České banky a jejich spolupráce s domácí startupovou scénou

14. 8. 2018 – | Doba čtení: 3 min

Fenomén startupů je v posledních letech skloňovaným pojmem a tento typ společností se pomalu dostává i do tak konzervativních odvětví, jakým je bankovnictví.

Pokud se na fintechový trh podíváme z globálního hlediska, řada světových bank je na tomto poli aktivní již několik let. Ti nejaktivnější hráči přitom investují – ať už do samotného nákupu fintechového startupu, či jako přímý vstup – dost zásadní finanční částky. Za rok 2018 přiteklo do tohoto sektoru více než 58 miliard dolarů.

Globální investice do FinTech sektoru (zdroj:KPMG Pulse Report 2018)

Mezi nejaktivnější hráče v Severní Americe patří jednoznačně Citi, Goldman Sachs, Morgan Stanley, Wells Fargo, Capital OnePNC. Do jejich startupového investičního portfolia patří startupy zabývající se platbami, správou financí, investicemi, půjčkami, datovou analytikou anebo regulací.

Přehled investic amerických bank do FinTech startupů (zdroj:CB Insights)

Na evropském kontinentu jsou mezi největšími investory do fintechových firem banky Santander, UBS, Deutsche Bank, Societe Generale, BNP Paribas, Barclays, ING nebo Credit Suisse.

Přehled investic evropských bank do FinTech startupů (zdroj:CB Insights)

Naskýtá se otázka, jak si stojí náš bankovní trh. Banky se o startupy začaly aktivně zajímat před dvěma lety, kdy tento pojem začal masivněji pronikat do firemní kultury a přestal vyvolávat okamžitý odpor, následovaný kategorickým zamítnutím.

K hlavním překážkám vstupu a zahájení spolupráce startupů s bankami patří extrémní komplexita a robustnost bankovních systémů, se kterými si startupy nedokážou poradit. Když se k tomu navíc přidala byrokracie, kterou jsou banky proslulé, vznikl vražedný koktejl, který s 99,9% pravděpodobností zabil každý startup. S vývojem nových řešení, jakými jsou otevřené platformy nebo, chcete-li API platformy, či fintechové huby, se situace začíná měnit.

I proto jsme se rozhodli připravit tuto infografiku, ve kterém sumarizujeme získaná data. Ty jsme získali jednak přímým kontaktem s bankami  anebo z webů jednotlivých startupů, které je mají ve svých referencích.

Česká spořitelna je i přes svoji mamutí velikost známá otevřeností a chutí se startupovou scénou spolupracovat. Co se jí týče, můžeme do infografiky zařadit společnosti Paystory, Mopetcz, Upvest, WultraKoalaphone.

Překvapivě dobře dopadla Komerční banka, která má ve svém portfoliu ještě více startupů než výše zmiňovaná Česká spořitelna. Jsou mezi nimi Dateio, Fakturoid, Auka, Chatler, Claimair, Neuron SoundwareSatismeter.

Ostatní banky už tak otevřené nejsou. AirBank spolupracuje se startupem Wultra (pozn. redakce: jedná se o přejmenovaný Lime). S touto společností přitom spolupráci navázaly také J&TMoneta. Moneta má ve svém portfoliu kromě Wultry i Paystory.

Jsme si vědomi, že se nejedná o ucelený výčet. Považujme to za jakýsi start, výchozí bod, na kterém můžeme stavět. Pokud už teď víte, že nám něco uniklo, dejte nám vědět. V seznamu nám zatím  chybí takové banky, jako jako ČSOB nebo Raiffeisen Bank. Skutečně si tyto instituce žijí pouze ve svém uzavřeném vesmíru? Uvidíme. Věříme, že k rozluštění této záhady nám pomůžete i vy!

Na připomínky se těším na našem twitterovém účtu. Za sebe můžeme slíbit, že infografiku do pár týdnů na základě vašich komentářů upravíme a nasídlíme celé komunitě fintechových nadšenců, ať máme ten obrázek všichni co možná nejkomplexnější.

Aktualizace – 20.8.2018

K první verzi naší infografiky se nám na Twitteru sešla zpětná vazba, kterou nešlo ignorovat. Všem za ni děkujeme a přinášíme novou, upravenou vezi infografiky s názvem „České banky versus české startupy“.

Další doporučené články

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce