Reklama

Plaid: kolik stojí zneužití bankovních údajů – 58 milionů dolarů nebo 60 centů?

17. 8. 2021 – | Doba čtení: 2 min

mobile
Zdroj: NordWood Themes na Unsplash

Jeden z celosvětově největších fintechů současnosti, společnost Plaid, souhlasí, že zaplatí 58 milionů dolarů za vyřešení stížnosti spotřebitelů, že ukládá a používá informace o bankovním účtu a transakčním chování bez souhlasu. K vyrovnání dojde po šesti měsících vyjednávání mezi společností Plaid a zástupci žalobců.

Se společností Plaid, která je největší open bankingovou platformou na světě, je to v poslední době jako na houpačce. Nejprve byl zrušen jeden z obchodů století, kdy VISA plánovala, že Plaid koupí, ale nakonec to neprošlo přes regulatorní orgány, které se obávaly příliš velkého monopolu od karetního gigantu. Plaid i VISA následně oznámily, že po vzájemné dohodě od obchodu nakonec ustoupí.

Po několika málo měsících Plaid získal v investičním kole D od investorů 425 milionů dolarů. Tím se hodnota společnosti vyšplhala na více než 13 miliard dolarů. Je nutné podotknout, že je to zhruba dvakrát větší částka, než kterou chtěla zaplatit VISA. Zároveň se v souvislosti s touto transakcí opět začalo spekulovat, kdy vstoupí Plaid na akciové trhy, ale podle slov CEO, to ještě není na pořadu dne.

A poslední novinka z Plaidu se tedy týká žaloby na neoprávněné používání spotřebitelských dat. Plaid je platforma, přes kterou se stahují klientská data (čísla bankovních účtů, hodnota zůstatku, detaily jednotlivých transakcí) a tato data se stahují na základě povolení klienta, který je chce použít k nějakému konkrétnímu účelu – například v nějaké agregované peněžence. Plaid by v zásadě měl data jen přeposlat a nesmí je uchovávat déle, než je technicky nutné. A už vůbec je nesmí použít k obchodním účelům.

Žalobci v tomto případě tvrdili, že Plaid shromažďoval a dokonce prodával historii transakcí bez vědomí uživatelů. V rámci vyrovnání dojde k tučné pokutě v rozsahu skoro 60 milionů dolarů, nicméně fakticky se jedná o nárok asi 98 milionů lidí, tudíž na konkrétního uživatele to vychází asi na 60 centů. Součástí vyrovnání je i nutnost smazat všechna neoprávněná data.

Michael Rhodes, hlavní poradce společnosti Plaid, říká, že žaloba se týká nároků, které „sahají do nejranějších dob společnosti“ a v dnešní době již Plaid takové problémové využívání dat neprovádí.

Zdroj: Plaid, fintechfutures.comcnbc.com

Další doporučené články

Banky proti neobankám

Banky proti neobankám

Podle nedávného průzkumu společnosti Temenos mezi 300 bankami napříč celým světem se za největší konkurenty, zejména v Evropě, tradiční banky považují...
19. 2. 2024 – Doba čtení: 1 min
Leden 2024 na FinTechCowboys

Leden 2024 na FinTechCowboys

Leden 2024 se měl zapsat do historie bitcoinu, ale i když se tak nakonec stalo, výsledky jsou zatím rozpačité a žádný býčí...
31. 1. 2024 – Doba čtení: 2 min
Halving podle 2Bminer – rozhovor

Halving podle 2Bminer – rozhovor

Nezadržitelně se blíží další bitcoin halving, a proto jsme se spojili s těmi nejpovolanějšími a zjišťovali, jaký podle nich nastane další vývoj. Za...
25. 1. 2024 – Doba čtení: 2 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce