Jak fungují hry typu play-to-earn? Zde je 8 nejlepších krypto NFT
25. 4. 2022 – fintechcowboys | Doba čtení: 5 min
Hry play-to-earn (P2E) odměňují účastníky digitální hotovostí nebo NFT tokeny. V posledních letech se tyto hry podporované blockchainem staly mainstreamem a také klíčovou součástí téměř každého metaverza, přičemž každá platforma se může pochlubit vlastní formou kryptoměny, kterou platí online hráčům za čas strávený hraním nebo plnění úkolů.
Vydělávat měnu, která má skutečnou hodnotu v reálném světě a přitom se bavit, je jedním z hlavních důvodů, proč se hry play-to-earn, jako je například Axie Infinity, staly tak populárními. Dalším důvodem jsou NFT, které se mohou stát ziskovým aktivem. Většina platforem ke svému fungování využívá blockchainovou síť Ethereum, ale zajímavé je, že právě spoluzakladatel sítě Vitalik Buterin považuje současný hype kolem NFT za určitý druh gamblingu a směr, který příliš nenaplňuje poslání Etherea „vytvářet skutečnou hodnotu“.
Ať už souhlasíte s Vitalikem nebo jste propadli NFT šílenství, pokud hrajete hry, P2E se asi nevyhnete. V roce 2022 je k dispozici celá řada her play-to-earn. Zde nabízíme bližší pohled na osm nejlepších:
1. Axie Infinity
Ve hře Axies Infinity jsou středobodem všeho dění unikátní tvorečkové „Axies“. Potřebujete tým tří Axíků, abyste mohli bojovat se soupeři formou karetních soubojů, ve kterých útočíte na soupeřův tým a bráníte se jeho útokům. Axíky si může vylepšovat podobně jako svůj balíček karet. Za vítězství kromě jiného získáváte lektvary lásky, se kterými se dají dělat dvě věci. Buď můžete rodit nové Axíky (i když každý Axík má jen omezený počet potomků) anebo tyto lektvary můžete prodat na krypto trhu (jako AXS tokeny), například i na Binance. Pro někoho tedy příjem mohou představovat tyto lektvary, pro někoho jiného pak prodej Axíků (nově narozených nebo i vypiplaných na vyšším levelu).
Axie Infinity se může pochlubit více než osmi miliony registrovaných hráčů, z nichž přibližně milion hraje denně. Abychom ukázali, jak lukrativní se tato hra stala, musíme zmínit, že Axie Infinity podporuje digitální ekonomiku založenou na kryptoaktivech v jihovýchodní Asii, konkrétně na Filipínách a ve Vietnamu.
K 1. dubnu 2022 je v oběhu zhruba 60,9 milionů AXS – 23 % z celkové nabídky, přičemž jeden AXS má hodnotu přibližně 66 USD.
2. Decentraland
Decentraland je platforma virtuální reality, která hráčům umožňuje tvořit svůj vlastní 3D svět, kupovat pozemky a vytvářet na nich v rámci platformy prakticky cokoli. Jakmile si hráč koupí pozemek, může na něm vybudovat, cokoli chce – od vytvoření samostatné hry až po otevření online obchodu, se kterým se dá podnikat. Hráč může také platit ostatním uživatelům, aby udrželi jeho půdu v bezpečí, když je offline.
Chce-li hráč začít s Decentralandem, musí mít peněženku Ethereum, aby mohl nakupovat a ukládat měnu MANA.
K 1. dubnu 2022 je v oběhu zhruba 1,8 miliardy měny MANA a jedna MANA má hodnotu o něco více než 2,66 USD.
3. Alien Worlds
Alien Worlds je dobrodružná sci-fi hra s jednoduchou premisou: hrajte, těžte a upgradujte. Hra se točí kolem mimozemských druhů NFT, které hráč může chytat a následně použít k těžbě nebo hledání různých předmětů. Čím více hráč upgraduje, tím větší je šance na výhru.
Trillium je oficiální kryptoměna této hry. Hráč může použít měnu TLM k obchodování s NFT s ostatními hráči nebo k vítězství v bitvách a misích. Hráči také potřebují těžařské nástroje, půdu a ložiska TLM, aby mohli začít.
Jeden TLM má k 1. dubnu 2022 hodnotu přibližně 0,14 USD, přičemž v oběhu je pouze 9 % z celkové nabídky TLM – zhruba 914 milionů.
4. The Sandbox
Tato hra založená na blockchainu umožňuje uživatelům stavět, vytvářet a snažit se přežít v jejím hranatém metaverzu. Hráči Sandboxu si mohou koupit pozemek (token LAND) k postavení domu nebo hradu nebo se vypravit na questy, aby získali herní měnu (token SAND). Sandbox kombinuje kreativitu, strategii a dovednosti nutné k přežití a povzbuzuje hráče k aktivní účasti na platformě, nákupu a prodeji NFT. Čím více předmětů hráči postaví, tím vyšší úrovně mohou dosáhnout.
K 1. dubnu 2022 je v oběhu zhruba 1,2 miliardy tokenů SAND – tj. 36 % z celkové nabídky –, přičemž jeden SAND má hodnotu přibližně 3,53 USD.
5. Zed Run
Zed Run je dostihová hra, která umožňuje uživatelům chovat různé koně – jako NFT –, se kterými můžou obchodovat s ostatními hráči na platformě. Uživatelé mohou také šlechtit nové koně nebo je upgradovat, aby byli silnější, protože každý kůň má své silné a slabé stránky. V této hře závodí uživatelé se svými koňmi a za to získávají odměny. Mohou také vsadit na koně ostatních hráčů, aby vydělali peníze.
Zed Run nemá vlastní kryptoměnu, ale je podporován blockchainem Ethereum, což znamená, že všechny výhry a prodeje související s hrou jsou vypláceny v Ethereu.
6. Gods Unchained
Tato hra založená na blockchainu umožňuje uživatelům sbírat karty NFT, s nimiž mezi sebou poté můžou soupeřit. Hra se točí kolem mocných bytostí známých jako „bohové“, z nichž každý má jedinečnou schopnost. K nákupu herních karet slouží měna GODS, tu lze získat porážkou ostatních hráčů v bitvě.
Od dubna 2022 je v oběhu zhruba 23,7 milionů GODS, což je asi 5 % z celkové nabídky, přičemž jeden GODS má hodnotu kolem 1,58 USD.
7. My DeFi Pet
My DeFi Pet je hra, v níž si uživatelé vychovávají své virtuální mazlíčky. Mohou je nakupovat a prodávat na herním trhu založeném na blockchainu. Mohou také vytvářet jedinečné NFT svých mazlíčků upravováním vlastností zvířat, včetně barvy a vzorů srsti, očí, nebo stylu monogramu, až po tvar hlavy a křídel.
Herní měnu DPET lze použít k nákupu položek na oficiálních stránkách hry nebo k obchodování s NFT. Měnou DPET lze také platit při nákupu oblečení, jídla a dalších předmětů pro mazlíčky na virtuálním tržišti.
Jeden DPET byl k 1. dubnu 2022 oceněn na 0,38 USD, přičemž v oběhu bylo přibližně 6,9 milionů DPET.
8. Star Atlas
Star Atlas je hra z astronomického prostředí, v níž mohou uživatelé prozkoumávat vesmír a obchodovat s NFT tokeny planet, hvězd a dalších předmětů. Každá planeta nebo hvězda má jedinečné vlastnosti, díky nimž se od sebe všechny liší. Hráči mohou v této virtuální galaxii také objevovat nové světy cestováním pomocí warpové rychlosti (hra si vypůjčila pojem ze Star Trek, který asi je určitou inspirací pro Star Atlas).
Tato hra podporovaná blockchainem se spoléhá na dva tokeny: ATLAS, který se ve hře používá jako užitný token, a POLIS, což je token řízení. Čím větší množství ATLASu uživatel vlastní, tím více POLIS generuje.
K 1. dubnu 2022 je v oběhu zhruba 2,2 miliardy tokenů ATLAS, což je asi 6 % z celkové nabídky, přičemž jeden byl oceněn na přibližně 0,03 USD. Ve stejném období bylo v oběhu kolem 21,6 milionů POLIS, což je také asi 6 % z celkové nabídky. Jeden POLIS má hodnotu 2,09 USD.
A jak se to hraje?
Vlastní herní principy nejsou příliš odlišné od jiných oblíbených her a tak jediný rozdíl pro začínajícího hráče je, že si musí založit kryptopeněženku a tu propojit s herním prostředím. Některé hry po vás ještě mohou chtít provést nějaké další počáteční konfigurace. Na začátku také musíte udělat nějakou počáteční investici – pořídit si nějaké základní vybavení, první NFT, se kterými pak může dál hrát. Někdy je to i docela vysoká investice. Obecně je tedy první P2E hra výrazně komplikovanější než při spuštění běžné hry.
Vydavatelé her si často berou z transakcí nějaký poplatek, což pak představuje jejich příjem. Některé hry mají opravdu komplexní ekonomiku – herní i reálnou. Je poměrně časté, že hry mají kryptoměny třeba dvě, a mezi nimi nějaký způsob výměny či generování.
Zdroj: gobankingrates.com a oficiální weby jednotlivých herních světů