Reklama

Jak bojovat proti greenwashingu ve fintechu?

1. 12. 2023 – | Doba čtení: 2 min

Zdroj: midjourney

Greenwashing čili zveličování, nebo dokonce vytváření falešných ekologicky šetrných aktivit ve společnostech se nevyhýbá ani fintechu. Přestože se o greenwashingu už řadu let mluví především v kontextu marketingu, tak ve fintechu a finančním sektoru obecně může jít o greenwashing čistě ekonomický.

Asi nejčastěji se zmiňuje označování investičních fondů jako green, eko nebo „net zero“. Ale jsou všechny opravdu takové? Nejsou. Jenže zatím neexistují možnosti, jak to vlastně prokázat :(. Ale takto označené fondy jsou samozřejmě cennější a žádanější než fondy, které nejsou dostatečně zelené. S určitým zjednodušením můžete říct, že greenwashing je další druh podvodu a těm lze ze své podstaty předcházet nebo je alespoň potírat.

Ve Spojeném království se tomuto tématu začal věnovat regulátor Financial Conduct Authority (FCA), který dohlíží a reguluje v podstatě všechny firmy působící ve finančním sektoru UK. Již deset let má na starosti nebo nějakým způsobem ovlivňuje kolem 50 tisíc společností. Jeho cílem je primárně nastolit stejné podmínky a standardy tak, aby zvýšil ochranu koncových spotřebitelů, zákazníků nebo třeba investorů.

FCA již před rokem nastínil plány na balíček opatření ke zlepšení důvěry a transparentnosti udržitelných investičních produktů a minimalizaci greenwashingu. Nyní, po obdržení zpětné vazby od firem, potvrdil, že pravidla vstoupí v platnost příští rok.

Od konce května 2024 pravidlo proti greenwashingu pro všechny autorizované firmy zlepší reporting udržitelnosti tím, že nastaví jednotná pravidla. V červenci budou představeny produktové štítky, které pomohou investorům pochopit, na co jsou jejich peníze používány, na základě jasných cílů a kritérií udržitelnosti. V prosinci pak vstoupí v platnost pravidla pro pojmenování a marketing pro správce aktiv, takže už nebude tak jednoduché označit produkty za udržitelné, když tomu tak nebude.

Sacha Sadan, ředitel ESG v FCA, říká: „Zavádíme jednoduchý, snadno srozumitelný režim, aby investoři mohli posoudit, zda fondy splňují jejich investiční potřeby – to je zásadní krok pro ochranu spotřebitele, protože udržitelné investice jsou stále populárnější.“

zdroj: fca.org.ukfinextra.com

Další doporučené články

Co letos chystá investiční konference InvestNight?

Co letos chystá investiční konference InvestNight?

InvestNight, která se koná 6. března 2024, letos slibuje pokrýt spoustu témat od nejnovějších trendů v oblasti tradičních a alternativních investic, optimalizace daní...
22. 2. 2024 – Doba čtení: < 1 min
Banky proti neobankám

Banky proti neobankám

Podle nedávného průzkumu společnosti Temenos mezi 300 bankami napříč celým světem se za největší konkurenty, zejména v Evropě, tradiční banky považují...
19. 2. 2024 – Doba čtení: 1 min
Startup CarbonPool pojišťuje „uhlíkové kredity“

Startup CarbonPool pojišťuje „uhlíkové kredity“

Pojišťovací startup CarbonPool založený třemi bývalými manažery Allianz, jehož cílem je zaručit společnostem nakupujícím uhlíkové kredity, že dostanou zaplacená povolení,...
9. 2. 2024 – Doba čtení: 2 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce