Norská cesta k první bezhotovostní zemi světa se zadrhla
1. 11. 2024 – fintechcowboys | Doba čtení: < 1
Norsko, které se chtělo stát jednou z prvních zemí s bezhotovostní ekonomikou na světě, narazilo na překážku v podobě nových pravidel schválených parlamentem, která ukládají obchodům povinnost přijímat platby v hotovosti (samozřejmě vedle dalších platebních možností).
Podle průzkumu Norské centrální banky používají v současné době hotovost k placení pouze tři procenta spotřebitelů v Norsku. Banka se domnívá, že ale větší procento lidí je frustrováno rozšířením plakátů „zde nepřijímáme hotovost“ v norských maloobchodech.
Nedávno zavedená novela zákona o centrální bance, kterou prosazuje vláda a Norges Bank, upřesňuje právo spotřebitelů – ti mají nárok platit v hotovosti až do výše 20 000 norských korun: „V prodejních prostorách, kde podnikatel pravidelně prodává zboží nebo poskytuje služby spotřebitelům, musí být spotřebiteli nabídnuta možnost platit zákonnými platidly, pokud je možné za zboží nebo služby zaplatit jinými platebními prostředky. Pokud má podnikatel k dispozici drobné, musí v souvislosti s platbou nabídnout i rozměnění, pokud není zřejmý nesoulad mezi bankovkou nabízenou k platbě a částkou, která má být zaplacena.“
Vláda slibuje, že bude vymáhat pokuty od podniků, které „úmyslně nebo z nedbalosti poruší tato pravidla“.
„V digitálním světě je snadné zapomenout, že existuje velká skupina lidí, kteří digitální nejsou,“ říká ministryně spravedlnosti a veřejné bezpečnosti Emilie Enger Mehlová. „Hotovost je pro společnost také důležitá, například při připravenosti na mimořádné události. Právní předpisy byly příliš nejasné. Lidé by měli mít jistotu, že budou moci zaplatit, když půjdou do obchodu, do restaurace nebo ke kadeřníkovi.“
Zdroj: finextra.com