Brněnský Tatum v Silicon Valley

27. 1. 2021 – | Doba čtení: 2 min

tatum tým

Zásadní český úspěch v mekce startupů zaznamenal brněnský startup Tatum, jehož cílem je usnadnit firmám vývoj blockchainových aplikací. Na sklonku roku 2020 byl přijat do prestižního akcelerátoru SkyDeck v Silicon Valley a získal investici z jejich fondu. Mezi podílníky tohoto prestižního fondu se řadí legendární společnosti Sequoia Capital nebo Mayfield. Do SkyDeck se každoročně hlásí tisíce startupů z celého světa, akcelerátor z nich však pokaždé vybere pouze 16 nejlepších. „Tatum je první český startup, který se do tohoto výběrového akcelerátoru dostal. Vůbec jsme to nečekali,“ říká CEO Tatum Jiří Kobelka.

Za světovým úspěchem startupu Tatum stojí nástroj, který vývojářům umožňuje rychlou a snadnou tvorbu blockchainových aplikací. Jeho cílem je usnadnit firmám vývoj těchto aplikací i bez jakékoli předchozí zkušenosti v této oblasti. Systém aktuálně podporuje přes 25 blockchainů, které mohou vývojáři snadno zapojit do svých aplikací. Startup, do kterého investovaly fondy GrouportTensor Ventures, se zaměřuje na B2B klienty. V roce 2020 rostl obrat Tatumu v průměru o 25 procent každý měsíc. Pro srovnání, u rychle rostoucích startupů v Silicon Valley je to měsíčně jen 10 až 20 procent.

„Naším cílem je zpřístupnit technologii blockchainu i vývojářům, kteří s ní zatím nemají mnoho zkušeností. Nástroj je tak jednoduchý, že většina aplikací je hotová za hodiny, maximálně jednotky dnů,“ uvádí CTO společnosti Tatum Samuel Šramko, který firmu založil společně s Jiřím Kobelkou, jenž zastává post CEO.

Tisíce klientů jen za první měsíc

V prosinci Tatum otevřel svou platformu pro všechny vývojáře. Jen za první měsíc se jich zaregistrovalo přes 3 500. Startup, jenž jde cestou open source, do svého týmu neustále hledá výjimečné talenty. „Díky svým klientům přicházíme každý týden do kontaktu s nejnovějšími a unikátními technologiemi. Ať už se jedná o systém synchronizace dat hejna armádních útočných dronů, zero-knowledge protokoly, nebo mikrotransakce na blockchainu. Zaměřujeme se proto především na kandidáty s vysokým potenciálem,“ shrnuje Samuel Šramko.

Brněnský startup se loni rozšířil z deseti na 23 lidí, z toho zhruba polovina připadá na vývoj. V prosinci 2020 získal startup nový advisory board. Jeho členy jsou Samir Ghosh, Vish Pai, Chris MossingPatrick Pahl, zkušení matadoři ze Silicon Valley, kteří pomáhají startupu naplnit jeho cíle – stát se standardním nástrojem pro vývoj blockchainových aplikací.

„Blockchain podle nás ve světě technologií znamená změnu paradigmatu. Pro neblockchainový centralizovaný svět je krok směrem k decentralizaci velkou výzvou. Tatum reprezentuje přemostění mezi těmito dvěma světy, a navíc je výjimečným startupem s globální vizí už od prvního dne,“ říká partner Grouportu Michal Ciffra.

Více o Tatumu

Startup Tatum pracuje pro klienty v České republice, Velké Británii a USA. Věnuje se také projektům z oblasti tokenizace realitního trhu v USA, trackování v supply chainu, historie potravin, digitální peněženky nebo státní digitální měny.

Problémy spojené s vývojem na blockchainu řeší množství přednastavených funkcí, které se i díky rostoucí komunitě dále rozvíjejí. Například možnost rychle a bezpečně implementovat kryptoměny do platebního systému je otázkou dnů místo měsíců vývoje s nejistým výsledkem. Tatum je jedním z pionýrů, kteří přispívají k celosvětové adaptaci blockchainových technologií. Propast, která se rozevírá mezi nápadem a jeho aplikací, se podařilo díky Tatumu překlenout.

Zdroj: tisková zpráva

Další doporučené články

Regulovat, či neregulovat prop trading?

Regulovat, či neregulovat prop trading?

Po krachu společností typu My Forex Funds (MFF), která manipulovala s příkazy klientů, se stále častěji zmiňuje potřeba regulace prop tradingu,...
18. 10. 2024 – Doba čtení: 2 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce