Kam Češi ukrývají peníze před inflací?
4. 6. 2021 – fintechcowboys | Doba čtení: 3 min
Stavební spoření, které je dlouhodobě nejoblíbenějším produktem pro ukládání peněz, se ve druhém čtvrtletí letošního roku umístilo v Barometru obliby spoření na druhém místě. O tři procentní body ho přeskočily drahé kovy. Zdá se, že možný růst inflace vede Čechy k této zdánlivě bezpečné formě ukládání peněz.
„Signály růstu inflace a diskuse o zdražování pohonných hmot, potravin a spotřebního zboží se projevily v růstu oblíbenosti drahých kovů. Teprve podruhé v historii Barometru předstihly v oblíbenosti – byť těsně – stavebko,“ řekl Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.
Drahé kovy – zejména zlato – tak hrají v očích některých Čechů stále roli „jistoty“. Přitom nejde o úplně racionální postoj. Zlato, jehož likvidita je omezená, neznamená jednoznačnou ochranu úspor před inflací. Jeho cena není garantována, ale je ovlivněna poptávkou a nabídkou, které s vývojem inflace nebo úrokových sazeb souvisejí jen nepřímo.
Stavebko, které je podle Barometru dlouhodobě nejoblíbenějším produktem pro spoření, se ve druhém čtvrtletí umístilo na druhém místě s 55 %. „V rámci dlouhodobého sledování se popularita stavebka pohybuje v rozmezí 55–62 %. Je to logické – stavebko vychází ve všech parametrech jako ideální varianta bezpečného spoření, a to díky optimálnímu mixu doby spoření, výši úročení, státní podpoře či obchodním akcím jednotlivých stavebních spořitelen. Podstatné je, že stavebko dlouhodobě překonává inflaci,“ uvedl Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.
Tradičně vysoko se v Barometru drží také další konzervativní formy spoření – „penzijko“ a spořicí účty. Obě však, stejně jako stavebko, zaznamenaly ve druhém čtvrtletí pokles. Obliba penzijního spoření poklesla o pět procentních bodů na 48 % a spořicích kont o tři procentní body na 39 %. Akcie a podílové fondy naopak rostly. Druhé čtvrtletí roku 2021 je tak ve znamení drobného posílení preferencí rizikovějších instrumentů.
Poprvé byly do Barometru zařazeny i kryptoměny. Nicméně Češi potvrdili, že spoléhají spíše na tradiční formy spoření a ke kryptoměnám, jakožto značně rizikové formě uložení peněz, mají zdravě rezervovaný postoj. Jak k názoru respondentů přispěl celosvětový pokles hodnoty kryptoměn, ukáže až čas. S 32% oblíbeností se kryptoměny umístily až na chvostu Barometru. Hůře jsou na tom již jen termínované vklady a spoření doma – „do slamníku“.
Jaké je tedy celkové pořadí?
Otázka, na kterou respondenti odpovídali, je sice hypotetická a zní: „Bez ohledu na to, jak vy sami v tuto chvíli spoříte, uveďte, prosím, kterou z těchto možností ukládání nebo spoření peněz považujete nyní za obzvláště zajímavou,“ ale protože už takto průzkum probíhá od roku 2016, dá se spoléhat na dlouhodobé srovnání.
Aktuální výsledky byly následující:
58 % drahé kovy
55 % stavební spoření
48 % penzijní spoření
39 % spořicí konto
38 % akcie, obligace
36 % podílové fondy
34 % životní pojištění
32 % kryptoměny
25 % termínovaný vklad
22 % spoření do matrace
A jak snadno investovat do drahých kovů z pohledu fintechu?
Investovat do zlata či dalších drahých kovů může teoreticky každý prostřednictvím specializovaného obchodu, ale na tom není nic fintechového. Nejblíže takové fintechové investici má zřejmě Expobank, která nabízí několik druhů alternativních investic. Nedávno jsme vám také nabídli rozhovor s Michalem Skalickým, člověkem, který v Expobank tyto funkcionality zaváděl, i když aktuálně již působí pod hlavičkou jiné finanční instituce. A potom je tu možnost investovat do investičních instrumentů, které svoji cenu odvozují od konkrétního drahého kovu nebo od nějakého jejich mixu. Tady stojí pro změnu za zmínku Revolut, kde se třeba dá snadno investovat do zlata. Nebo používáte nějakou jinou aplikaci, kde to jde na pár kliků?
Zdroj: acss.cz