Reklama

Fintech a Decentralizované finance, aneb „vpředu byznys, vzadu párty“

Krátké zamyšlení nad spojením Fintechu a Defi.

18. 1. 2021 – | Doba čtení: 4 min

Nedávno jsem měl možnost zapojit se do poutavé diskuse na téma Fintech revoluce ve spojení s tzv. Decentralizovanými financemi (dále budu používat zkratku „Defi“). Rád bych využil zvýšeného zájmu o kryptoměny v čele s Bitcoinem a pokusil se shrnout tuto diskusi v krátkém zamyšlení.

Většina z nás si jistě vzpomene na hit počátku 90. let – tzv. mullet. Pro ty, kteří tápou, přiblížím. Jedná se o pánský účes, kdy jsou vlasy na temeni a po stranách ostříhány na krátko a vzadu zůstávají dlouhé. Pokud stále netušíte, vyhledejte si např. začínajícího Jaromíra Jágra a budete mít jasno. Pro tento typ účesu se vžilo označení „vpředu byznys, vzadu párty.“ Pojďme se tedy nejprve, jen krátce zaměřit na ten byznys.

Tradiční finanční instituce se ani přes obrovský technologický pokrok posledních dekád téměř nezměnily. Stále to jsou ty stejné kolosy zaměstnávající tisíce lidí. Můžete namítat, že vaše uživatelská zkušenost se poslední roky výrazně zlepšila, nicméně na pozadí zůstávají stále ty samé společnosti plné procesů, zastaralých navzájem nekompatibilních systémů a nutnosti manuálního zpracování či schvalování. Přesto, že se to mohlo jevit jinak. Fintech společnosti byly až doposud to samé v bledě modrém. Na pozadí úžasné intuitivní bankovní aplikace lze nalézt ty samé finanční instituce, účetní knihy a vypořádací systémy. Ale nesmutněme, blýská se na lepší časy. Fintech společnosti nejsou zatíženy svou velikostí a mohou opustit tento prehistorický svět mnohem rychleji než jejich starší a těžkopádnější partneři. A je to, máme tu ten byznys, který už od pohledu dobře známe. Ale pozor, stejně jako u mulletu se na pozadí schyluje k velké párty.

Kam a proč Fintechy tak spěšně míří? Do světa Defi! Oč se jedná? Zjednodušeně lze říct, že jako Defi označujeme open-source algoritmy automatizující tradiční (nejen) finanční nástroje, které jsou v drtivé většině postaveny na decentralizované blockchainové platformě a druhé největší kryptoměně Ethereu. Pojďme si to ale laicky rozebrat bod po bodu.

Jelikož se jedná o open-source kód, vše je jednoduše auditovatelné a transparentní. Odpadá tedy strach z toho, že nevíte, co se s vašimi financemi v jakýkoli moment děje a bude dít. Veškeré operace se řídí pevně daným algoritmem, který si můžete kdykoli přečíst. Je zde ovšem i další benefit. Open-source umožňuje všem tvůrcům stavět na tom nejlepším co vybudoval někdo další a hlavně, spolupracovat. Vše můžete skládat jako lego, kdy jeden dílek přesně zapadá do druhého. Představte si, že by každá banka nebo investiční fond mohl stavět na tom nejefektivnějším řešení, které v danou chvíli existuje – ultimátní efektivita, konec status quo nízkoúročených spořících účtů a rivality, pouze soupeření o nejlepší produkt a nutnost spolupráce. Nemyslíte?

Algoritmy zaručují, že se vše děje mrknutím oka a odpadají jakékoli prodlevy. Není třeba nic schvalovat či přepisovat mezi systémy. Co to v praxi znamená? Peníze máte stále k dispozici a dokonce můžete vidět jak vám každou vteřinou naskakují úroky, pokud jste je skrze některý z algoritmů zainvestovali, zapůjčili či se je jinak rozhodli monetizovat. Kreativitě se meze nekladou. Téměř cokoli co známe z reálného světa bude v budoucnu touto formou algoritmizováno. A mnohem víc. Zapomeňte na jakékoli známé omezení a popusťte uzdu fantazii, vždyť v Defi programátor = váš osobní bankéř.

