Reklama

Fintech scéna ČR 2020

7. 10. 2020 – | Doba čtení: 2 min

Dlouhou dobu jsme nikde nezaregistrovali aktuální a zaktualizovaný přehled českých fintechů. A tak jsme se pokusili udělat čerstvý přehled. Fintechových společností je u nás opravdu hodně (na infografice přesně 65) a navíc se situace na bitevním poli neustále mění, takže to nebyl vůbec úkol jednoduchý. A pokud se vám zdá, že je tam nějaká chyba, prosíme všechny, kdo tento obrázek uvidí či nasdílí, ať nám pošlou update.

Klikněte si pro zvětšení obrázku, fintechů je opravdu hodně 🙂

Jak jsme kategorizovali?

Členění a začlenění jednotlivých společností do správných kategorií je velmi triky, protože řada společností se nedá jednoznačně zaškatulkovat. A někdy spíš jde o způsob, jakým svůj business komunikují. Také jsme nechtěli mít desítky kategorií s několika málo hráči. Takže výsledné kategorie jsou občas kompromis několika názorů.

K některým kategoriím uvedeme drobný komentář, v závorce pak uvádíme počet fintechů:

 • Investice (3) – tato oblast pokrývá pouze tradiční investiční nástroje
 • Účetnictví, cashflow (8) – včetně v současné době hodně skloňovaného rychlejšího proplácení faktur
 • Crowdfunding (2) – tady spíše ve smyslu podpoření konkrétního projektu nákupem služby/výrobku
 • Investiční crowdfunding (6) – zde ve smyslu klasické investice, kdy zpátky dostanete nebo byste měli dostat zhodnocené peníze, je pravda, že občas je rozdíl s P2P investováním formou půjčky asi hodně zanedbatelný
 • Osobní finance, úspory (11) – tuto kategorii by možná šlo rozdělit, ale nakonec jsme ji nechali dohromady

Ostatní kategorie asi příliš velký komentář nepotřebují

 • Insurtech (4)
 • Bankovnictví (3)
 • Měnový trh (3)
 • Blockchain (5)
 • Platby (11)
 • P2P investování, půjčky (9)

Koho jsme vynechali?

Do našeho přehledu jsme nedávali čistě bankovní projekty a ani firmy, které sice fintech nesmírně ovlivňují, ale vlastně to fintechy nejsou. Mluvíme zejména o systémech pro biometrii, identitu či podepisování. U softwarehousů jsme se soustředili na společnosti, které se zaměřují na bankovní řešení. Ze stejných důvodů jsme vynechali různé firmy resp. podpůrné systémy pro umělou inteligenci, bigdata, ovládání hlasem a podobně, protože to jsou produkty, které se dají použít naprosto obecně a k fintechu žádnou těsnou vazbu nemají.

V rámci přípravy jsme prošli dostupné infografiky a přehledy fintechových společností, které jsou za poslední čtyři roky u nás k dispozici. Je pravda, že každý rok takových společností hodně vznikne, hodně zanikne a některé se transformují a přejmenují. Pokud objevíte nějakou nepřesnost, víte o firmě, která tam chybí, ozvěte se nám budeme jenom rádi!

A protože koronavirus přeje akvizicím, určitě se dřív nebo později nějaký fintech přejmenuje a rebranduje, tak pokud se takovou věc dozvíte dřív než my, opět neváhejte a napište nám třeba na našem twitteru.

A naši infografiku se nebojte nasdílet!

Další doporučené články

Červenec 2022 na FinTechCowboys

Červenec 2022 na FinTechCowboys

Letní prázdniny se nám přehouply do druhé poloviny, ale ve fintechu nic jako prázdniny neexistuje, proto vám i tentokrát shrneme nejzajímavější...
3. 8. 2022 – Doba čtení: 2 min

Martin Pacholet

UX, PSD2, openbanking a BankID, to jsou aktivity, kterým se v posledních letech intenzivně věnuje.

Další články autora