Jak pomoci aneb o penězích a také bankách
26. 2. 2022 – Martin Pacholet | Doba čtení: < 1
V současné chvíli nemá cenu psát, co se děje ve světě fintechu. Proto si v sérii několika krátkých článků pojďme naznačit pár způsobů, jak se dá Ukrajině pomoci z pozice běžného člověka. Nejjednodušší a nejrychlejší je to optikou peněz.
Veřejné sbírky
Na webu sbírkového fintechu Donio, konkrétně na této stránce donio.cz/pomocukrajine, najdete hned několik sbírek, které jsou určené pro pomoc Ukrajině. Například sbírka od organizace Člověk v tísni a další.
Asi úplně nejlepší je potom zvolit převod z účtu na účet, protože tam se vyhnete karetním poplatkům a opravdu celá částka bude určena na konkrétní sbírku.
Nebo je tu třeba toto:
Za FinTechCowboys jenom můžeme říct, že by bylo fajn, kdyby v českých v internetových a mobilních bankovnictvích byla možnost přispět k dispozici přímo na dashboardu. Udělat tam platební tlačítko některé banky umí s trochou snahy ze dne na den. Kdy jindy už má význam instantní platba než právě teď?
Ruské banky
Další rozhodnutí, které dnes řada lidí dělá a přehodnocuje, je postoj k jejich bance. U nás se samozřejmě jedná o Sberbank. Banku, kterou na konci vlastnické struktury ovládá přes mateřskou Sberbank právě Rusko. Vlastní totiž přesně polovinu a jednu akcii tj. má rozhodující slovo. Peníze, které Sberbank vydělá, jinými slovy na konci dne končí v Moskvě.
Někdo ve Sberbank má účet a dokonce někdo v ní i pracuje.
Ale u Sberbank je to vlastně docela jednoduchá situace. Nás ve fintechu hlavně zajímá postoj digitální banky Revolut, protože jeho CEO a zakladatel se pro změnu v Moskvě narodil.