Bývalý manažer hedgeového fondu z Wall Street spouští kryptoinvestiční banku Clipper Coin
Zhen Liu, bývalý manažer z Wall Street se přesunul do kryptoprostoru. Zakládá novou poradenskou společnost Clipper Coin Capital.
16. 5. 2018 – fintechcowboys | Doba čtení: 2 min
V roce 2010 Zhen Liu spustil první čínský hedgeový fond a o čtyři roky později založil v zemi první robo-poradenskou firmu, Clipper Advisor.
Od té doby se přesunul do kryptoprostoru a nedávno uvedl Clipper Coin Capital, kterou hodlá proměnit v investiční banku pro kryptoprůmysl. Jeho nová firma chce nabídnout kryptosektoru investiční funkce tradičních bank, a to včetně poradenství a konzultací, výzkumu i služby správy aktiv.
Firma vytvořila tým analytiků, který aplikuje moderní finanční technologie a metodologie. Vytvořil ratingové reporty a kryptoindexy pro počáteční nabídky mincí a digitální tokeny, aby investoři mohli rozlišit ty dobré od špatných.
„Abychom redukovali informační asymetrii trhu s kryptoměnami, vytvořili jsme kryptoratingy,“ řekl Zhen
„Tvrdě jsme pracovali na tom, abychom zajistili, že se z toho nestane „Trh s citrony“,“ řekl a odkázal se tak na koncept poprvé použitý držitelem Nobelovy ceny za ekonomii Georgem Akerlofem, který popisuje, jak trh se zbožím různé kvality může vést k chaosu.
Toto samozřejmě vyvolává otázku, zda uhlazený prostředník jako Clipper Capital v kryptosektoru znamená opak v základu „decentralizované“ povahy celého průmyslu.
A tím Liu nesouhlasí. Myslí si, že to, co se trh s kryptoměnami snaží narušit, je monopol tradičního finančního trhu, jako jsou příliš svazující regulátoři a nadmíru utrácející vlády, ne zástupci volného trhu jako makléři a investiční banky.
Nepřekvapivě také věří, že bublina na trhu s kryptoměnami je posilována čínským kapitálem, který hledá způsob, jak obejít kapitálové kontroly vlády. Výsledkem je to, že boom kryptoaktiv jen tak neskončí.
„Pořád je tady obrovské množství čínského kapitálu, který hledá využití, a kryptoměny se pro to zdají být perfektním způsobem,“ řekl.
Protože spousta investorů nemá ani čas, ani prostředky, aby porozuměli složitému technickému žargonu, a už vůbec ne na to, aby si mohli promluvit s týmem, který za ním stojí, profesionální prostředníci jako Clipper Coin Capital pomůžou dosáhnout důvěryhodnosti a disciplíny na trhu.
„Volný trh je jediným zdrojem prosperity, ale vždycky tady budou podvodníci a lháři,“ prohlásil.
Společnost, která je registrovaná na Britských Panenských ostrovech, poskytuje také službu správy aktiv pro zákazníky i z řad firem. Používá různé strategie, aby pomohla investorům získat zkušenost v kryptoprostoru bez toho, aby porušovali stávající pravidla.
Plánované ETF a kryptofondy
V následujících týdnech a měsících společnost plánuje spustit fondy obchodovatelné na burze a kryptofondové produkty. Liu, který před tím, než začal pracovat na Wall Street, získal tituly ve fyzice a počítačové vědě, věří, že může trvat přinejmenším několik let, než do kryptoprůmyslu vstoupí nějaká jistota, založená na pravidelnosti.
Hlavní investoři z řad společností se cítí stále více opomíjení, protože neinvestují do kryptoměn, řekl Liu. Je možné, že plánují vstoupit na trh hned poté, co dostanou požehnání od regulátorů.
V současné době finanční regulátoři napříč zeměkoulí mají problém začlenit kryptoměny do stávajících regulačních struktur, což ale nakonec může skončit vytvořením speciálního schématu, které může zahrnovat například jejich povolení pouze akreditovaným investorům.
Postoj amerických regulátorů bude klíčový, protože asi rozhodne o tom, jak do kryptoměn budou investovat velké banky. Většina hlavních regulovaných finančních institucí má totiž velké investice právě v Americe.
Jakmile budou velké banky připravené proniknout na trh, pravděpodobně na něj vstoupí tak, že koupí již existující kryptohráče. V mezidobí ovšem závod o kryptoměnový prostor ovládnou mírnější jurisdikce jako Japonsko, Singapur nebo Švýcarsko. „Dosáhnout regulatorního konsenzu nějakou dobu potrvá,“ řekl Liu, „ale na to my čekat nebudeme.“
Zdroj: Fintechnews.hk