Reklama

Murphyho zákony bitcoinu… pardon vlastně 21 mouder od Michaela Saylora

18. 6. 2024 – | Doba čtení: 2 min

Zdroj: redakce

Michael Saylor šéfuje společnosti MicroStrategy, která je aktuálně zřejmě největším firemním vlastníkem bitcoinů. Odhaduje se, že jich vlastní přes 214 000 s průměrnou nákupní cenou 35 tisíc USD. To už z MicroStrategy dělá opravdu silného hybatele celé bitcoinové ekonomiky. A na BTC Prague 2024 jsme měli unikátní příležitost dozvědět se, co si Michael Saylor o bitcoinu myslí. Těžko říct, jestli jde skutečně o nějaká pravidla, nebo spíš určité light motivy, které se s bitcoinem prolínají, ale rozhodně stojí za připomenutí.

21 pravidel o bitcoinu

Výjimečně jsme dvě pravidla nepřekládali, částečně protože jde trochu o překladatelské oříšky, částečně aby z nich nezmizela původní poetika.

 1. Ti, co bitcoinu rozumí, ho kupují; ti, co mu nerozumí, ho kritizují.
 2. Každý je zpočátku proti bitcoinu, dokud nezmění názor.
 3. Nikdy nebudete o bitcoinu vědět všechno.
 4. Bitcoin je poháněn chaosem.
 5. Bitcoin je jediné kasino, kde můžou všichni vyhrát.
 6. Bitcoin tě neochrání, pokud nemáš správnou zbroj.
 7. Bitcoin je jediná věc ve vesmíru, kterou můžeš skutečně vlastnit.
 8. Každý bitcoin kupuje za takovou cenu, za jakou si ho zaslouží.
 9. Do bitcoinu investuj jen tolik, kolik si můžeš dovolit neztratit.
 10. Lístky pro únik z matrixu se kupují za bitcoin.
 11. Informace o bitcoinu jsou přístupné jen těm, kteří je chtějí vědět.
 12. Bitcoin boří všechny predikce (modely).
 13. The cure to economic ill, is the orange pill.
 14. Buď pro bitcoin, nebuď proti FIATu.
 15. Bitcoin je pro každého.
 16. Nauč se myslet v bitcoinech.
 17. Bitcoin nezměníš, bitcoin změní tebe.
 18. Laser eyes protect you from endless lies.
 19. Respektuj bitcoin, nebo z tebe udělá klauna.
 20. Neprodávej svoje bitcoiny.
 21. Šiř „bitcoin“ s láskou 🙂

Dočetli jste až na konec? A které slogany vám přijdou nejvíc kontroverzní? Nebo s některými vyloženě nesouhlasíte? Nemáme prostor vysvětlovat každý bod krok za krokem, vlastně necháme na vás, ať si o nich sami trochu popřemýšlíte. K řadě z nich jsme na konferenci mohli slyšet konkrétní příklady a detailnější vysvětlení, ale spíše se na ně pojďme podívat trochu nezávislou optikou – FinTechCowboys totiž na rozdíl od MicroStrategy nevlastní žádný bitcoin. Dokonce ani nemáme svůj vlastní bankovní účet, protože ten má náš vlastník Trigama International, s. r. o. 🙂

Podle Saylora je bitcoin nejlepší investicí dneška, jediným majetkem, který je skutečně vás – nezávislý na vládě, politické situaci ve vaší zemi, odolávající lokálním i globálním regulacím. Ať už je to pravda nebo ne, na některých dalších přednáškách BTC Prague jsme zase mohli slyšet, že bitcoin se stává stále více a více spjatým s ostatními ekonomickými faktory a to dokonce i s globálními akciovými trhy.

Neprodávej bitcoin

Když někde uvidíte doporučení: „Nikdo nikdy neprodávejte“… co to udělá s cenou, kdyby se tím všichni řídili? Cena poroste, protože nízká nabídka zvedá cenu. A to je určitě něco, co by se samozřejmě MicroStrategy hodilo. Tudíž i samotnému Michaelu Saylorovi. Každopádně hned několik výše uvedených pravidel/doporučení/sloganů v podstatě mezi řádky říká, že cena bitcoinu do budoucna určitě poroste. Takové predikce samozřejmě u více než tisícihlavého publika BTC Prague vyvolaly pozitivní odezvu. I když se možná někomu dnes zdá cena bitcoinu vysoká, tak za deset let se jí zřejmě budeme všichni smát jako ceně směšně nízké. Takže vzhůru do chaotického světa, ať už s bitcoinem, nebo bez bitcoinu!

Další doporučené články

Spring Labs přináší fintechového (AI) kopilota

Spring Labs přináší fintechového (AI) kopilota

Třetina Američanů si kontroluje denně svůj bankovní zůstatek. V České republice vzhledem k naší náchylnosti k moderním technologiím to může být ještě větší...
12. 7. 2024 – Doba čtení: 2 min

Barbora Vrátilová

Další články autora