Reklama

Jak bojovat proti greenwashingu ve fintechu?

1. 12. 2023 – | Doba čtení: 2 min

Zdroj: midjourney

Greenwashing čili zveličování, nebo dokonce vytváření falešných ekologicky šetrných aktivit ve společnostech se nevyhýbá ani fintechu. Přestože se o greenwashingu už řadu let mluví především v kontextu marketingu, tak ve fintechu a finančním sektoru obecně může jít o greenwashing čistě ekonomický.

Asi nejčastěji se zmiňuje označování investičních fondů jako green, eko nebo „net zero“. Ale jsou všechny opravdu takové? Nejsou. Jenže zatím neexistují možnosti, jak to vlastně prokázat :(. Ale takto označené fondy jsou samozřejmě cennější a žádanější než fondy, které nejsou dostatečně zelené. S určitým zjednodušením můžete říct, že greenwashing je další druh podvodu a těm lze ze své podstaty předcházet nebo je alespoň potírat.

Ve Spojeném království se tomuto tématu začal věnovat regulátor Financial Conduct Authority (FCA), který dohlíží a reguluje v podstatě všechny firmy působící ve finančním sektoru UK. Již deset let má na starosti nebo nějakým způsobem ovlivňuje kolem 50 tisíc společností. Jeho cílem je primárně nastolit stejné podmínky a standardy tak, aby zvýšil ochranu koncových spotřebitelů, zákazníků nebo třeba investorů.

FCA již před rokem nastínil plány na balíček opatření ke zlepšení důvěry a transparentnosti udržitelných investičních produktů a minimalizaci greenwashingu. Nyní, po obdržení zpětné vazby od firem, potvrdil, že pravidla vstoupí v platnost příští rok.

Od konce května 2024 pravidlo proti greenwashingu pro všechny autorizované firmy zlepší reporting udržitelnosti tím, že nastaví jednotná pravidla. V červenci budou představeny produktové štítky, které pomohou investorům pochopit, na co jsou jejich peníze používány, na základě jasných cílů a kritérií udržitelnosti. V prosinci pak vstoupí v platnost pravidla pro pojmenování a marketing pro správce aktiv, takže už nebude tak jednoduché označit produkty za udržitelné, když tomu tak nebude.

Sacha Sadan, ředitel ESG v FCA, říká: „Zavádíme jednoduchý, snadno srozumitelný režim, aby investoři mohli posoudit, zda fondy splňují jejich investiční potřeby – to je zásadní krok pro ochranu spotřebitele, protože udržitelné investice jsou stále populárnější.“

zdroj: fca.org.ukfinextra.com

Další doporučené články

Spring Labs přináší fintechového (AI) kopilota

Spring Labs přináší fintechového (AI) kopilota

Třetina Američanů si kontroluje denně svůj bankovní zůstatek. V České republice vzhledem k naší náchylnosti k moderním technologiím to může být ještě větší...
12. 7. 2024 – Doba čtení: 2 min
Květen a červen 2024 na FinTechCowboys

Květen a červen 2024 na FinTechCowboys

První půlka roku je za námi. Praha se stala centrem kryptoměnových konferencí: ETH Prague a posléze pompézní BTC Prague dělají ve...
1. 7. 2024 – Doba čtení: 3 min
Nákup zlata za krypto? V CoinBank to jde

Nákup zlata za krypto? V CoinBank to jde

Česká kryptoměnová směnárna a burza CoinBank rozšiřuje portfolio služeb o investici do zlata. Novinku jsme mohli poprvé vidět na BTC Prague 2024....
27. 6. 2024 – Doba čtení: 2 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce