Fintech v Ukrajině

9. 3. 2022 – | Doba čtení: 2 min

Ukrajina
Zdroj: pixabay

Ukrajinská fintechová scéna se v roce 2021 skládala asi ze 150 fintechů. Pro někoho to může být překvapivě vysoké číslo, které by u východní země nečekal. Určitě by snesla i srovnání s českou fintechovou scénou. Samozřejmě klíčovým faktorem, proč mohou mít tolik fintechů je to, že Ukrajina před válkou měla 44 milionů obyvatel. To je něco, co naopak naše fintechy mají jako nevýhodu, protože u nás je počet uživatelů opravdu velmi limitující. Na Ukrajině existovalo i několik challenger (digitálních) bank a také fintechová asociace.

Pojďme se podívat na nejnovější přehled, který jsme našli. Znáte některé z těchto projektů?

Zdroj: fintechua.org

Monobank

Nejrozsáhlejším fintechovým projektem na Ukrajině je neobanka Monobank. Úspěšně funguje od roku 2017 a má přes 4 miliony zákazníků. To znamená, že služby Monobank využívá asi 10 % populace. Banka nabízí debetní účty v UAH, USD a EUR, podnikatelské účty pro OSVČ, dětské bankovní účty, kontokorentní úvěry, vklady, spoření, splátky, P2P platby, cashback a chytrou mobilní aplikaci s prvky gamifikace. Zakladatelé Monobank také spustili úvěrovou aplikaci s názvem Koto ve Spojeném království. Její potenciální klientskou základnou tam jsou lidé, kteří nejsou schopni získat půjčku od velkých britských bank. Kromě osob s krátkou úvěrovou historií se může jednat o osoby na volné noze nebo osoby samostatně výdělečně činné, které mají nepravidelný příjem.

Ukrajinská stopa v Revolutu

Samozřejmě nemůžeme zapomenout na silnou ukrajinskou stopu v nejznámější evropské challenger bance, Revolutu. Vlad Yatsenko, spoluzakladatel Revolutu je původem Ukrajinec a dnes má dvojí občanství (ještě britské). U něj můžeme ocenit, že na Twitteru válku jednoznačně odsoudil. Revolut také umožňuje přispět na charitativní účely v souvislosti s Ukrajinou.

Naopak druhý zakladatel Revolutu, Nikolaj Storonskij, mlčí. Na wikipedii je označovaný jako britsko-ruský podnikatel, je synem vrcholného manažera z Gazpromu a tato společnost je mnohými považována za původce peněz, které pomohly Revolut rozjet. Byly to částky ve stamilionech dolarů. Kdyby Revolut byl v nějakém extrémním zisku, pak bychom se mohli bavit o tom, kam tento zisk končí. Naneštěstí Revolut sice je v černých číslech (minimálně v několika měsících už je dosáhl), ale není to ještě nic převratného a banka stálé cílí na růst uživatelské základy. Možná ale budou muset své cíle přehodnotit.

Zničí válka ukrajinský fintech?

Poslední zprávy říkají, že zničená kritická infrastruktura se dá obnovit během jednoho až dvou roků a s fintechem to nejspíš bude podobné.

Stále ještě můžete pomoci Ukrajině… počáteční nadšení lidí postupně opadá, ale na Ukrajině boj nekončí a  k tomu začíná humanitární katastrofa nepředstavitelných rozměrů. Ano benzín se zdražuje, inflace neustává, ale zatím na nás nikdo nestřílí. Jeden z přehledů, jak se dá pomoci najdete třeba na stránkách zde.

Zdroj: mesec.czfinovate.compayspacemagazine.com

Další doporučené články

Je bitcoin lepší investice než NVIDIA?

Je bitcoin lepší investice než NVIDIA?

Bitcoin po několika měsících konečně vzlétl k novým rekordům a opět tak na sebe strhává obří pozornost. V Čechách se dokonce s oblibou říká, že...
18. 11. 2024 – Doba čtení: 3 min
BBVA školí manažery v oblasti generativní AI

BBVA školí manažery v oblasti generativní AI

Společnost BBVA vytváří školicí program, který má jejím vrcholovým manažerům poskytnout základy v oblasti využívání GenAI, aby se zvýšila jejich produktivita....
15. 11. 2024 – Doba čtení: 2 min

Martin Pacholet

blockchain, UX, openbanking, BankID a wealth management, to jsou aktivity, kterým se v posledních letech intenzivně věnuje.

Další články autora