Portu: jak jednoduše a chytře investovat!

3. 10. 2019 – | Doba čtení: 6 min

Když začnete přemýšlet nad svými penězi a hledat investiční příležitosti, protože úroky na spořicích účtech jsou nízké, narazíte určitě i na fintech Portu. 

Portu je zajímavým nástrojem pro začínající investory, kterým umožní seznámit se i s jinými investičními nástroji, než je právě zmíněný spořicí účet. U Portu mohou do detailů zkoumat a spekulovat nad možnostmi, kam nasměrovat svoje peníze, pokud ale nechtějí, nemusí. I v tom je krása tohoto řešení. Portu zkrátka každému nabídne, po čem jeho srdce „touží“. Ale vezměme to pěkně po pořádku.

Když jsem před rokem začal používat Portu, přiznám se, že jsem byl hodně skeptický, hlavně vinou zkušeností s ostatními českými investorskými portály. Ani tentokrát jsem tedy nečekal nic jiného a vzpomínám si, že když se mě poprvé Lucka T. ptala, jak to vidím, bylo to jen takové to „hmmmm, ještě nevím….“ . Avšak můj pohled se po roce používání změnil. A to razantně!

Ze všeho nejdříve: kdo stojí za Portu?

Svoje peníze nesvěříme nikomu, jehož historii neznáme. Aspoň já bych to nikdy neudělal. Portu vznikl ve firmě Wood and Company. Jedná se o investiční společnost primárně pro mezinárodní instituce. Nedávno však začali více pracovat i s individuálními klienty. Portu tedy není garážovka, ale má za sebou solidní know-how. 

Jak začít s Portu

Nalodění je příjemné, vyplníte formuláře s osobními údaji a dodáte doklady. Pevně věřím, že s přicházejícím projektem Sonia, který umožňuje identifikaci klienta na základě přihlášení do banky, vyplňování těchto základních údajů i posílání jedné koruny za účelem identifikace, odpadne. Když už i české zákony jsou na to připravené, proč toho nevyužít? (doplnil odkaz)

Portu nás teď tedy konečně zná, tak co teď? Na řadě je obligátní investorský dotazník. Pokud jste se  s ním ještě nesetkali, je to vlastně sada otázek, která se snaží identifikovat váš rizikový profil, vaši finanční situaci a časový horizont, v jakém chcete investovat. Primárně se jedná o legislativní požadavekl, do kterého však Portu zapracoval pár kulišáren, jež ověří vaši konzistenci v odpovědích, což si myslím, že je hlavně pro začínající investory velmi důležité. Palec nahoru, kluci!

Váš apetit, co se týče rizika, byl tedy odhalen. Co dál? Teď je potřeba poslat peníze, které budete investovat. Minimální vklad je 1 000 korun a doba připsání je 1-2 dny. V mezičase, kdy budete čekat na připsání peněz na účet, je dobré si prostudovat tzv. Bílou knihu Portu. Jedná se soupis základních principů investování, t.j. do jakých instrumentů Portu investuje a s jakou filozofií. Zároveň tam najdete zmínku o klientských portfoliích, číhajících rizicích a obecné informace ke správě. 

Portfolia,  poplatky a daně

Portu investuje primárně do dluhopisů a akcií, určitou část můžou tvořit i komodity. Většina portfolií obsahuje i hotovostní složku. Portu pracuje s deseti rizikovými profily odpovídajícími deseti modelovým portfoliím. Rizikový profil konkrétního portfolia je dán poměrem jednotlivých tříd finančních aktiv – primárně poměrem akcií a dluhopisů.

Ve srovnání s ostatními investicemi např.od finančních poradců, kteří svoji provizi pokrývají vstupním poplatkem, Portu tvrdí, že její poplatek činí 1 % z investované částky. To je vše, což je docela sympatické. 

Daně. Neveselé to téma. Platit je ale musíme. Nicméně danění akcií a dalších investičních instrumentů není zrovna nejjednodušší téma. Vyhnout se mu však nemůžeme. Portu v tomto případě vychází klientům vstříc a připravilo přehled toho, jak výnosy zdanit. 

Začínáme investovat

Peníze vám dorazily a teď je čas se rozhodnout, kam je investujete. Máte možnost vybrat si z předdefinovaných strategií. Výhodou těchto strategií je, že si někdo dal tu práci, aby je připravil a vybalancoval, takže vy v podstatě přicházíte k hotovému.

Na druhé straně vám nemusí z jakýchkoliv důvodů vybrané strategie vyhovovat. I na tyto uživatele Portu myslel: svoji investiční strategii si mohou připravit zcela sami, jak se říká, na zelené louce. Každý instrument zahrnuje informaci o vývoji za poslední 3 roky a samozřejmostí je i informace o jeho rizikovosti.

Máte vybráno, namodelováno a rozřazeno? Výborně. Jdeme tedy investovat. Investice (nákupy) se provádějí jednou týdně, a to ve středu. Je dobré s tímto omezením počítat. Osobně mi to ale jako velká překážka nepřipadá. Není to nic neobvyklého. Máme zainvestováno a pojďme se podívat do aplikace, jak to vypadá.

Sledujeme, jak se „množí“ penízky

To, co se mi na Portu na první pohled líbilo, je jeho uživatelská přívětivost. Ta je vidět na první pohled. Jen pro názornost jsem vám připravil pohled na jednu a tu samou věc ve dvou různých aplikacích. Tomu říkám rozdíl.

Jak je z přiloženého obrázku patrné, po přihlášení uvidíte hodnoty, celkovou hodnotu, celkové výnosy, kolik jste již vložili peněz a jaká je hodnota vašeho portfolia. Z mého pohledu super, vlastně při pravidelné kontrole víc vědět ani nechci. Všechny ostatní hodnoty a ukazatele mě ruší, první věc, kterou chci po přihlášení vidět, je, jak se mým penízkům daří. A chci to vidět na první pohled, žádné hledání.

Homepage

U grafu je poutač na vložení dalších financí do Portu. Fajn je, že každá strategie má svůj variabilní symbol, který jasně říká, kam peníze posíláte. Pro usnadnění celé operace je vygenerovaný QR kód. Osobně by mě zajímalo, jak bude vypadat vložení peněz do Zonky poté, co se jim podařilo získat plnou PSD2 licenci. Očekávám velké zjednodušení při posílání peněz!

Přehled portfolia

Přehled strategií

Z mého pohledu druhou nejdůležitější záložkou je přehled strategií. Jedná se o seznam jednotlivých vašich portfolií s jejich hodnotou a výnosem, v detailu se skrývá složení strategie s konkrétním výnosem, instrumenty a měnami, ze kterých je portfolio složeno. Je zde možná automatická rebalance, která vyvažuje rizikovost strategie.  

Cenové plány… a vše ostatní

V záložce „Převod peněz“ najdete historii plateb, které jste poslali do Portu i do jednotlivých strategií. Další záložkou jsou „Aktivit“ s přehledem všech aktivit ve strategiích, nákupy, prodeje, poplatky. Následuje „Profil“ se  standardními záležitostmi, jako jsou adresa, e-mail, bezpečnost atd. Pak „Bankovní účty“ kde jsou zobrazeny všechny vaše zaregistrované a ověřené bankovní účty.

Transakční historie

Poslední volbou je cenový plán. U toho se na chvíli zastavím. Jak jsem psal výše, u portfolia je možná i tzv. automatická rebalance. Pokud ji však chcete využívat, musíte mít vyšší cenový program než standard. A tady trochu nastává kámen úrazu. V cenových plánech Portu se opravdu nevyznám. Nevím, kdy mám přejít na vyšší program, abych získal maximum. Na tomto, myslím si, je ještě potřeba hodně zapracovat. Osobně se nebojím přejít na vyšší program a platit víc, ale chci vědět, že je pravý čas a taky co mi to přinese.

Cenové plány

Závěr

V tuto chvíli mám na Portu dvě strategie a určitě plánuji pokračovat v investování. Portu mi připadá jednochodý a přehledný. Což je ve srovnání se zbytkem českého trhu velké plus.

Daruj 3 měsíce zdarma

Hodně se mi líbí, že můžete svoje peníze kdykoliv vybrat. A samozřejmě je můžete i kdykoliv vložit – investovat. Určitě zajímavým bonusem jsou i podklady pro daňové přiznání, které ocení asi všichni.

Z mého pohledu jsou nepřehledné cenové programy, o tom jsem se už zmínil.

Co zlepšit a jak se odlišit od ostatních 

Nejvíce nedostatků vnímám ve formě, jakou se prezentují jednotlivá portfolia, tedý to, kam uživatel může investovat. Řekněme si to na rovinu: jen pár skutečně zasvěcených má chuť a čas zjišťovat, co jsou to ETF či další podivné zkratky. Moje představa investování v 21. století je trochu odlišná. Investuji, abych vyřešil určité životní situace (chci si našetřit na první splátku budoucího bytu, na velkou cestu kolem světa za 5 let, chci šetřit na důchod).

Modelových situací je hodně a já bych rád viděl i komunikaci v tomto smyslu. Jednouchou, názornou a pochopitelnou. Pak když budu chtít jít do detailu, můžu, informace si najdu. Všichni bychom si měli uvědomit, že doba se mění a my nemůžeme být experti na vše, ale chceme expertům důvěřovat a pronajímat si jejich zkušenosti a znalosti, abychom dosáhli svých cílů. A za to jsme pak ochotní i dobře zaplatit! 

Jak zaznívalo napříč celou recenzí, jsem s řešením spokojený a je vidět, že za ten rok, co jsem platformu testoval, kluci ušli velký kus cesty. Věřím, že v tom budou pokračovat. V tuto chvíli však s klidným srdcem můžu aplikaci Portu doporučit všem (začínajícím) investorům.

Líbí se vám recenze na řešení Portu? Napište nám na @fintechcowboys a podělte se s námi o to, jak ji používáte vy. Děkujeme!

Další doporučené články

Regulovat, či neregulovat prop trading?

Regulovat, či neregulovat prop trading?

Po krachu společností typu My Forex Funds (MFF), která manipulovala s příkazy klientů, se stále častěji zmiňuje potřeba regulace prop tradingu,...
18. 10. 2024 – Doba čtení: 2 min

Miloš Sonták

Nadšenec do finančních a technologických inovací, které dokáží zjednodušit každodenní život. Pracuje více než 10 let v bankovnictví a technologických firmách…

Další články autora