Fintechová mapa – podzim 2023 (díl 2.)

10. 10. 2023 – | Doba čtení: 3 min

Zdroj: fintechcowboys

Při posledním rozšíření přehledu českých fintechů jsme se dostali k celkovému počtu 140 fintechových firem, projektů či produktů. Dnes si představíme druhou pětici nováčků na našem seznamu, konkrétně Orbi, Shoptet Pay, Srovnátor, Ušetři peníze, Znesnáze21. Ano, všimli jste si správně, že tři z nich patří do stejné kategorie :-).

Orbi – nová generace online srovnávačů

Orbi je mobile first srovnávač vašich finančních a pojistných produktů. Web i mobilní aplikace působí velmi moderně a se zájmem budeme sledovat, jak se tento (na srovnávače) poněkud netradiční přístup vydaří. V současnosti nabízí spíše základní sadu produktů, jako je životní pojištění a dlouhodobé investice, ale u takto nového produktu se to asi dalo čekat. Předpokládáme, že v brzké době přijde rozšíření o další finanční nástroje. A jestli se zadaří, tak vám brzy přineseme i recenzi!

Shoptet Pay – aneb Česko je králem platebních metod

Kdo by neznal Shoptet, že? A Shoptet svým klientům nabízí možnost do 24 hodin spustit platební bránu. Samotné zřízení a vedení brány je zdarma, platí se primárně za transakce (fixní poplatek a procenta z částky). Zejména pro malé obchodníky to může být finančně výhodnější alternativa než platební brána od banky. Ale tuto kalkulaci si už musí udělat každý sám. Nesmíme také zapomenout na možnost platebních terminálů běžících přímo v telefonu, i ta je součástí Shoptet Pay.

Srovnátor – srovná vaše nesrovnalosti

Srovnátor je srovnávač, který srovnává pojistné produkty. Tento menší jazykolam říká o fintechu v sedmi slovech to hlavní. Srovnátor se zaměřuje na povinné ručení, havarijní pojištění, cestování a majetek. Na webu najdete celou řadu dalších informací, které se mohou hodit. Za Srovnátorem stojí společnost Renomia, takže silné zázemí a zkušenosti mu rozhodně nechybí.

Ušetři peníze – moderní srovnávač se silným zázemím

Spojením dvou silných partnerů (Partners Financial Services a peníze.cz) vznikl tento přehledný srovnávač, který patří určitě mezi ty největší na trhu. Možná je dokonce největší, ono se to někdy těžko srovnává :-). Na webu srovnávače najdete šest hlavních produktových linií a celou řadu různých kalkulaček a vychytávek.

Znesnáze21 – marketplace pro veřejné sbírky

Všichni víme, co jsou aplikační „marketplacy“, ale co je jejich obdoba v oblasti veřejných sbírek? Místo, kde si můžete snadno založit novou veřejnou sbírku a zároveň můžete přispět na jednu z mnoha aktuálně běžících. Jednotlivé sbírky fungují tak trochu jako crowdfunding, tj. více lidí se skládá na určenou cílovou částku. Jenom odměnou vám je především dobrý pocit. U každé sbírky si můžete přečíst její příběh, a proto neváhejte a podívejte se na web.

Ke stažení ve vyšší kvalitě zde.

Na závěr našeho fintechového přehledu ještě malé shrnutí. Aktuálně máme vypublikovaných 140 fintechů, které ale nadále ověřujeme a sledujeme. Zároveň máme asi deset společností (řekněme potenciálních fintechů), které aktuálně vyhodnocujeme a třeba je přidáme v příští aktualizaci. A třeba ne, protože chceme na přehledu mít jen ty „značky“, kterým věříme.

Jaké fintechy na přehled přidáváme? Především musí mít významnou českou stopu (slovenský fintech se sídlem v Bratislavě, slovenskými zakladateli a do češtiny částečně přeloženým webem na přehled nedáváme… ale když si takový fintech v ČR otevře pobočku a začne být aktivní v komunitě, pak se třeba také dočká). Rovněž hledáme významný inspirativní a inovativní přístup, nestačí být pouze velkou bankou či pojišťovnou a k tomu mít sjednání produktu přes voicebota. A jedna rada pro začínající startupy: hledáme i transparentní přístup, do kterého patří nejenom srozumitelný ceník, ale kromě jiného informace o sídle, vlastnících fintechu a konkrétní jména stojící v jeho vedení. Někdy se díváme i do obchodních podmínek a ověřujeme, jestli fintech je skutečně ten, za koho se vydává 🙂

Našli jste na přehledu chybu? Změnilo se někomu logo? Nebo se tam naopak hledáte a nenalézáte? Napište nám info@fintechcowboys.cz.

Další doporučené články

Regulovat, či neregulovat prop trading?

Regulovat, či neregulovat prop trading?

Po krachu společností typu My Forex Funds (MFF), která manipulovala s příkazy klientů, se stále častěji zmiňuje potřeba regulace prop tradingu,...
18. 10. 2024 – Doba čtení: 2 min

Martin Pacholet

blockchain, UX, openbanking, BankID a wealth management, to jsou aktivity, kterým se v posledních letech intenzivně věnuje.

Další články autora