Reklama

Guvernér centrální banky Velké Británie varuje před nebezpečím Bitcoinové bubliny

30. 11. 2017 – | Doba čtení: 2 min

Investoři by si měli být vědomi nebezpečí, které s sebou nese rapidní nárůst ceny digitální měny Bitcoin, varoval zástupce guvernéra centrální banky Velké Británie, Bank of England.

Před několika dny hodnota Bitcoinu překročila rekordních 11 tisíc amerických dolarů (8,2 tisíce britských liber). Stalo se tak po jeho ostrém, ale často nestálém růstu v průběhu letošního roku.

Sir John Cunliffe, zástupce banky pro finanční stabilitu, řekl, že když ceny rostou tak rychle, „investoři by si měli udělat domácí úkol a dobře u toho přemýšlet“. Dodal k tomu však, že růst Bitcoinu nebyl natolik dramatický, aby otřásl ekonomikou. Na rozdíl od tradičních měn není Bitcon vydáván centrální bankou nebo vládou.

Ve středu Bitcoin dosáhl na jedné z hlavních burz hodnoty 11 377 dolarů, což od začátku letošního roku znamená nárůst o více než tisíc procent.

Digitální měna – která funguje jako virtuální žetony – od doby, kdy byla v roce 2009 spuštěna, divoce kolísala. Zatímco kritici říkají, že ji čeká bublina, podobná boomu dot com, jiní tvrdí, že její hodnota roste proto, že přechází do finančního hlavního proudu.

K prudkému růstu Bitcoinu Sir John poznamenal: „Lidé si musí uvědomit, že to není oficiální měna. Nestojí za ní žádná centrální banka ani vláda.“ Řekl, že „má blíže ke komoditě“ než k měně, s tím, že do ní lidé investují a obchodují s ní. Bitcoiny jsou vytvářeny prostřednictvím složitého procesu známého jako „těžba“ (mining) a pak jsou monitorovány sítí počítačů po celém světě.

Každý den je vytvořeno asi 3 600 nových bitcoinů s tím, že dnes jich je v oběhu okolo 16,5 milionu z maximálního množství 21 milionů. Sir John řekl, že navzdory růstu jeho ceny nedosáhl Bitcoin „hodnoty, která by byla hrozbou pro finanční stabilitu“ nebo nebezpečím pro ekonomiku Velké Británie.

Finanční regulátoři k postavení a rizikům digitálních měn zaujímají širokou škálu názorů. Ti z Velké Británie začali některé z nich považovat za měny, zatímco ti korejští je vidí jako komodity.

Financial Conduct Authority, britský orgán dohlížející na chování ve finančním odvětví, v září varoval investory před možností ztráty veškerých svých peněz v případě, že se rozhodnou koupit společnostmi vydané digitální měny, známé jako „počáteční nabídky mincí“ („initial coin offerings“).

Zdroj: BBC

Další doporučené články

Liberecká konference CryptoByte bude nabitá obsahem

Liberecká konference CryptoByte bude nabitá obsahem

Třetí ročník kryptoměnové konference CryptoByte zavítá již 4. května 2024 na půdu Technické univerzity v Liberci. Konference se v minulých ročnících zúčastnilo přes...
23. 4. 2024 – Doba čtení: 2 min
Argentina zavedla povinnou registraci krypto firem

Argentina zavedla povinnou registraci krypto firem

Poslední krok Argentiny k prosazení registračních požadavků pro společnosti s kryptoměnami vyvolal diskuse v globální kryptoměnové komunitě. Iniciativa, kterou vedla Comisión Nacional de...
10. 4. 2024 – Doba čtení: < 1 min
Březen 2023 na FinTechCowboys

Březen 2023 na FinTechCowboys

Velikonoce skončily a místo drahých vajíček tu tentokrát máme drahý bitcoin. Také jste si nějaký koupili? A do vlastní peněženky, nebo vám...
3. 4. 2024 – Doba čtení: 3 min
Tipsport vstupuje do světa kryptoměn

Tipsport vstupuje do světa kryptoměn

Tipsport nově umožňuje svým klientům obchodovat kryptoměny. V současnosti mají registrovaní klienti Tipsportu a Chance možnost prostřednictvím elektronické peněženky Pluso fungující na...
27. 3. 2024 – Doba čtení: 2 min
Kryptozima skončila, ale co to vlastně je?

Kryptozima skončila, ale co to vlastně je?

Obchodování s kryptoměnami začalo u bitcoinu v roce 2009, takže historie krypta a vzorce chování krypto investorů mají za sebou aktuálně jenom 15 let....
18. 3. 2024 – Doba čtení: 2 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce