Krypto by mohlo zavést program na ochranu oznamovatelů
8. 3. 2024 – fintechcowboys | Doba čtení: 2 min
Není žádným tajemstvím, že Komise pro cenné papíry (SEC) a nadšenci do kryptoměn nejsou zrovna nejlepší přátelé. Ale je tu jedna věc, kterou si kryptoměny mohou od SEC vzít – její program pro whistleblowery, tedy program na ochranu oznamovatelů. Kryptoměny takový program potřebují, aby se snížila pravděpodobnost manipulace nebo podvodů ve stylu FTX.
I ti nejzarytější kritici SEC by jen těžko argumentovali proti výhodám jejího programu whistleblowerů. Lze jej považovat za zlatý standard, jehož cílem je povzbudit zasvěcené osoby, aby hlásily porušování zákonů o cenných papírech – nabízí jim za to peněžní odměny a ochranu před odvetou. Pokud má kryptoměna dlouhodobě přežít a vzkvétat, musí si udělat pořádek ve svých řadách a program pro whistleblowery podobný programu SEC – ale přizpůsobený specifickým potřebám kryptoměny – je nejlepším způsobem, jak toho dosáhnout. A to nejlépe na globální úrovni skrze spolupráci SEC s regulačními orgány v nejdůležitějších kryptografických jurisdikcích – včetně Hongkongu, Spojených arabských emirátů, Evropské unie a dalších nově vznikajících kryptografických center.
Jednotný celosvětový standard
Program Komise pro cenné papíry (SEC) pro whistleblowery obsahuje prvky, z nichž může kryptografie čerpat. Je však zapotřebí vytvořit vlastní komplexnější a explicitnější program. Takový by mohl zahrnovat oblasti, jako jsou nekalé praktiky na centralizovaných burzách, podvody ICO a podvodné projekty, manipulace s decentralizovanými finančními protokoly (DeFi) či hackerské útoky, abychom jmenovali alespoň některé.
Whistlebloweři mohou hrát zásadní roli při prevenci finančních katastrof. Slouží jako silná připomínka potřeby robustních mechanismů, které jednotlivcům umožňují nahlásit nekalé jednání bez obav z odvety, a přispívají tak k bezpečnějšímu a transparentnějšímu trhu s kryptoměnami.
Každé situaci, například FTX, QuadrigaCX, OneCoin, JPEX a mnoha dalším, se dalo předejít, kdyby byly příslušné ochranné prvky a pobídky nejen zavedeny, ale i sladěny na globální úrovni.
Jak by to mohlo fungovat v praxi
Má-li být tento cíl dosažitelný, musí kryptografický ekosystém spolupracovat. Možná je to těžký úkol, ale v žádném případě ne nemožný. Určitého pokroku lze dosáhnout zřízením poradních panelů složených z odborníků z odvětví, regulátorů a zástupců úspěšných programů pro oznamovatele. Konečný dopad však budou mít regulační orgány, které budou mít možnost vymáhat opatření proti těm, kdo se dopouštějí přestupků, a zároveň chránit jednotlivce, kteří se snaží bít na poplach, ale mohou při tom čelit značným rizikům.
Pokud by byl tento program spojen s udělováním licencí – žádost o licenci by mohla být považována za neplatnou, kdyby se nezavázala k dodržování standardu whistleblowingu –, mohli bychom urychlit jeho celosvětové přijetí. Regulační rámce pro kryptoměny by neměly být pouze reaktivní, ale také preventivní a měly by stanovit vyšší standard provozní transparentnosti a etického chování.
Čas zabývat se touto problematikou nastal právě teď. Vzhledem k tomu, že dynamika odvětví narůstá, musí se nekalé praktiky řešit urychleně, aby si odvětví získalo důvěru nováčků a obnovilo důvěru uživatelů, kteří se možná zle spálili v důsledku pochybení špatných aktérů. Pokud odvětví nebude jednat rychle, trh zůstane zranitelný vůči manipulacím, podvodům a ztratí důvěru veřejnosti. A to zbrzdí jeho růst.
Zdroj: cointelegraph.com