Co víc, nejsou zde žádná omezení, kdy, odkud nebo kdo může tyto nástroje využívat. Jediné co potřebujete je internetové připojení. Chcete investovat do zlata v jednu ráno a nemáte čas čekat, protože je právě ta nejvhodnější příležitost? Otevřete svou internetovou peněženku, zvolte aplikaci a investujte. I když jste na konci světa. Stačí vám mít internet.

Decentralizace a využití Etherea jako platformy zajišťuje bezpečnost celému ekosystému a všemu co se rozhodnete udělat, stejně jako nezaměnitelnost všech transakcí, které se kdy udály. Nemusíte spoléhat na jednoho partnera, který si může s vašimi financemi dělat, co se mu zlíbí. Každé transakci, která se stala můžete věřit, jelikož na správnost operací dohlíží miliony vzájemně se kontrolujících „poskytovatelů,“ kteří jsou za tuto svou funkci odměňováni poplatky z využívání této platformy. V překladu to znamená, že čím více bude Ethereum využíváno, tím víc bude tyto poskytovatele odměňovat za dozor a tím bezpečnější bude. Pokud byste pochybovali o samotném Ethereu, tak vězte, že má řádově největší komunitu vývojářů, což zajišťuje velké množství aplikací, ze kterých si můžete vybírat a které můžete kombinovat. A proč nevyužít třeba Bitcoin, ptáte se? Bitcoin zkrátka není programovatelný tak, jak to nabízí právě Ethereum.

Zní vám to až moc odvážně či pozitivně? Ano, jsou zde i negativa, ale tahle párty v pozadí už začala a vězte, že jen tak neskončí. Pro příklady není třeba chodit daleko. Například Visa nedávno integrovala USDC (virtuální měnu vázanou na kurz USD, tzv. stablecoin), což prakticky znamená, že za pomoci open-source platformy (Ethereum) zcela obchází bankovní instituce. Přitom tento druh kyberměn před rokem prakticky neexistoval a nyní má sloužit k zprostředkování plateb v obrovských objemech a pro miliony obchodníků a uživatelů.

Je možné, že by Fintechy takto zabodly pomyslnou dýku do zad tradičních bank pokud ty nebudou dost rychlé? Stát se to může, nicméně i tyto těžce regulované instituce si začínají hledat cestičky. Nedávno americký úřad pro regulaci měny povolil federálně regulovaným bankám, páteři amerického finančního systému, používat stablecoiny k provádění plateb a dalších aktivit.

Defi získává svůj byznys face a UX internetového bankovnictví. Máme se na co těšit. Připravte si své párty rekvizity!

Upozornění: Tento článek má pouze informační charakter. Nejedná se o daňové či investiční poradenství, výzvu k nákupu či prodeji ani jako podklad k jakýmkoli finančním rozhodnutím.

Foto: od Clifford Photography , Markus Spiske na Unsplash

Další doporučené články

N26 spustila sdílené účty v dalších zemích

N26 spustila sdílené účty v dalších zemích

Digitální banka N26 spustila na začátku dubna funkci Sdílených účtů na nových 21 trzích. Sdílené účty umožňují zákazníkům N26 spravovat...
30. 4. 2024 – Doba čtení: < 1 min
Liberecká konference CryptoByte bude nabitá obsahem

Liberecká konference CryptoByte bude nabitá obsahem

Třetí ročník kryptoměnové konference CryptoByte zavítá již 4. května 2024 na půdu Technické univerzity v Liberci. Konference se v minulých ročnících zúčastnilo přes...
23. 4. 2024 – Doba čtení: 2 min
Argentina zavedla povinnou registraci krypto firem

Argentina zavedla povinnou registraci krypto firem

Poslední krok Argentiny k prosazení registračních požadavků pro společnosti s kryptoměnami vyvolal diskuse v globální kryptoměnové komunitě. Iniciativa, kterou vedla Comisión Nacional de...
10. 4. 2024 – Doba čtení: < 1 min
Společnost Robinhood uvádí na trh kreditní kartu

Společnost Robinhood uvádí na trh kreditní kartu

Společnost Robinhood, která se specializuje na obchodování s akciemi, pokračuje v expanzi mimo svoji původní oblast a uvádí na trh kreditní kartu s řadou...
8. 4. 2024 – Doba čtení: < 1 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce