Financování čínského fintechu v prvním čtvrtletí 2019 výrazně pokleslo
2. 5. 2019 – fintechcowboys | Doba čtení: 2 min
Podle nové zprávy CB Insights se globální financování fintechu snížilo ze 7,3 miliard dolarů v posledním kvartále 2018 na 6,3 miliard dolarů v prvním čtvrtletí 2019, tedy o 13 %.
Na druhou stranu počet obchodů se mezikvartálně zvýšil ze 427 na 445, a to navzdory poklesu v rané fázi, kterou však vynahradil růst ve střední a pozdní fázi financování. Financování navíc ve skutečnosti meziročně vzrostlo o 1,5 %, a to z 6,2 miliard dolarů v prvním čtvrtletí 2019.
Co to znamená
Vývoj investic do fintechu se liší trh od trhu, a tak zatímco Evropa zaznamenala skvělý kvartál, asijský fintechový průmysl se do záře reflektorů nedostal.
- Co se týče financování fintechů, zaznamenala největší pokles Asie. Poprvé za posledních pět čtvrtletí kleslo fintechové financování v Asii pod hranici 1 miliardy dolarů s tím, že fintechy si přišly jen na 875,7 miliard. Investice do čínských fintechů se navíc snížily o 89 % na pouhých 195 milionů a umožnily tak Indii dostat se do vedení. Podle Liu Genpinga, partnera Vertex Ventures, citovaného Financial Times, může tento pokles souviset s regulatorními zákroky v Číně, především pak na trhu s půjčkami, a faktem, že většina „nízko visícího ovoce“ už byla posbírána.
- Financování v Evropě se mezitím v prvním čtvrtletí více než zdvojnásobilo. Vzrostlo z 803,7 milionů v posledním kvartále 2018 na 1,7 miliard v uplynulém čtvrtletí, což je pro Evropu dosud rekordní suma. Velká Británie byla a pravděpodobně také zůstane motorem evropské fintechové scény, další země včetně Německa v posledním čtvrtletí ale rovněž zaznamenaly značný zájem investorů, což také přispělo k nárůstu v regionu.
- Severoamerické fintechové financování kleslo o 2 %, zůstává však stabilní. Tento region v posledním čtvrtletí zaznamenal nejmenší výkyvy s tím, že fintechy si vysloužily 3,5 miliardy dolarů. Zůstává tak globálně nejlépe financovaným regionem, největší suma v prvním čtvrtletí přitom připadla americkému Cover-Health, který si v lednu přišel na 500 milionů dolarů.
Širší kontext
S tím, jak fintech dozrává, zájem investorů pravděpodobně poroste – vstup na některé trhy bude ale komplikovanější než na jiné.
Zdá se, že hlavně investoři v Evropě se začínají chytat příležitostií Čína ale může dorovnat. V posledních několika letech byla Evropa stále ještě jen rozvíjejícím se fintechovým centrem, nicméně s jeho vyspíváním napříč regionem zájem investorů rychle roste.
Dá se proto očekávat, že fintechové financování v Evropě dosáhne v průběhu roku 2019 nových výšin. Jiné regiony jako například Asie mohou ale v budoucnu procházet těžkými časy: celá řada společností (včetně Lufax nebo Ant Financial) se v Číně dostala do role fintechových gigantů a menším hráčům tak výrazně ztížila prosazování se na trhu a přesvědčování investorů, že jejich obchodní model má slibnou budoucnost. Proto mohou investice v Číně v budoucnu stagnovat a stahovat tak s sebou celé asijské fintechové financování.
Zdroj: CBInsights, Business Insider