Kryptozima skončila, ale co to vlastně je?

18. 3. 2024 – | Doba čtení: 2 min

Zdroj: midjourney

Obchodování s kryptoměnami začalo u bitcoinu v roce 2009, takže historie krypta a vzorce chování krypto investorů mají za sebou aktuálně jenom 15 let. Ale i za tak krátkou dobu se pojem „cryptowinter“ stal v podstatě očekávaným a opakovaným vzorcem. Konkrétně tedy jde o období, kdy krypto zažívá pád ze svých maximálních hodnot. Primárním hybatelem tohoto období je právě bitcoin.

Kryptozima musí splňovat některé charakteristiky, jako je délka negativního sentimentu a určitá hloubka propadu hodnoty. Jestli se bavíme o 20 % a o období minimálně půl roku, není úplně zřejmé, ale asi se od takových charakteristik můžeme odpíchnout 🙂

Kromě pádu cen s sebou kryptozima nese také snížení počtu obchodů a snížený zájem institucí o obchodování s kryptem. Podobně pak opadá zájem ve veřejném prostoru, novinách i mezi drobnými investory. Kryptozima není úplně to samé co „bear market“, protože se týká opravdu jenom krypta. Na druhou stranu nezávislost krypta od akciových indexů je často také zpochybňována, protože krypto úplně nefunguje jako jejich protipól.

Dobré zprávy na obzoru až na pár výjimek

Před několika dny bitcoin dosáhl nové výše All Time High (což následovala samozřejmě určitá korekce ceny) a s určitostí můžeme kryptozimu prohlásit za překonanou. Minimálně pro bitcoin a ether. Některé další kryptoměny, které byly před třemi roky na výsluní, zatím takové štěstí neměly, ale jak bude bitcoin dále růst, dá se postupně očekávat přesun zájmu i k dalším kryptoměnám. Pro nakupující totiž bude bitcoin drahý, a tak budou hledat alternativu. Naopak prodávající ucítí příležitost utratit, pardon investovat, získané peníze v dalších kryptoměnách, které často mají proti bitcoinu určité zpoždění.

Ale samozřejmě uvidíme, jak se k situaci postaví jeden z největších hybatelů s cenou, nám dobře známý Elon Musk, který informacemi typu „Tesla přijímá platby v BTC“, „Tesla kupuje BTC“, „Tesla prodává BTC“ vždycky ovlivňoval trh podle toho, jak potřeboval. Nedělejme si iluze, že na svých tweetech nevydělával. A aby mu takové tweety nemohl nikdo zakázat, tak si rovnou koupil celý Twitter.

Každopádně zatím má poslední kryptozima několik obětí, pojďme uctít jejich památku:

  • NFT – ano, sice ještě existují, ale aktuálně nevidíme takové šílenství do digitálních obrázků, jako tomu bylo dříve.
  • Investoři, kteří nevydrželi s nervy na uzdě a utržili ztrátu – poslední kryptozima byla krutá. Trvala rok a půl a řada drobných investorů tak opustila své pozice, i když u bitcoinu platí to samé, co u jiných investic – dlouhodobé investování po malých částkách obrovsky snižuje riziko a do budoucna přináší největší potenciál. Ale pozor, to stále neznamená jistotu. Tu si nikdo koupit neumí.
  • Propuštění pracovníci krypto firem – během kryptozimy nebyla krypto firma, která by nepropouštěla. Často se jednalo o vysoké desítky procent zaměstnanců a to, že se o tom nepsalo a nemluvilo, byla spíš novinářská chyba. A to se týkalo i českých fintechů.
  • Startupy, které nepřežily nebo dostaly přes prsty – sami si vygooglujte, kolik krypto firem mělo existenční potíže, nebo dokonce zkrachovalo – FTX počínaje, Binance konče. A někde mezi nim jsou pak další (Three Arrows Capital, Genesis…)

A kam se cena bitcoinu vyšponuje tentokrát? To nevíme, ale následovat bude další kryptozima. Na to se můžete spolehnout.

zdroj: crypto-bankruptcies , crypto-winter

Další doporučené články

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce