafone pro nadějné technologické projekty se sociálním dopadem, pořádaný ve spolupráci s Nápadem roku, právě odstartoval. Do programu postoupilo celkem 5 projektů, které se prosadily v konkurenci dalších 75 přihlášených a představily se online před porotou i veřejností. Cílem akceleračního programu je nastartovat projekty s reálným užitkem pro desítky tisíc uživatelů. Vybraným nápadům Laboratoř umožňuje získat finanční příspěvek a další podporu, včetně mentoringu nebo zprostředkování dalších investic, či pomůže s přípravou na expanzi.
Z celkem 75 přihlášených projektů bylo nejprve vybráno 10 nejlepších do dvoudenního bootcampu. Z něj vzešlo 5 projektů postupujících do samotného programu. „Rádi opět spolupracujeme s projekty, které chtějí ve společnosti dosáhnout reálných změn. Zástupce pěti vybraných týmů nyní čeká několik měsíců intenzivních školení, workshopů, odborných konzultací a mentoringu, od projektového a finančního plánování až po testování produktu a jeho uvedení na trh,” popisuje proces projektový manažer Laboratoře Nadace Vodafone Jan Fencl. „Na závěr programu bude všech pět projektů prezentovat před porotou na Demo Day a následně porota vybere celkového vítěze ročníku. Ten bude slavnostně vyhlášen a získá ocenění v rámci akce Vodafone Nápad roku,” dodává Jan Fencl.
Do finále se dostaly projekty, které pomáhají
Projekt Daruju krev motivuje lidi k darování krve. Mimo jiné vyvíjí aplikaci, skrze kterou budou nemocnice efektivně komunikovat s dárci, kteří v ní také naleznou přehled vlastní darovací aktivity.
Android aplikace Speech Mate AAK se zaměřuje především na osoby se závažnou formou narušení komunikačních schopností, jako jsou poruchy autistického spektra. AAK (augmentativní a alternativní komunikace) dotyčným pomáhá s běžnou komunikací s okolím, a proto se jí aplikace snaží rozšířit na cenově dostupnější zařízení.
DAPS – Digitální Akademie Pro Seniory bude on-line platformou zaměřenou na adopci dovedností potřebných v digitálním prostředí s důrazem zejména na seniory. Projekt jim má pomoci zorientovat se například v e-bankingu. Zároveň je propojuje s mladými lidmi, kteří jim s osvojováním dovedností pomáhají.
Virtuální realitu pro rehabilitaci využívá software VR vitalis. Tento online nástroj slouží zejména pacientům po operacích či úrazech. Pomoci může i pacientům po centrální mozkové příhodě, kdy je potřeba rehabilitace fyzická i kognitivní.
Aplikace pro rodiny seniorů Protectu je chytrou asistenční službou, která prostřednictvím chytrého zařízení nepřetržitě monitoruje seniora a v případě nouzové události zajistí rychlou pomoc. Projekt blízkým osobám umožňuje mít přehled o tom, zda je vše v pořádku.
Nový koncept podpory start-upů
Laboratoř Nadace Vodafone existuje od roku 2013, v letech 2017 – 2020 byla navíc spolufinancována z operačního programu EU Zaměstnanost. V letošním ročníku program úzce spolupracuje s novým hlavním partnerem, zavedenou soutěží Vodafone Nápad roku. Ta se podílí na realizaci celého ročníku a pomáhá zejména svou širokou sítí mentorů, investorů a také zkušenostmi ze svého třináctiletého fungování.
„V naší soutěži hledáme zejména neotřelé podnikatelské nápady s velkým potenciálem a v poslední letech pozorujeme nárůst projektů se sociálním zaměřením. Rádi se podělíme o své know-how i s Laboratoří Nadace Vodafone a pomůžeme tak dostat na trh produkty, které mnoha lidem zvýší kvalitu života,“ oceňuje projekt Martin Kešner, zakladatel soutěže Nápad roku.