Reklama

Finanční gramotnost: jak naučit děti (nejen bohatých rodičů) nakládat s majetkem

4. 9. 2024 – | Doba čtení: 3 min

Zdroj: midjourney

Jak naučit děti nakládat s penězi, zajímá vesměs každého rodiče. Existují na to rady na internetu, píšou se o tom dlouhé knihy. Banky nabízejí různé produkty pro děti, které je mají vést k finanční odpovědnosti už od docela útlého věku. Důraz na finanční gramotnost ale samozřejmě o to víc kladou rodiny, které si nějaké to bohatství vybudovaly a chtějí ho dětem nejen předat, ale mít jistotu, že ho budou nadále i rozvíjet.

Zachování majetku bohaté rodiny pro další generace je velkou výzvou. Děti většinou mají jiný pohled na využití kapitálu či majetku než rodiče, vnoučata to celé téměř jistě uvidí úplně z jiného úhlu pohledu. To může vést i k destabilizaci rodiny a ztrátě bohatství, které se v rodině vybudovalo. V takových případech je vhodné řídit se radami úspěšných lidí, jejichž finance dokázaly v rodině přežít více než 100 let.

Americký konzultant Dennis T. Jaffe jednoho dne dostal nápad, že se zeptá rodin, které „přežily“ víc jak 100 let, jak to udělaly. A tyto zkušenosti sepsal do knihy Vypůjčeno od vašich vnoučat.

Mám radost, že jsme se s Dennisem domluvili, že za námi zajede letos v říjnu do Prahy. Budeme mít šanci se s ním tři dny potkávat, i spolu s našimi klienty, protože je to opravdu chlapík, který má obrovské zkušenosti,“  říká Vladimír Fichtner ze společnosti Fichtner Wealth Managers, který se tématu rodinného bohatství dlouhodobě věnuje.

A jaké jsou tedy základní rady? Zde jsou tři typy, které se na finanční gramotnost dívají z poněkud jiného úhlu pohledu, než je jenom běžné vzdělávání pomocí vysvětlování pojmů jako jsou inflace, investice nebo úroky.

Klíčem je otevřená komunikace (nejen) o majetku

Hlavní je začít co nejdříve sdílet svoje zkušenosti o tom, jak se starat o majetek a o peníze. Také je důležité podpořit děti v tom, aby začaly investovat a pochopily, co svět finančních investic znamená a jak se můžou vyhnout různým průšvihům. S tím se dá dle Vladimíra Fichtnera začít klidně v deseti letech. Určitě by se zaměřil i na šetrnost. „Jestli si koupím každý druhý rok nové drahé auto, děti to samozřejmě vidí. A je to pro ně vzor toho, jak se asi má žít. Jestli si koupím auto rok ojeté, které má najeto třicet tisíc a je levnější, děti to taky vnímají,“  říká Vladimír Fichtner. Na tomto příkladu se nám také líbí, že ve své podstatě podporuje udržitelnost. Nekupovat si nový mobil každý půlrok, nebo zkusit něco obnošeného na sebe, když to může být klidně v módě, to jsou další příklady udržitelného a zároveň finančně šetrného chování.

První rada je aplikovatelná opravdu v každé rodině, naopak ta následující je už spíše vhodná pro ty movitější, typicky podnikatele a jejich potomky: důležité je také potomstvu zpřístupňovat možnosti, třeba prostřednictvím půjčky z rodinné banky. „To, že jsme poskytli synovi kapitál z rodinné banky, aby mohl začít svůj developerský projekt, mu umožnilo začít možná o 20 let dříve, než by to udělal v běžném životě. Protože by mu nikdo nepůjčil. Proto může získávat zkušenosti už teď, když mu je 30, ne až ve chvíli, kdy mu bude 50 a kdy by sám třeba už měl kapitálu dost, anebo by už byl lépe úvěrovatelný prostřednictvím bankovní instituce,“ uvádí Fichtner reálný příklad ze života.

A co dále? Zkuste charitu…

Charita a filantropie je zajímavá v tom, že do ní lze vtáhnout děti, i když jsou velmi malé. Pomáhá budovat rodinné bohatství a spojovat rodinu napříč generacemi. Dá se využít, ať už jste velký filantrop nebo jenom dvakrát ročně posíláte tisícovku na vybrané prospěšné aktivity. „Vzpomínám si například, že jsme každému našemu dítěti přidělili nějaké peníze na to, aby je rozdělily podle svých preferencí někomu, koho chtějí podpořit. Dostaly zodpovědnost za hospodaření s finančními prostředky. Ale nepřemýšlely nad tím, za co je utratí, ale nad tím, kde mohou nejlépe pomoci. Takové zkušenosti jsou sdílené, protože se pak následně bavíme, jestli ten příspěvek dával větší nebo menší smysl. Každá rodina je samozřejmě jiná, ale jsem přesvědčen, a Dennis Jaffe to ve své knize Vypůjčeno od vašich vnoučat potvrzuje, že filantropie může mít pozitivní vliv na mezigenerační posílení vztahů v rodině i rodinného bohatství.“.

Byly Vám uvedené rady k něčemu? Možná to nejsou typické nápady, jak si s potomky povídat o financích, ale určitě mají něco do sebe, protože propojují zkušenosti a skutečný život se světem financí.

Zdroj: Fichtner

Další doporučené články

Přispět, či nepřispět – toť otázka

Přispět, či nepřispět – toť otázka

České fintechy se do bulvárních plátků dostávají zcela výjimečně. Před lety to byla nechvalně známá tokenizační firma s poněkud nesmyslným názvem...
16. 9. 2024 – Doba čtení: 5 min
Červenec a srpen 2024 na FinTechCowboys

Červenec a srpen 2024 na FinTechCowboys

Prázdniny nám úspěšně končí. Překonali jsme zase nějaké teplotní rekordy, akciové trhy se nám krásně přehřívají, zatímco bitcoin si dává...
2. 9. 2024 – Doba čtení: 3 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce