Co všechno se dá pojistit: kola a jiná jezdítka

10. 6. 2020 – | Doba čtení: 3 min

scooter insurance

Také jste ve svém okolí zaznamenali zvýšený zájem o cyklistiku? A víte jak se staví pojišťovny k cyklistům a jejich kolům? A co když nejezdíte na kole, ale na elektrické koloběžce za desítky tisíc? A co když si kola či koloběžky jenom půjčujete ve světě sdílené ekonomiky?

Komplexní pojištění cyklisty

Například americká pojišťovna Velosurance nabízí kompletní pokrytí, doufejme, že snad všech situací, které se Vám s kolem, na kole či pod kolem mohou stát. V první řadě je to především nehoda na kole a je jedno, zda je to na silnici a nebo uklouznutí na mokré vozovce hned před Vaší garáží. Dokonce se pojištění vztahuje i na nehodu, kdy jste kolo vezli na svém vozidle.

Druhá část pojištění kol je také celkem předvídatelná – pojištění pro případ zcizení kola nebo jeho poničení při pokusu o zcizení, což se také může snadno stát. Další možností, jak přijít o kolo a nebo ho mít poškozené, je pokud s ním cestujete po světě – třeba letadlem. To sice není během koronaviru úplně reálná situace, ale až pandemie skončí, opět se může hodit.

Ke komplexnímu pojištění cyklisty pak patří podobně jako u aut asistenční pomoc a pojištění zodpovědnosti. Co se týká asistence, tak Velosurance pokrývá převoz cyklisty a jeho kola až na vzdálenost 35 mil a pojišťovna také má velkou síť spolupracujících cykloservisů. Zodpovědnost cyklisty za způsobení zranění, nemoci (i když to si nedovedeme snadno představit), smrti a poškození majetku se nabízí ve třech limitech – 25, 50 a 100 tisíc amerických dolarů.

bicycle insurance

A abychom nezapomněli, pojistit se dají kola obyčejná i kola s elektrickým pohonem, no nekupte to 🙂

velosurance.com

Koloběžky, elektrické koloběžky, kolečkové brusle, skateboardy…

Nejezdí se jenom na kolech to je známá věc, ale pojištění dalších jezdítek už obecně ve světě není tak jednoduché. Existují třeba země, kde je zakázané používání elektrických koloběžek na veřejných komunikacích. To se potom pojistit prostě nedá.

Pojištění „mobility“ od eTiQa funguje podobně jako jsme psali o komplexním pojištění cyklistů od Velosurance, jenom se vztahuje na většinu prostředků, které se k ježdění mohou použít – ano i na kolečková křesla! Limity pojištění a některé podrobnosti se samozřejmě liší, ale v zásadě jsou si obě pojištění docela blízká.

etiqa.com.sg

Speciální pojištění jezdítek

Společnost Zego nabízí pojištění skůtrů pro dovážku jídel a zásilek – jinými slovy pro kurýry. Pojištění kombinuje pracovní a soukromé pojištění. Pokrývá všechny typické situace. V porovnání s dříve zmíněnými pojištěními má výrazně větší plnění pro případ zodpovědnosti. Pojištění existuje ve třech variantách „pay as you go“, 30 dnů a nebo celoroční. Zego dále připravuje i pojištění pro klasické koloběžky, ale v době psaní článku toto pojištění ještě nenabízeli.

zego.com

Sdílená ekonomika

Pronájem kola či koloběžky patří několik let ke koloritu všech velkých měst. Přestože koronavirová pandemie postihla i tento obor, stejně se všichni domnívají, že sdílení dopravních prostředků na kratší vzdálenosti bude nakonec dále růst. Tím, jak bude růst počet půjčovaných prostředků a počet „jezdců“, tak samozřejmě bude růst i počet nehod.

Uživatel sdíleného kola nebo třeba elektrické koloběžky nemá povinnost speciálního pojištění. Výsledkem pak je, že podstatnou část rizik musí pokrýt provozovatel těchto jezdítek. Typicky se pojišťuje ve třech hlavních oblastech:

  • pojištění zodpovědnosti – samozřejmě se jedná především o krytí zodpovědnosti za způsobená zranění
  • pojištění majetku – ať už jde o pojištění proti poškození půjčovaných jezdítek, tak pojištění majetku protistrany, který byl jimi mohl být poškozen
  • kyberpojištění osobních dat – společnosti provozující sdílenou ekonomiku shromažďují o svých uživatelích velkou řadu citlivých informací (osobní data, odkud kam jezdí,…) a únik těchto informací by se pro ně jinak mohl stát fatálním

Obecně téma pojištění jezdítek ve sdílené ekonomice je velmi komplexní a nad rámec tohoto článku, ale víc informací se můžete dočíst například zde: bike-sharing-insurance.

A co Vy – jste už pojištěni a nebo se teprve chystáte na svém skateboardu do pojišťovny? Nebo marně hledáte ideální webový formulář, který by nabízela nějaká česká pojišťovna. Napište nám na twitter Vaše zkušenosti.

Foto od Colton Sturgeon a Daniel Salcius na Unsplash

Další doporučené články

Červenec a srpen 2024 na FinTechCowboys

Červenec a srpen 2024 na FinTechCowboys

Prázdniny nám úspěšně končí. Překonali jsme zase nějaké teplotní rekordy, akciové trhy se nám krásně přehřívají, zatímco bitcoin si dává...
2. 9. 2024 – Doba čtení: 3 min

Martin Pacholet

blockchain, UX, openbanking, BankID a wealth management, to jsou aktivity, kterým se v posledních letech intenzivně věnuje.

Další články autora