Reklama

Co umí Revolut na počítači?

11. 12. 2020 – | Doba čtení: 3 min

revolut

Revolut chrlí novinky téměř neustále, nicméně jedna z těch posledních je opravdu přelomová a jenom potvrzuje to, že mobilní telefony stále ještě nepřeválcovaly běžné počítače. Revolut spustil bankovnictví na počítači. Pojďme se ve zkratce podívat, co to umí… A také si ukážeme, jaký je rozdíl mezi tradiční bankou a Revolutem.

Zprovoznění Revolutu na počítači

Revolut informoval všechny své uživatele, že si mohou bankovnictví spustit na počítači, a po spuštění odkazu Vás čeká triviální ověřovací procedura. Stačí mít u sebe telefon s mobilním Revolutem.

Úplně první obrazovka
Musíte znát svůj kód, který používáte na telefonu
A musíte se ověřit na telefonu

Takže těm šikovnějším to celé zabere pár sekund a těm pomalejším, co neví, kde mají telefon, minuty dvě. Přihlášení expiruje po 10 minutách, takže času je dost. Samozřejmě při úplně prvním použití můžete být trochu pomalejší, protože třeba i čtete nějaké texty, ale obecně to nikdo moc nedělá 🙂

Jsme uvnitř a co to umí?

Jedná se o první verzi, takže a ano možná budete kroutit hlavou – neumí to skoro nic. A co víc: Revolut se tím ani netají!

Vítejte, zatím toho moc neumíme – to je informace, která je pro někoho dost šokující 🙂

Konkrétně si tedy můžete procházet svoje standardní účty – dokonce v této verzi nejsou ani vidět zůstatky u kryptoměn.

Přehled účtů

Nekompromisně jako první číslo na obrazovce vidíte celkovou částku na vašich účtech. Náhodně jsem si v tuto chvíli otevřel čtyři ze svých českých bankovnictví a světe div se, ani v jednom mi takové číslo nespočítají. Jak těžké může být sečíst několik číslic a zobrazit výsledek uživateli? Tak alespoň, že v Revolutu slyšeli o jenom z klíčových UX doporučení pro návrh software, které říká: Nenuťte uživatele přemýšlet (v originále tedy Do not make me think).

Hlavní pohled lze přepínat mezi dvěma módy – přehled účtů a výpis transakcí. Přehled transakcí je společný pro všechny účty.

Přehled transakcí

V aplikaci je pak ještě několik dalších obrazovek. Za zmínku stojí hlavně detail karty, kterou odtud můžete třeba zablokovat. Ale o moc víc toho tam nenajdete.

Není to málo?

MVP jako podle učebnice

Revolut k řešení svého počítačového bankovnictví přistoupil klasickým Minimum Viable Product přístupem. Toto je primárně verze určená pro čtení; verze, kterou chtěli dostat rychle na trh. Verze, kterou chtějí nalákat i uživatele, pro které prostě není telefon komfortní.

Klasická česká banka si při řešení nového bankovnictví bude rok povídat, pak bude rok řešit architekturu a pak rok připravovat minimálně sto obrazovek. Uplynou tři roky a možná něco vyprodukují. Asi se nedozvíme, jak dlouho trvalo Revolutu vytvořit toto bankovnictví, ale kdyby to byly jen jednotky týdnů nebo několik málo měsíců, vůbec bychom se tomu nedivili.

A dá se očekávat, že Revolut bude rychle toto počítačové bankovnictví rozšiřovat. Někdy se tomu pak říká MVP+ a někdy se tomu prostě říká „nová verze“.

Ale nemůžeme jenom chválit

V současné chvíli ovšem máme proti této první verzi přece jenom jednu drobnou výhradu a tou je přihlašování. Všechna přihlášení – tj. to první i ta následující vyžadují provedení stejného sledu operací a to přece jenom není zcela komfortní. I když je samozřejmě otázka, zda nejde o nějaké regulatorní požadavky. Nároky na ověřování uživatelů jsou čím dál tím víc přísnější a použitelnost pak bohužel klesá ruku v ruce s vyšším zabezpečením.

Takže se budeme těšit na nějaké zjednodušení přihlašování a na nové funkcionality, bez kterých se žádné MVP neobejde.

Další doporučené články

Argentina zavedla povinnou registraci krypto firem

Argentina zavedla povinnou registraci krypto firem

Poslední krok Argentiny k prosazení registračních požadavků pro společnosti s kryptoměnami vyvolal diskuse v globální kryptoměnové komunitě. Iniciativa, kterou vedla Comisión Nacional de...
10. 4. 2024 – Doba čtení: < 1 min
Společnost Robinhood uvádí na trh kreditní kartu

Společnost Robinhood uvádí na trh kreditní kartu

Společnost Robinhood, která se specializuje na obchodování s akciemi, pokračuje v expanzi mimo svoji původní oblast a uvádí na trh kreditní kartu s řadou...
8. 4. 2024 – Doba čtení: < 1 min
Březen 2023 na FinTechCowboys

Březen 2023 na FinTechCowboys

Velikonoce skončily a místo drahých vajíček tu tentokrát máme drahý bitcoin. Také jste si nějaký koupili? A do vlastní peněženky, nebo vám...
3. 4. 2024 – Doba čtení: 3 min

Martin Pacholet

blockchain, UX, openbanking, BankID a wealth management, to jsou aktivity, kterým se v posledních letech intenzivně věnuje.

Další články autora