Reklama

Guvernér centrální banky Velké Británie varuje před nebezpečím Bitcoinové bubliny

30. 11. 2017 – | Doba čtení: 2 min

Investoři by si měli být vědomi nebezpečí, které s sebou nese rapidní nárůst ceny digitální měny Bitcoin, varoval zástupce guvernéra centrální banky Velké Británie, Bank of England.

Před několika dny hodnota Bitcoinu překročila rekordních 11 tisíc amerických dolarů (8,2 tisíce britských liber). Stalo se tak po jeho ostrém, ale často nestálém růstu v průběhu letošního roku.

Sir John Cunliffe, zástupce banky pro finanční stabilitu, řekl, že když ceny rostou tak rychle, „investoři by si měli udělat domácí úkol a dobře u toho přemýšlet“. Dodal k tomu však, že růst Bitcoinu nebyl natolik dramatický, aby otřásl ekonomikou. Na rozdíl od tradičních měn není Bitcon vydáván centrální bankou nebo vládou.

Ve středu Bitcoin dosáhl na jedné z hlavních burz hodnoty 11 377 dolarů, což od začátku letošního roku znamená nárůst o více než tisíc procent.

Digitální měna – která funguje jako virtuální žetony – od doby, kdy byla v roce 2009 spuštěna, divoce kolísala. Zatímco kritici říkají, že ji čeká bublina, podobná boomu dot com, jiní tvrdí, že její hodnota roste proto, že přechází do finančního hlavního proudu.

K prudkému růstu Bitcoinu Sir John poznamenal: „Lidé si musí uvědomit, že to není oficiální měna. Nestojí za ní žádná centrální banka ani vláda.“ Řekl, že „má blíže ke komoditě“ než k měně, s tím, že do ní lidé investují a obchodují s ní. Bitcoiny jsou vytvářeny prostřednictvím složitého procesu známého jako „těžba“ (mining) a pak jsou monitorovány sítí počítačů po celém světě.

Každý den je vytvořeno asi 3 600 nových bitcoinů s tím, že dnes jich je v oběhu okolo 16,5 milionu z maximálního množství 21 milionů. Sir John řekl, že navzdory růstu jeho ceny nedosáhl Bitcoin „hodnoty, která by byla hrozbou pro finanční stabilitu“ nebo nebezpečím pro ekonomiku Velké Británie.

Finanční regulátoři k postavení a rizikům digitálních měn zaujímají širokou škálu názorů. Ti z Velké Británie začali některé z nich považovat za měny, zatímco ti korejští je vidí jako komodity.

Financial Conduct Authority, britský orgán dohlížející na chování ve finančním odvětví, v září varoval investory před možností ztráty veškerých svých peněz v případě, že se rozhodnou koupit společnostmi vydané digitální měny, známé jako „počáteční nabídky mincí“ („initial coin offerings“).

Zdroj: BBC

Další doporučené články

Visa i Mastercard chystají nové krypto karty

Visa i Mastercard chystají nové krypto karty

Zdá se, že krypto karty se dostávají do centra pozornosti. Binance s Mastercard nedávno v Argentině uvedly kryptoměnovou platební kartu, která umožňuje...
9. 11. 2022 – Doba čtení: 2 min
Tokenizace aneb od pokeru k NFT

Tokenizace aneb od pokeru k NFT

Tokenizace je lidem známa už dlouhá staletí: je například typické, že hráči tokenizují své peníze za žetony při hraní pokeru. Nejde...
11. 10. 2022 – Doba čtení: 4 min
Září 2022 na FinTechCowboys

Září 2022 na FinTechCowboys

Máme za sebou další měsíc, kdy poměrně malá množina globálních problémů vítězí nad ostatními tématy, ale to vůbec neznamená, že...
3. 10. 2022 – Doba čtení: 3 min

fintechcowboys

Katka, Eva, Petr, Vašek a Zdeněk. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce