Bitcoin halving se blíží. Jste na něj připraveni?
27. 2. 2023 – Richard Šubrt | Doba čtení: 4 min
V roce 2024 se Bitcoin dočká dalšího tzv. halvingu. Bitcoin halving je předem naprogramovaná událost, ke které dochází přibližně každé čtyři roky. Jde o proces snižování odměn, které dostávají těžaři bitcoinů za ověřování transakcí v blockchainu. Jaký má tento zabudovaný mechanismus vliv na investory, trh jako takový a je správný čas uvažovat o investování do BTC?
V síti Bitcoin jsou nové bitcoiny vytvářeny jako odměna pro „těžaře“, kteří (zjednodušeně) vykonávají výpočetně náročnou práci – přidávají nové bloky do blockchainu. V počátcích byla odměna za vytěžení jednoho bloku 50 bitcoinů. Aby však tvůrce bitcoinu Satoshi Nakamoto zajistil určitou míru inflace BTC, navrhl celý systém tak, aby se odměna snižovala na polovinu po každých 210 000 vytěžených blocích (k čemuž dochází zhruba každé čtyři roky).
První halving, ke kterému došlo v listopadu 2012, snížil odměnu z 50 na 25 bitcoinů. Druhý, který nastal v červenci 2016, snížil odměnu na 12,5. K poslední události halvingu došlo v květnu 2020 a odměna se snížila z 12,5 na 6,25 bitcoinu.
Účelem snížení odměny je omezit nabídku nových bitcoinů vstupujících na trh, což vytváří nedostatek a zvyšuje cenu stávajících bitcoinů. Tento mechanismus je klíčovým prvkem měnové politiky bitcoinu a pomáhá zajistit jeho dlouhodobou hodnotu jako uchovatele hodnoty a prostředku směny.
Je obtížné přesně vyčíslit vliv halvingu na jeho předpokládanou cenu (vzhledem k volatilitě trhu). Existují však některé faktory, které mohou cenu bitcoinu po události halvingu ovlivnit:
- Zaprvé může snížená nabídka nových bitcoinů vstupujících na trh vyvolat efekt nedostatku, což povede ke zvýšení poptávky po stávajících bitcoinech. Ta může spolu se sníženou nabídkou vést ke zvýšení ceny.
- Zadruhé může snížení odměny za těžbu vést ke snížení ziskovosti těžby. To může způsobit, že někteří těžaři přestanou těžit, čímž se sníží hash rate sítě a síť se potenciálně stane méně bezpečnou. Pokud se však cena bitcoinu zvýší natolik, aby kompenzovala snížení odměn za těžbu, může ziskovost těžby zůstat relativně stabilní.
- Zatřetí může mít halving také psychologický dopad na investory a obchodníky, což povede ke zvýšeným spekulacím a volatilitě cen. Očekávání, která předcházejí halvingu, mohou vyvolat efekt „buy the rumor, sell the news“ (doslova: nakup zvěsti, prodej zprávy), což povede po halvingu k dočasnému zvýšení ceny, po němž bude následovat cenová korekce.
Historicky vždy po halvingu došlo v následujících měsících a letech k růstu cen. Například po prvním halvingu v listopadu 2012 se cena bitcoinu zvýšila z přibližně 12 USD na vrchol přes 1 000 USD na konci roku 2013. Podobně po druhém půlení v červenci 2016 vzrostla cena bitcoinu z přibližně 650 USD na vrchol přes 19 000 USD v prosinci 2017. Při posledním halvingu však došlo k doposud největšímu nárůstu ceny. Cena bitcoinu v tomto období překročila hranici 55 tisíc USD. Nyní se však cena ustálila kolem 22 tisíc USD.
Výrazný pokles ceny je před halvingem běžný, vliv na cenu kryptoměny však má i řada jiných exogenních faktorů. Lze tvrdit, že aktuální propad ceny BTC zapříčinila zejména vlna negativních zpráv spojená s pádem velkých kryptoměnových burz. Jakožto vlajková loď celého projektu DeFi je cena BTC vždy přímo ovlivněna kterýmikoliv negativními zprávami týkajícími se kryptoměnového trhu.
Otázkou zůstává, zda pokles poptávky po BTC zapříčiněný negativním sentimentem vůči kryptoměnám výrazně neoslabí tlak na růst ceny způsobený poklesem nabídky v důsledku halvingu.
Pozn: Jestli nedojde k dostatečnému zvýšení ceny BTC, mohlo by dojít ke ztrátě motivace „těžařů“ propůjčovat blockchainu svou výpočetní kapacitu pro ověřování transakcí. Aby se tomu zabránilo, je u bitcoinu zaveden proces „změny obtížnosti“, která je nutná k získání odměny za těžbu, nebo jinými slovy obtížnosti těžby transakce. V případě, že by se odměna snížila na polovinu a hodnota bitcoinu by se nezvýšila, obtížnost těžby by se snížila, aby byli těžaři motivováni kryptoměnu těžit.
Na druhou stranu bitcoin a kryptoměny jako takové profitují z řady pozitivních zpráv spojených se vznikem mnoha partnerství, v rámci kterých se více a více firem snaží integrovat kryptoměny do svého fungování. Zde se nabízí třeba crypto-enabled debetní karta a předplacené karty, které vznikly za spolupráce Wirexu a Visy.
O budoucnosti BTC se nyní hodně diskutuje. Na jedné straně stojí pozitivní předpovědi opírající se o halving a momentální rostoucí integraci BTC do jiných bankovních technologií – například hlavní komoditní expert agentury Bloomberg Mike McGlone již na konci ledna uvedl, že by bitcoin mohl dosáhnout 100 000 dolarů někdy kolem příštího pololetí nebo do roku 2025.
A na straně druhé existuje skupina investorů, korporací a velkých institucí, kteří mají na bitcoin opačný názor a pevně věří, že může v blízké budoucnosti výrazně klesnout. Poslední price rally považují spíše za velkou past. Veterán mezi globálními investory Mark Mobius, miliardář a zakladatel společnosti Mobius Capital Partners, již v roce 2022 předpověděl obrovský propad a uvedl, že bitcoin by mohl klesnout dokonce až do pásma 10 000 USD. Nutno však dodat, že negativní předpovědi jsou spíše krátkodobého charakteru a středně- až dlouhodobé predikce jsou naopak k vývoji ceny BTC pozitivní.