Financování čínského fintechu v prvním čtvrtletí 2019 výrazně pokleslo

2. 5. 2019 – | Doba čtení: 2 min

Podle nové zprávy CB Insights se globální financování fintechu snížilo ze 7,3 miliard dolarů v posledním kvartále 2018 na 6,3 miliard dolarů v prvním čtvrtletí 2019, tedy o 13 %. 

Na druhou stranu počet obchodů se mezikvartálně zvýšil ze 427 na 445, a to navzdory poklesu v rané fázi, kterou však vynahradil růst ve střední a pozdní fázi financování. Financování navíc ve skutečnosti meziročně vzrostlo o 1,5 %, a to z 6,2 miliard dolarů v prvním čtvrtletí 2019.

Co to znamená

Vývoj investic do fintechu se liší trh od trhu, a tak zatímco Evropa zaznamenala skvělý kvartál, asijský fintechový průmysl se do záře reflektorů nedostal. 

  1. Co se týče financování fintechů, zaznamenala největší pokles Asie. Poprvé za posledních pět čtvrtletí kleslo fintechové financování v Asii pod hranici 1 miliardy dolarů s tím, že fintechy si přišly jen na 875,7 miliard. Investice do čínských fintechů se navíc snížily o 89 % na pouhých 195 milionů a umožnily tak Indii dostat se do vedení. Podle Liu Genpinga, partnera Vertex Ventures, citovaného Financial Times, může tento pokles souviset s regulatorními zákroky v Číně, především pak na trhu s půjčkami, a faktem, že většina „nízko visícího ovoce“ už byla posbírána.
  2. Financování v Evropě se mezitím v prvním čtvrtletí více než zdvojnásobilo. Vzrostlo z 803,7 milionů v posledním kvartále 2018 na 1,7 miliard v uplynulém čtvrtletí, což je pro Evropu dosud rekordní suma. Velká Británie byla a pravděpodobně také zůstane motorem evropské fintechové scény, další země včetně Německa v posledním čtvrtletí ale rovněž zaznamenaly značný zájem investorů, což také přispělo k nárůstu v regionu.
  3. Severoamerické fintechové financování kleslo o 2 %, zůstává však stabilní. Tento region v posledním čtvrtletí zaznamenal nejmenší výkyvy s tím, že fintechy si vysloužily 3,5 miliardy dolarů. Zůstává tak globálně nejlépe financovaným regionem, největší suma v prvním čtvrtletí přitom připadla americkému Cover-Health, který si v lednu přišel na 500 milionů dolarů.

Širší kontext

S tím, jak fintech dozrává, zájem investorů pravděpodobně poroste – vstup na některé trhy bude ale komplikovanější než na jiné. 

Zdá se, že hlavně investoři v Evropě se začínají chytat příležitostií Čína ale může dorovnat. V posledních několika letech byla Evropa stále ještě jen rozvíjejícím se fintechovým centrem, nicméně s jeho vyspíváním napříč regionem zájem investorů rychle roste.

Dá se proto očekávat, že fintechové financování v Evropě dosáhne v průběhu roku 2019 nových výšin. Jiné regiony jako například Asie mohou ale v budoucnu procházet těžkými časy: celá řada společností (včetně Lufax nebo Ant Financial) se v Číně dostala do role fintechových gigantů a menším hráčům tak výrazně ztížila prosazování se na trhu a přesvědčování investorů, že jejich obchodní model má slibnou budoucnost. Proto mohou investice v Číně v budoucnu stagnovat a stahovat tak s sebou celé asijské fintechové financování.

Zdroj: CBInsights, Business Insider

Další doporučené články

Je bitcoin lepší investice než NVIDIA?

Je bitcoin lepší investice než NVIDIA?

Bitcoin po několika měsících konečně vzlétl k novým rekordům a opět tak na sebe strhává obří pozornost. V Čechách se dokonce s oblibou říká, že...
18. 11. 2024 – Doba čtení: 3 min
BBVA školí manažery v oblasti generativní AI

BBVA školí manažery v oblasti generativní AI

Společnost BBVA vytváří školicí program, který má jejím vrcholovým manažerům poskytnout základy v oblasti využívání GenAI, aby se zvýšila jejich produktivita....
15. 11. 2024 – Doba čtení: 2 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce