Reklama

Co umí Revolut na počítači?

11. 12. 2020 – | Doba čtení: 3 min

revolut

Revolut chrlí novinky téměř neustále, nicméně jedna z těch posledních je opravdu přelomová a jenom potvrzuje to, že mobilní telefony stále ještě nepřeválcovaly běžné počítače. Revolut spustil bankovnictví na počítači. Pojďme se ve zkratce podívat, co to umí… A také si ukážeme, jaký je rozdíl mezi tradiční bankou a Revolutem.

Zprovoznění Revolutu na počítači

Revolut informoval všechny své uživatele, že si mohou bankovnictví spustit na počítači, a po spuštění odkazu Vás čeká triviální ověřovací procedura. Stačí mít u sebe telefon s mobilním Revolutem.

Úplně první obrazovka
Musíte znát svůj kód, který používáte na telefonu
A musíte se ověřit na telefonu

Takže těm šikovnějším to celé zabere pár sekund a těm pomalejším, co neví, kde mají telefon, minuty dvě. Přihlášení expiruje po 10 minutách, takže času je dost. Samozřejmě při úplně prvním použití můžete být trochu pomalejší, protože třeba i čtete nějaké texty, ale obecně to nikdo moc nedělá 🙂

Jsme uvnitř a co to umí?

Jedná se o první verzi, takže a ano možná budete kroutit hlavou – neumí to skoro nic. A co víc: Revolut se tím ani netají!

Vítejte, zatím toho moc neumíme – to je informace, která je pro někoho dost šokující 🙂

Konkrétně si tedy můžete procházet svoje standardní účty – dokonce v této verzi nejsou ani vidět zůstatky u kryptoměn.

Přehled účtů

Nekompromisně jako první číslo na obrazovce vidíte celkovou částku na vašich účtech. Náhodně jsem si v tuto chvíli otevřel čtyři ze svých českých bankovnictví a světe div se, ani v jednom mi takové číslo nespočítají. Jak těžké může být sečíst několik číslic a zobrazit výsledek uživateli? Tak alespoň, že v Revolutu slyšeli o jenom z klíčových UX doporučení pro návrh software, které říká: Nenuťte uživatele přemýšlet (v originále tedy Do not make me think).

Hlavní pohled lze přepínat mezi dvěma módy – přehled účtů a výpis transakcí. Přehled transakcí je společný pro všechny účty.

Přehled transakcí

V aplikaci je pak ještě několik dalších obrazovek. Za zmínku stojí hlavně detail karty, kterou odtud můžete třeba zablokovat. Ale o moc víc toho tam nenajdete.

Není to málo?

MVP jako podle učebnice

Revolut k řešení svého počítačového bankovnictví přistoupil klasickým Minimum Viable Product přístupem. Toto je primárně verze určená pro čtení; verze, kterou chtěli dostat rychle na trh. Verze, kterou chtějí nalákat i uživatele, pro které prostě není telefon komfortní.

Klasická česká banka si při řešení nového bankovnictví bude rok povídat, pak bude rok řešit architekturu a pak rok připravovat minimálně sto obrazovek. Uplynou tři roky a možná něco vyprodukují. Asi se nedozvíme, jak dlouho trvalo Revolutu vytvořit toto bankovnictví, ale kdyby to byly jen jednotky týdnů nebo několik málo měsíců, vůbec bychom se tomu nedivili.

A dá se očekávat, že Revolut bude rychle toto počítačové bankovnictví rozšiřovat. Někdy se tomu pak říká MVP+ a někdy se tomu prostě říká „nová verze“.

Ale nemůžeme jenom chválit

V současné chvíli ovšem máme proti této první verzi přece jenom jednu drobnou výhradu a tou je přihlašování. Všechna přihlášení – tj. to první i ta následující vyžadují provedení stejného sledu operací a to přece jenom není zcela komfortní. I když je samozřejmě otázka, zda nejde o nějaké regulatorní požadavky. Nároky na ověřování uživatelů jsou čím dál tím víc přísnější a použitelnost pak bohužel klesá ruku v ruce s vyšším zabezpečením.

Takže se budeme těšit na nějaké zjednodušení přihlašování a na nové funkcionality, bez kterých se žádné MVP neobejde.

Další doporučené články

Spring Labs přináší fintechového (AI) kopilota

Spring Labs přináší fintechového (AI) kopilota

Třetina Američanů si kontroluje denně svůj bankovní zůstatek. V České republice vzhledem k naší náchylnosti k moderním technologiím to může být ještě větší...
12. 7. 2024 – Doba čtení: 2 min

Martin Pacholet

blockchain, UX, openbanking, BankID a wealth management, to jsou aktivity, kterým se v posledních letech intenzivně věnuje.

Další články autora