Reklama

Jak fintech usnadní život podnikatelům

Fakturace, směna cizích měn, úvěrové financování, smlouvy? Všechny tyto aplikace propojené a ovládané z jednoho místa? Ano, to je náš nový koncept řešení!

13. 6. 2016 – | Doba čtení: 3 min

Slovo FinTech je v posledních dnech a týdnech mediálně skloňováno skoro na všech místech. Většinou se však mluví pouze o dopadu nové direktivy evropské unie, tzv. PSD 2, na bankovní sektor. Ale FinTech, to není jen PSD 2. FinTech jsou technologické inovace finančních produktů, které nám mají přinášet přidanou hodnotu. V dnešním článku se zamyslíme, jakým způsobem můžou FinTechové aplikace pomoci podnikatelům v jejich podnikání.

Miloš Sonták Fintech
Miloš Sonták

Svoji pozornost zaměříme na to, co nám nabízí český FinTechový ekosystém, nebudeme se dívat do zahraničí. Tedy aspoň zatím. Než se však pustíme do rozboru našeho návrhu, položme si otázku: „Co vlastně podnikatelé dnes využívají, anebo jinak, co nezbytně potřebují ke svému podnikání?“. Je to fakturace, správa financí, úkolovník a další. Výborný přehled najdete na blogu webu navolnenoze.cz. Jak sami vidíte, jedná se o množství samostatných aplikací, které je možné nezávisle na sobě používat.

Naším cílem je popsat koncept řešení, do kterého se jednotlivé FinTech aplikace mohou připojit a podnikatel může následně ovládat vše z jednoho místa. Zároveň bude budoucí aplikace otevřená dalším stranám a produktům, tj. i my vystavíme API, aby se do naší aplikace mohly připojit další aplikace.

reBanking - 3
Koncept FinTech aplikace pro podnikatele

V základním konceptu by aplikace měla zvládnou integrovat tyto 4 funkčností:

  1. Fakturace
  2. Směna cizích měn
  3. Úvěrové financování
  4. Smlouvy

V následujících odstavcích se podíváme na jednotlivé scénáře detailněji.

1.  Fakturace

Jako podnikatel bezesporu potřebujete vystavovat faktury a ideálně si je následně nechat zaplatit i přímo  pomocí platební brány. Tuto funkčnost již nyní podporuje aplikace Fakturoid. Díky svému API rozhraní by se dala jednoduše integrovat do naší aplikace.

Cílem této integrace je zjednodušit fakturaci, ale i následné sledování platební morálky vašich odběratelů na jednom místě.

2. Směna cizích měn

Není tajemstvím, že banky nenabízejí lákavé kurzy pro podnikatele platící svoje závazky v cizí měně. Proto jsme se rozhodli jako další v pořadí do naší aplikace integrovat produkt od společnosti Valuto. Valuto nabízí lepší kurzy pro zahraniční platby než tuzemské banky. Nedávno přidali k účtům i IBANy, takže je můžeme použít i při mezinárodním platebním styku. Aplikace má dobře popsané API a i z toho důvodu by byla integrace nadmíru jednoduchá.

Cílem této integrace je najít levnější kurzy pro mezinárodní platby.

3. Úvěry

Provozní financování každého podnikatele potřebuje flexibilní úvěrový rámec. Přijde větší faktura, kterou je potřeba zaplatit, a i proto je úvěrování pro podnikatele životně důležitá součást. Na českém trhu z FinTechových aplikací můžeme využít teoreticky integraci na Zonky.cz. Ty sice zatím nejsou otevření světu pomocí API.  Nicméně není žádné tajemství, že Fakturoid a Zonky experimentují se vzájemnou integrací. Díky této integraci můžete jednoduše, na základě vaší historii ve Fakturoidu, požádat o úvěr na Zonky, a tak si dost vyřizování ušetříte a vaše financování půjde mnohem rychleji než v bance. Častým argumentem je, že přece v bance máte předschválený úvěr; jenže když začínáte, banka vám ve většině případů půjčit nechce.

Cílem této integrace je zajistit pro podnikatele levnější a rychlejší úvěrové financování.

4. Smlouvy

Občas každý potřebuje uzavřít smlouvu, připravit smlouvu pro brigádníka anebo další právní dokumenty. A v ten moment přichází na řadu internet a vyhledávání šablon. Nebylo by však jednodušší v integrované aplikaci rychle a jednoduše najít právní dokument, který hledáte, a zároveň se moci spolehnout, že se jedná o kvalitní a platné znění? Tato služba je součástí zamýšlené integrace na aplikaci Legito, která přes svoje API rozhraní  poskytuje kvalitní šablony smluv a dalších dokumentů.

Cílem této integrace je ulehčit podnikatelům jejich život v právním prostředí.

Ve výčtu dalších a dalších integrací bych mohl pokračovat, avšak pro pochopení základní myšlenky by to mělo stačit. Koncept nové aplikace je jednoduchý, agregací získat pro budoucího uživatele co nejvíce funkčností při minimálním úsilí. Geniálnost otevřeného API je v nespočetných možnostech integrace na další poskytovatele.

Zaujal vás tento koncept? Líbila by se vám podobná aplikace? Nainstalovali by jste si ji? Jaké další funkčnosti byste uvítali? Nacházíme se ve fázi raného designu a jsme otevření každému nápadu či námětu, který nám pomůže tuto aplikaci posunout dále.

Další doporučené články

Květen a červen 2024 na FinTechCowboys

Květen a červen 2024 na FinTechCowboys

První půlka roku je za námi. Praha se stala centrem kryptoměnových konferencí: ETH Prague a posléze pompézní BTC Prague dělají ve...
1. 7. 2024 – Doba čtení: 3 min
Nákup zlata za krypto? V CoinBank to jde

Nákup zlata za krypto? V CoinBank to jde

Česká kryptoměnová směnárna a burza CoinBank rozšiřuje portfolio služeb o investici do zlata. Novinku jsme mohli poprvé vidět na BTC Prague 2024....
27. 6. 2024 – Doba čtení: 2 min

Miloš Sonták

Nadšenec do finančních a technologických inovací, které dokáží zjednodušit každodenní život. Pracuje více než 10 let v bankovnictví a technologických firmách…

Další články autora