Barclays zavádí čidla, aby zjistila, kteří bankéři sedí u svých stolů
18. 8. 2017 – Miloš Sonták | Doba čtení: 2 min
Banka Barclays nainstalovala zařízení, která mají sledovat, jak často jsou její bankéři u svých pracovních stolů. Podle několika zaměstnanců Barclays, kteří nechtěli být jmenováni, byli manažeři doslova zavaleni dotazy, když zaměstnanci investiční banky v Londýně před několika měsíci objevili černé krabičky připevněné na spodní straně svých stolů. Ukázalo se, že jsou to monitorovací zařízení nazývaná OccupEye, která využívají tepelné a pohybové senzory k zaznamenávání toho, jakou dobu zaměstnanci tráví na svých místech.
Podle Toma Hoskina, mluvčího banky, byla zařízení instalována postupně a zaměstnanci Barclays i odborové svazy o tom byli předem informováni, banka nicméně na toto téma neposlala žádné speciální oznámení. Zaměstnanci banky však tvrdí, že si nepamatují, že by jim o krabičkách někdo něco říkal. Mluvčí také uvedl, že z lidských zdrojů prozatím nepřišly žádné oficiální stížnosti.
Zařízení, vyráběná společností Blackburn, experty na data se sídlem ve Velké Británii, jsou ve firmách nasazována proto, aby se zjistilo, jak je možné redukovat prostor kanceláří. Manažeři díky nim mají k dispozici barevnou plochu, jež jim ukazuje, která pracovní místa jsou neobsazená, a analyzuje trendy jejich využívání.
„Senzory nemonitorují lidi a jejich produktivitu: posuzují využívání kancelářského prostoru,“ řekla banka v e-mailovém prohlášení. „Tento druh analýzy nám pomáhá omezovat náklady, například řízením spotřeby energií nebo identifikací příležitostí pro zavedení flexibilního pracovního prostředí.“
Redukce pracovních míst
Sdílení pracovních míst, neboli „hot desking“ je pro generálního ředitele Barclays, Jese Staleye, strategií ke snižování nákladů. Staley řekl, že redukce prostor, které banka využívá, bude znamenat obrovské úspory. V prosinci loňského roky Barclays pronajala vládě své kancelářské prostory v londýnské čtvrti Canary Wharf a ušetří tak 35 milionů liber (45 milionů dolarů) ročně.
„Dostalo se nám ujištění, že krabičky nesledují jednotlivce a jejich výkon,“ potvrdil Dominic Hook z odborových svazů banky. Odbory nicméně „budou situaci pozorně sledovat a postarají se o to, že čidla nikdy nebudou používána ke špehování zaměstnanců nebo jako způsob měření výkonu.“
Investiční banky stále více využívají technologie k tomu, aby si udělaly obrázek o tom, jak jejich zaměstnanci tráví svoji pracovní dobu. Barclays zavedla počítačový systém, který sleduje, kolik se vydělá na každém zákazníkovi, a umožňuje tak vedoucím určit, kolik by obchodníci, analytici a prodejci měli s každým klientem strávit času.
Ostatní banky
Průzkum v deseti dalších bankách s kancelářemi v Londýně ukázal, že podobné zařízení založené na monitoringu pohybu používá také Lloyds Banking Group. Krabičky OccupyEye už způsobily pozdvižení i jinde: deník Daily Telegraph zařízení odstranil ještě v ten stejný den, co ho nainstaloval, poté, co na „sledování ve stylu Velkého Bratra“ obdržel řadu stížností od zaměstnanců a novinářských odborových svazů.
Investiční banky JP Morgan Chase & Co., Goldman Sachs Group, Citigroup a Credit Suisse Group AG v Londýně podle lidí obeznámených s jejich praktikami v současné době nepoužívají žádné monitorovací zařízení pracovních míst svých zaměstnanců. Mluvčí všech bank to přitom odmítli jakkoli komentovat.
HSBC Holdings a Royal Bank of Scotland Group podle jejích mluvčích také žádné podobné technologie nemají a Standard Chartered, Deutsche Bank AG and Morgan Stanley to nijak nekomentovaly.
Lloyds, podobně jako Barclays, očesává svoje londýnské prostory s cílem ušetřit 100 milionů liber ročně. „Kancelářský a pracovní prostor je třeba pravidelně posuzovat,“ řekl mluvčí banky, Ross Keany. „V některých našich prostorách používáme monitorovací čidla, zároveň ale děláme vše proto, abychom do věci zapojili naše zaměstnance a dozvěděli se jejich názor na to, co by fungovalo nejlépe.“
Zdroj: Bloomberg