Reklama

Fintokei: v čem se liší online tradingové návyky Japonců a Čechů?

26. 8. 2024 – | Doba čtení: 3 min

Zdroj: Fintokei

Jenom málo českých fintechů se nejdřív prosadilo v zahraničí a až potom se „vrátilo“ domů. Fintokei mezi takové výjimky patří a jejich působnost na japonském trhu je zcela unikátní záležitost. Jak velký rozdíl je v aplikaci pro intradenní trading mezi Japonskem a Českem, to je asi jednoduchá odpověď – zas tak velký ne. Ale v chování jednotlivých traderů se už ale tak trochu projevují i národní charakteristiky. Pojďme se podívat na to, jak si oba národy stojí.

Specifika japonského trhu

Přestože jsou Japonci zvyklí obchodovat už od 80. let minulého století a daytrading tam patří k oblíbenému koníčku mnoha mužů a žen, když Fintokei před rokem a půl v Japonsku začínal, moderní prop trading téměř nikdo neznal. Firma z Česka tedy musela ostříleným obchodníkům a obchodnicím vysvětlovat, jak fungují tradingové výzvy a na jak vysoké účty mohou díky nim obchodníci dosáhnout.

Dnes už Japonci patří k fanouškům prop tradingu, avšak paradoxně na něj spíše slyší starší demografická skupina. Zatímco na západ od Japonska je prop trading nejoblíbenější mezi mladou a nastupující generací traderů. Je to zejména kvůli tomu, že v Japonsku se tradingu obecně věnují lidé spíše až ve středním věku, kdy už mají nějaké zkušenosti a kapitál. Mladá generace je paradoxně méně otevřená novým věcem.

Analýza nejúspěšnějšího japonského obchodníka Fintokei

Pro příklad typického japonského tradera jsme vybrali obchodníka s křestním jménem Yusuke. U Fintokei obchoduje celkem 4 měsíce a za tu dobu si zvládl vydělat dohromady kolem 3 milionů jenů, tedy něco kolem 500 000 korun.

Yusuke patří mezi velice aktivní obchodníky a své výdělky buduje postupně častým obchodováním menších pozic. Většina z jeho úctyhodného počtu 550 obchodů je tedy intradenních a úspěšnost je velmi solidní – kolem 65 %. Jako většina japonských obchodníků dává i Yusuke přednost obchodování japonského akciového indexu Nikkei či měnovým párům obsahujícím japonský jen.

Na Nikkei indexu se uskutečnil také Yusukeho největší majstrštyk – intradenní protitrendový obchod, kterým vydělal přes 1 milion jenů (cca 140 000 Kč).

O protitrendový obchod jde z toho důvodu, že týden před jeho uskutečněním (ke kterému došlo 12. března) dosáhl index Nikkei historického maxima a následně několik dnů ustavičně padal. Tyto poklesy na ceně se dávaly za vinu obavám investorů ze zasedání Japonské centrální banky, na němž se očekávalo, že dojde ke zvýšení úrokových sazeb. Jenže objevovaly se také signály, které naznačovaly, že by mohlo dojít k brzké otočce a dalšímu růstu. A Yusuke si jich všímal.

Svůj vstup do long pozice na indexu Nikkei načasoval 2 hodiny po vyhlášení dat k producentské inflaci za únor. Ta dopadla dle očekávání, což vedlo k uklidnění situace, a tím pádem i nižší pravděpodobnosti zvýšení úrokových sazeb na zasedání Japonské centrální banky. Na páru s USD tak začal JPY ihned oslabovat, což dále podpořilo exportně orientované společnosti a také index Nikkei. To byly první ze signálů.

Dalším signálem byla doji svíčka s dlouhými knoty, která je patrná na H1 grafu níže. Ta signalizovala možné otočení trendu.

Index Nikkei 225 na H1 grafu. Zdroj: MT4

Yusuke jakožto každý správný obchodník však nepodceňoval pravidla risk managementu a i navzdory poměrně jasným signálům si nastavil profit target i stop loss úrovně. Referenčními body pro něj byly úrovně mezi 38300 a 38800 body, kde Nikkei předchozí den konsolidoval.

Se signály svědčícími pro otočení trendu a s nastavenou úrovní SL a TP očekával Yusuke, jak se trh vyvine. Následující obrovská 300bodová svíčka byla potvrzením jeho úsudku. Navíc díky bravurně nastaveným stop loss a take profit úrovním dokázal japonský obchodník přečkat i dvě červené svíčky a z pozice vystoupil přesně tak, jak si naplánoval – naplněním take profit úrovně na vrcholu seance z předchozího dne.

A co Češi (a Slováci 🙂 )

Češi a Slováci naopak častěji obchodují s velkými pozicemi a ve výrazně nižší frekvenci. Na rozdíl od japonských kolegů nejsou tak zaměření na domácí ekonomiku. Nejčastěji obchodují americké akciové indexy, měnový pár EUR/USD a ropu či zlato, tedy instrumenty známé svou volatilitou a likviditou. Pozice drží výrazně déle.

Velmi se liší i věková skladba Fintokei traderů – v CZ/SK je moderní prop trading obecně lépe a více přijímán mladou generací.

Pokud bychom se dívali na zastoupení obou pohlaví (pro zjednodušení předpokládejme, že jsou opravdu jenom dvě 🙂 ), tak v obou regionech převažují muži. Přibližně v poměru 80 na 20.

V případě, že se zaměříme na úspěšnost jednotlivých obchodníků, tak zpočátku byli více úspěšnější ti z našeho regionu. Pravděpodobně se projevilo to, že měli větší počáteční znalost oboru. V Japonsku úspěšnost obchodů postupně rostla právě s nabíráním zkušeností a postupnou edukací uživatelů.

Co Fintokei ještě chystá

Ať už jde o obchodníky z jedné, či druhé lokality, těm nejlepším bude Fintokei nabízet i možnost profesionální spolupráce, aby je tím posunul na ještě vyšší level.

Společnost také před pár dny spustila nový typ účtu, který by měl být vstupní branou do prop tradingu. Každý si bude moci vyzkoušet, jak fungují jednotlivá pravidla, a bude moci nabrat vhodné tradingové návyky, které chce Fintokei podporovat. Jedna z vizí společnosti je stát se inkubátorem k nastartování tradingové kariéry.

Zdroj: Fintokei

Další doporučené články

Přispět, či nepřispět – toť otázka

Přispět, či nepřispět – toť otázka

České fintechy se do bulvárních plátků dostávají zcela výjimečně. Před lety to byla nechvalně známá tokenizační firma s poněkud nesmyslným názvem...
16. 9. 2024 – Doba čtení: 5 min
Červenec a srpen 2024 na FinTechCowboys

Červenec a srpen 2024 na FinTechCowboys

Prázdniny nám úspěšně končí. Překonali jsme zase nějaké teplotní rekordy, akciové trhy se nám krásně přehřívají, zatímco bitcoin si dává...
2. 9. 2024 – Doba čtení: 3 min

Martin Pacholet

blockchain, UX, openbanking, BankID a wealth management, to jsou aktivity, kterým se v posledních letech intenzivně věnuje.

Další články autora