Maďarská Gránit Bank zpřístupňuje zákazníkům uhlíkovou kalkulačku a co na to banky v našem regionu?
26. 11. 2021 – Martin Pacholet | Doba čtení: 4 min
Maďarská Gránit Bank je první bankou v CEE regionu, která představila uhlíkovou kalkulačku, jež umožňuje držitelům karet zobrazit dopad jejich nákupů na životní prostředí prostřednictvím mobilního bankovnictví. Jednotlivé transakce uživatelů v podstatě představují informaci o nákupu produktu či služby a za tímto nákupem se pak dá různými způsoby spočítat uhlíková stopa. V Evropě jsou v současnosti dva hlavní dodavatelé takových řešení – Doconomy, švédská společnost spolupracující s Mastercard, a Ecolytiq, německá společnost spolupracující s VISA.
Ostatní banky a klíčoví hráči v regionu versus uhlíková stopa z transakční historie
Oblast uhlíkové stopy v bankovních transakcích už zaregistrovaly všechny banky, ale toto téma pro ně většinou nemá prioritu. V době zvyšujících se úrokových sazeb banky musí rychle přizpůsobovat svoje hlavní produkty – spořicí účty, hypotéky, úvěry – a na inovativní projekty, které mnohdy nemají ani přímou monetizaci, není čas. V České republice došlo v každé ze čtyř největších bank k diskusi na toto téma, ale jsou to spíše ideační diskuse a obchodní kalkulace a zatím to vypadá, že žádná banka z českých top čtyř nemá aktivní projekt, který by kalkulačku implementoval. Je otázka, jestli se to v roce 2022 změní, a která bude první. Bude mít sice výhodu eko-inovátora, ale zároveň ponese největší rizika, protože se může stát, že uživatelé kalkulačku zpočátku nepřijmou. V podobné situaci byla někdy před 10 roky oblast PFM.
Uhlíkovou stopu řeší samozřejmě i velké bankovní skupiny, nejenom konkrétní banky, takže jak ERSTE, tak třeba Raiffeisen group se aktivně zajímají o řešení společností Doconomy a Ecolytiq. Klíčové otázky, které si při tom pokládají jsou víceméně stejné:
- Kolik implementace uhlíkové kalkulačky bude stát?
- Jak je to bezpečné z pohledu klientských dat?
- Jak je to přesné a důvěryhodné?
- Jak to přijmou uživatelé?
- Kolik to vydělá peněz?
Na jednotlivé otázky zatím nejsou zcela jednoznačné odpovědi. Některé banky, které je začaly řešit, je zatím vzhledem k ekonomické situaci v konkrétních zemích odložily (například v Polsku i v ČR). Mnohem jednodušší je pro ně v tuto chvíli připravovat eko-půjčky, eko-hypotéky nebo udržitelné investice. Vedle toho pak banky počítají svou vlastní firemní uhlíkovou stopu. Ale to počítají všechny firmy podobné velikosti.
Na druhou stranu se většina stakeholderů v těchto bankách shodne na tom, že během několika málo let se stane měření uhlíkové stopy transakcí standardní součástí jednotlivých bankovnictví.
Každopádně je potřeba několik leaderů a inovátorů, aby se prolomily ledy, a právě takovým regionálním leaderem se stala maďarská Gránit Bank. Podle informací dostupných naší redakci pak je ještě jedna regionální banka, která by podobné řešení chtěla představit klientům někdy na přelomu prvního a druhého čtvrtletí 2022. Tentokrát by to mělo být řešení ve spolupráci se společností VISA a ekotechem Ecolytiq. Bohužel česká banka to není 🙁
Uhlíková kalkulačka Gránit Bank
Uhlíková kalkulačka pro Gránit bank byla vyvinuta společností Mastercard společně se švédskou fintech firmou Doconomy, aby pomohla ukázat spotřebitelům jejich výdaje a povzbudila je k více klimaticky uvědomělým výdajům.
U příležitosti konference OSN o změně klimatu (COP26) společnost Mastercard oznámila, že urychlí svůj plán nulových emisí skleníkových plynů o jedno desetiletí, posunula ho z roku 2050 do roku 2040. Průkopníky udržitelných řešení jsou evropské a latinskoamerické banky – kromě Gránit Bank byly první, kdo se také přihlásil o Mastercard uhlíkovou kalkulačku. Gránit Bank již funkci pro své zákazníky spustila. Uhlíková kalkulačka je založena na tzv. Åland indexu od společnosti Doconomy, který odhaduje uhlíkovou stopu každé karetní transakce ze skutečných údajů o emisích uhlíku největších společností a průmyslových průměrů.
„Jsme velmi hrdí na to, že je pro maďarské banky, včetně Gránit Bank, důležité, aby byly mezi prvními na světě, které svým zákazníkům zpřístupňují inovativní řešení. Gratulujeme Gránit Bank k tomuto příkladnému kroku, který dělá hodně pro zvýšení povědomí o životním prostředí mezi svými zákazníky. Velmi doufáme, že stále více bankovních služeb pomůže maďarským uživatelům činit při nakupování vědomá rozhodnutí vedoucí k udržitelnosti, protože je v našem společném zájmu chránit naši planetu,“ řekl Endre Eölyüs, ředitel společnosti Mastercard Maďarsko a Slovinsko.
„Výběrem Gránit Bank jako poskytovatele digitální platformy již zákazníci dělají hodně pro životní prostředí, protože zabraňují značnému množství papíru a emisí CO2 prostřednictvím online bankovnictví. Pomocí nové funkce, která je k dispozici v mobilní aplikaci banky, Eco Calculator, mohou posunout své povědomí o životním prostředí na další úroveň. Jsme velmi potěšeni, že Gránit Bank je první komerční bankou na světě, která dává svým zákazníkům příležitost používat kalkulačku ke sledování emisí CO2, které doprovázejí jejich každodenní život, na základě jejich personalizovaných nákupů kartou. Kromě toho mohou snadno neutralizovat své emise, protože několika kliknutími mohou s pomocí maďarské nadace zasadit stromy, které účinně absorbují CO2, a dokonce sledovat neutralizační účinek CO2 svých vlastních stromů každý den. Nové řešení zažehne zelenou revoluci i ve financích.“ Zdůraznil Péter Jendrolovics, generální ředitel Gránit Bank a ředitel retailového bankovnictví.
Pozn redakce FinTechCowboys: zde se samozřejmě marketingové vyjádření ředitele banky trochu nepotkává s realitou. V podstatě jde o jednu z největších mystifikací v oblasti kompenzování uhlíkové stopy. Čerstvě vysazený stromek moc uhlíku nevykompenzuje. Typický dospělý strom absorbuje 21 kilo CO2 za rok. To je necelé dva kilogramy měsíčně. Čerstvě vysazený strom pak absorbuje pár gramů. A k tomu se musí započítat, že většina takových čerstvě vysazených stromů se ani dospělosti nedožije. Jinými slovy, kdo skutečně chce kompenzovat svoji uhlíkovou stopu, tak buď měl před 30 lety zasadit cca 500-600 dnes krásně vzrostlých stromů, a nebo se musí prostě začít chovat šetrněji 🙂
Mastercard, udržitelnost a uhlíková stopa
Podle nedávného průzkumu společnosti Mastercard 85 % respondentů po celém světě uvedlo, že by byli ochotni podniknout osobní kroky k řešení problémů v oblasti životního prostředí a udržitelnosti v roce 2021. Nadcházející výzkum společnosti Mastercard také ukazuje, že společnost je v bodě zlomu, pokud jde o nabídku i poptávku po udržitelných možnostech.
V rámci své strategie net zero se společnost Mastercard již zavázala splnit své stávající vědecky podložené cíle (SBTi) pro snížení emisí skleníkových plynů, které jsou v souladu s obchodními ambicemi OSN pro budoucnost. Společnost přešla na 100% obnovitelnou energii v roce 2018 a její strategie snižování emisí se primárně zaměřuje na další dekarbonizaci v celém jejím hodnotovém řetězci.
S podporou své nové laboratoře Global Sustainability Innovation Lab si společnost klade za cíl inspirovat 2,9 miliardy uživatelů karet Mastercard po celém světě, aby podnikli hmatatelné kroky pro planetu. To bude zahrnovat banky nabízející svým zákazníkům digitální nástroje, které podporují volby zohlednění klimatu. Vedle kalkulačky Mastercard Carbon Calculator mezi ně patří podpora vydávání karet vyrobených z alternativních materiálů.
Zdroj: redakce + finextra.com