Reklama

Guvernér centrální banky Velké Británie varuje před nebezpečím Bitcoinové bubliny

30. 11. 2017 – | Doba čtení: 2 min

Investoři by si měli být vědomi nebezpečí, které s sebou nese rapidní nárůst ceny digitální měny Bitcoin, varoval zástupce guvernéra centrální banky Velké Británie, Bank of England.

Před několika dny hodnota Bitcoinu překročila rekordních 11 tisíc amerických dolarů (8,2 tisíce britských liber). Stalo se tak po jeho ostrém, ale často nestálém růstu v průběhu letošního roku.

Sir John Cunliffe, zástupce banky pro finanční stabilitu, řekl, že když ceny rostou tak rychle, „investoři by si měli udělat domácí úkol a dobře u toho přemýšlet“. Dodal k tomu však, že růst Bitcoinu nebyl natolik dramatický, aby otřásl ekonomikou. Na rozdíl od tradičních měn není Bitcon vydáván centrální bankou nebo vládou.

Ve středu Bitcoin dosáhl na jedné z hlavních burz hodnoty 11 377 dolarů, což od začátku letošního roku znamená nárůst o více než tisíc procent.

Digitální měna – která funguje jako virtuální žetony – od doby, kdy byla v roce 2009 spuštěna, divoce kolísala. Zatímco kritici říkají, že ji čeká bublina, podobná boomu dot com, jiní tvrdí, že její hodnota roste proto, že přechází do finančního hlavního proudu.

K prudkému růstu Bitcoinu Sir John poznamenal: „Lidé si musí uvědomit, že to není oficiální měna. Nestojí za ní žádná centrální banka ani vláda.“ Řekl, že „má blíže ke komoditě“ než k měně, s tím, že do ní lidé investují a obchodují s ní. Bitcoiny jsou vytvářeny prostřednictvím složitého procesu známého jako „těžba“ (mining) a pak jsou monitorovány sítí počítačů po celém světě.

Každý den je vytvořeno asi 3 600 nových bitcoinů s tím, že dnes jich je v oběhu okolo 16,5 milionu z maximálního množství 21 milionů. Sir John řekl, že navzdory růstu jeho ceny nedosáhl Bitcoin „hodnoty, která by byla hrozbou pro finanční stabilitu“ nebo nebezpečím pro ekonomiku Velké Británie.

Finanční regulátoři k postavení a rizikům digitálních měn zaujímají širokou škálu názorů. Ti z Velké Británie začali některé z nich považovat za měny, zatímco ti korejští je vidí jako komodity.

Financial Conduct Authority, britský orgán dohlížející na chování ve finančním odvětví, v září varoval investory před možností ztráty veškerých svých peněz v případě, že se rozhodnou koupit společnostmi vydané digitální měny, známé jako „počáteční nabídky mincí“ („initial coin offerings“).

Zdroj: BBC

Další doporučené články

Květen a červen 2024 na FinTechCowboys

Květen a červen 2024 na FinTechCowboys

První půlka roku je za námi. Praha se stala centrem kryptoměnových konferencí: ETH Prague a posléze pompézní BTC Prague dělají ve...
1. 7. 2024 – Doba čtení: 3 min
Nákup zlata za krypto? V CoinBank to jde

Nákup zlata za krypto? V CoinBank to jde

Česká kryptoměnová směnárna a burza CoinBank rozšiřuje portfolio služeb o investici do zlata. Novinku jsme mohli poprvé vidět na BTC Prague 2024....
27. 6. 2024 – Doba čtení: 2 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce