Reklama

Podvodníkům navzdory. Jak udržet peníze na síti v bezpečí

1. 6. 2023 – | Doba čtení: 2 min

Zdroj: midjourney

Placení na novém e-shopu nebo třeba nečekaná nabídka výhodné investice do bitcoinů. Příležitostí ke kyberútoku není v každodenní realitě zrovna málo – ale málo přitom stačí k tomu, aby vaše data a peníze zůstaly v bezpečí. Oslovili jsme tři odborníky z různých technologických společností, kteří prozradili, jak se na internetu chovat tak, abyste mohli platit bez obav.

Důraz na bezpečnost placení je dnes na vysoké úrovni. Myslí si to i Karin Milková, obchodní ředitelka poskytovatele platebních bran fintechu TrustPay. „Bezpečí v první linii obstarává platební brána šifrováním údajů o transakcích, kdy data dokáže získat pouze ten, kdo má klíč. Celosvětově platné pro společnosti, které jakkoli zpracovávají údaje o držitelích karet a transakcích, jsou pak bezpečnostní požadavky a pravidla PCI DSS neboli Payment Card Industry Data Security Standard. Ty mají za cíl snížit riziko úniku dat držitelů karet, a tím také předcházet jejich zneužití,“ vysvětluje. Zjednodušeně řečeno jsou bezpečnostní standardy nastavené tak vysoko, že se úniku dat u prověřených prodejců není nutné bát.

Základním bezpečnostním předpokladem je tedy placení pouze na ověřených stránkách. Upozorňuje na to i Jan Hanzlík z fintechu Twisto: „Čtěte si recenze e-shopů, kde ostatní sdílí svou zákaznickou zkušenost. Náznakem důvěryhodnosti může být také širší nabídka poskytovatelů plateb či dopravy. Tito partneři si zpravidla alespoň na základní úrovni e-shopy prověřují a při špatné zpětné vazbě by s e-shopem přestali spolupracovat,“ radí manažer firmy, která vyvinula aplikaci pro chytré řešení plateb a nakupování. „Proto například nabídka známých platebních služeb bývá náznakem poctivého e-shopu. Při nákupu na tržištích nakupujte u ověřených prodejců s dobrými recenzemi, vyhýbejte se platbě převodem,“ dodává.

Zbystřete i u výhodných investic

Poměrně novým segmentem, při kterém dochází na internetu k podvodům, jsou nabídky kryptoměn a jiných populárních investic. „Pokud vám například přistane lákavá nabídka na investici nebo informace, že máte kdesi založený účet s částí bitcoinu, ignorujte ji. Takřka ve 100 % se nejedná o nic, co by pro klienta bylo výhodné. V lepším případě přeplatíte na nesmyslně vysokých poplatcích. V tom horším případě se jedná o vyložený podvod a o peníze přijdete,“ apeluje na bezpečnost investic zakladatel kryptoměnové burzy Coinmate Roman Valihrach.

A radí také, na co dalšího si dát při nabídce kryptoměnových investic pozor: „URL v prohlížeči musí vždy přesně odpovídat stránce, na kterou se přihlašujete. Nikdy si nenechávejte ‚pomoci‘ od lidí, které neznáte – téměř vždy se jedná o snahu ukrást vaše přihlašovací údaje, nebo ještě hůře rovnou celý účet,“ říká zakladatel Coinmate. Dodává také, že by uživatel neměl nikdy přistoupit na jiné než stránkou uvedené postupy platby – pokud vás někdo kontaktuje s tím, že je potřeba potvrdit vaši kreditní kartu malou platbou, a není to přímo stránka, na které je obchod prováděn, jedná se o snahu získat vaše platební údaje.

Ať už jde o investice, placení na e-shopu, nebo jiné aktivity na webu, žádná akce by neměla proběhnout pod nátlakem. Většina podvodníků se snaží vytvořit dojem, že se jedná o velmi urgentní a neodkladnou záležitost. „Dělají to proto, aby vás připravili o pár chvil k zamyšlení. Pokud pochybujete, vždy byste měli mít dostatek času obrátit se na oficiální podporu dané služby. To doporučuji udělat v každém případě. Z oficiální strany ovšem nátlak a urgenci nečekejte. Pokud něco takového vidíte, z 99 % jde o podvodníky vydávající se za společnost samotnou,“ uzavírá Valihrach.

Zdroj: tisková zpráva

Další doporučené články

Co letos chystá investiční konference InvestNight?

Co letos chystá investiční konference InvestNight?

InvestNight, která se koná 6. března 2024, letos slibuje pokrýt spoustu témat od nejnovějších trendů v oblasti tradičních a alternativních investic, optimalizace daní...
22. 2. 2024 – Doba čtení: < 1 min
Alan Pock – jak škálovat podle Investownu

Alan Pock – jak škálovat podle Investownu

Když se podíváme na první rozhovor, který jsme před několika lety dělali se začínajícím startupem Investown, zjistíme, že reálně se...
7. 2. 2024 – Doba čtení: 2 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce